Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewód gumowy H05RR-F w domu 5x6 mm2

22 Mar 2020 20:13 300 8
  • Poziom 30  
    Czy można przewód gumowy położyć w domu?? Ogólnie nie będzie pod tynkiem tylko w korytkach i w rurach. Jest kilka załamań 90° i taki przewód był by wygodny do położenia miedzy urządzeniem a skrzynką...
  • Poziom 13  
    Jeśli w korytkach i rurkach to tak
  • Pomocny post
    Moderator
    Jarzabek666 napisał:
    Czy można przewód gumowy położyć w domu?? Ogólnie nie będzie pod tynkiem tylko w korytkach i w rurach.

W instalacji domowej stosuje się oprzewodowanie instalacyjne, oraz osprzęt instalacyjny. I tego się trzymajmy.
  • Poziom 30  
    kkas12 napisał:
    Po co?

Dla wygody jak pisałem kabel linka będzie lepiej się układało ...

kkas12 napisał:
    Uzasadnij, bo bajdurzenie o załamaniach jest tylko bajdurzeniem.

Jakoś w skrzynkach rozdzielczych stosuje się kabel "linka" wiec też spytam po co?? po co linka a nie drut....

Docelowo miał to być H05VV-F ale bratu w sklepie wcisnęli inny..
  • Pomocny post
    Moderator
    Właściwie to nie wiem po co zakładać temat skoro i tak wie się lepiej, jednak może ktoś będzie szukał informacji dlatego dodam, że przewody i kable w izolacji gumowej przeznaczone są do pracy w warunkach swobodnego opływu powietrza, więc nikt pewnie nie sprawdzał ich parametrów w sytuacji, kiedy będą schowane w jakichś rurach i dziurach, znaczy z utrudnionymi warunkami chłodzenie, co oznacza przyspieszenie efektu starzenia się izolacji.
    Dlatego zdecydowanie nie polecam.
  • Poziom 30  
    Nic nie wiem lepiej... Dlatego pytam i biorę sobie to do głowy....

Czy YKY? będzie bezpieczniejszy od YDY? bo mam obawy że może być czasem zwiększona wilgotność...
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Kabel to jest kabel. Literka "K" o tym informuje.
    Tylko on nadaje się do układania w ziemi. Również na zewnątrz należy go stosować.
    Zaś YDY stosuje się pod dachem, bo ultrafiolet, mróz i inne warunki (niekorzystne) do degradacji izolacji z czasem doprowadzą.