Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centrala Somfy SLD 3000 przekaźnik szybo i stale załącza i rozłącza się.

fil7 22 Mar 2020 09:42 513 3
 • #1
  fil7
  Level 2  
  Dzień dobry,
  Po włączeniu zasilania główny przekaźnik szybko załącza i rozłącza się - charakterystyczne głośne trykanie.
  Czerwona dioda delikatnie przygasa w rytm przerywania przekaźnika.
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Napęd ma silnik 24V - więc jest wrażliwy na stan zasilacza. Sugeruję (bo to najczęstsza przyczyna awarii) wymienić WSZYSTKIE duże elektrolity. Zasilacz w tym sprzęcie jest impulsowy - więc ostrożnie przy wymianie elektrolitów po stronie sieciowej (prawej) - tam jest pełne 230V. Są jeszcze kondki bliżej środka - te już filtrują niskie napięcie.

  Jeśli masz czym - sprawdź napięcie na np wyjściach zasilających akcesoria (czyli między 3 - (+) i 7 (masa)) jest napięcie zbliżone do 24V i czy nie siada podczas tego "mrugania".
 • #3
  fil7
  Level 2  
  Na multimetrze pokazuje 21v napięcie stałe.
  załączenie i wyłączenie przekaźnika to około 180 razy na minutę więc możliwe że mój miernik uniwersalny cyfrowy podaje średnią tętnienia.
  Kondensatory elektrolityczne wymienione wszystkie.
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Z prostych czynności pozostało ci testowo odciąć zasilanie z zasilacza impulsowego (przeciąć ścieżki na płytce lub wylutować mostek prostowniczy po trafku) i dać 24V DC z zewnętrznego zasilacza.

  Naprawa zasilacza impulsowego ( jeśli to on padł) - pomimo jego prostoty jest upierdliwa i czasem trzeba wymieniać ze znajomością rzeczy właściwie wszystkie elementy półprzewodnikowe, gorzej jak padło trafo.... .

  Niedawno był temat o usterce zasilacza w którymś Mhouse i po kilku próbach naprawy gość wstawił miniaturowy przemysłowy zasilacz.

  Wszystko w/w zakładając awarię zasilacza. Jeśli okaże się że to centralka - raczej wymiana.

  PS. Jest przycisk reset - przed poważniejszymi działaniami wypróbuj go (ale wszystkie ustawienia i piloty wykasują się i wszystko od nowe)