Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W nowo-wybudowanym domu jakby faza na grzejniku

22 Mar 2020 21:12 531 11
  • Poziom 2  
    Dobry wieczór

Dzisiaj będąc na budowie domu jednorodzinnego, zauważyłem dziwną rzecz. Kiedy zbliżam próbnik Phaser 777, w trybie detekcji, do grzejnika zapala się lampka i uruchamia się buzzer tak jak w pobliżu przewodu fazowego. Po dotknięciu próbnikiem grzejnika (bez wciśniętego przycisku detekcji) , oraz elementów montażowych nie ma żadnej reakcji.
    Po wyłączeniu bezpiecznika, na którym podłączony jest piec gazowy, oraz pompa obiegowa, zjawisko nie występuje.
    Może to być feler pieca, albo pompy obiegowej?
    Czy istnieje ryzyko, że na grzejniku może pojawić się potencjał?

Dodam, że objawy widoczne na każdym grzejniku, a rury c.o. są z plastiku.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    A na piecu jak jest?
  • Poziom 2  
    Obudowa pieca nie daje takich objawów. Phazer bzyczy tylko w okolicy gdzie jest zasilanie pieca.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Weź normalna próbowkę neonówkę i podotykaj do rur z pieca metalowych i daj znać.
  • Poziom 39  
    Hawtorn napisał:
    Dzisiaj będąc na budowie domu jednorodzinnego, zauważyłem dziwną rzecz. Kiedy zbliżam próbnik Phaser 777
    Po co to kolega robi ?
    miroslaw wielki napisał:
    Weź normalna próbowkę neonowke i podotykaj do rur z pieca metalowych i daj znać.
    Próbnikiem neonowym może sie posługiwać fachowiec -nie amator.
    To samo dotyczy "zabawy" fazerem.
  • Admin Elektroenergetyka
    Hawtorn napisał:
    Dobry wieczór

Dzisiaj będąc na budowie domu jednorodzinnego, zauważyłem dziwną rzecz. Kiedy zbliżam próbnik Phaser 777, w trybie detekcji, do grzejnika zapala się lampka i uruchamia się buzzer tak jak w pobliżu przewodu fazowego. Po dotknięciu próbnikiem grzejnika (bez wciśniętego przycisku detekcji) , oraz elementów montażowych nie ma żadnej reakcji.

Tak właśnie działa detekcja. Wszystko jest w porządku.
    Gorzej gdyby buzer włączał się w tej drugiej opcji (bez detekcji).

Proponuję następnym razem przeczytać instrukcję obsługi.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    http://www.sunco.pl/pdf/pl_manual_777.pdf

12 Tryb "DETECTION" przycisnąć przycisk “DETECTION”

"BEZDOTYKOWE WYKRYWANIE NAPIĘCIA "~". Fazer 777 wykrywa
    bezkontaktowo miejsca będące pod napięciem 220V bez konieczności kontaktu
    elektrycznego. Podczas próby należy naciskać przycisk DETECTION. Zielona dioda
    LED sygnalizuje gotowość Fazera do wykrycia napięcia. Po wykryciu napięcia
    rozjaśnia się czerwona dioda LED a buzzer piszczy. Sygnały są proporcjonalne do
    wielkości wykrytego napięcia. Po ustawieniu pokrętła czułości detekcji (na spodzie
    Fazera) w położenie “max” Fazer reaguje bez napięcia. Po zmniejszeniu czułości
    zwiększa się dokładność wskazania. Uwaga: Fazer w trybie DETECTION nie
    wykrywa napięcia za ekranującymi powierzchniami; na przykład za metalowymi
    siatkami, niektórymi rodzajami glazury lub pod mokrym tynkiem."

Nie ma w tej instrukcji żadnej informacji, która by wskazywała że w trybie "detection" (czyli przy wciśniętym przycisku "detection") źródłem buczenia i świecącej się kontroli może być cokolwiek innego niż obecność napięcia przemiennego w pobliżu przyrządu. Szczególnie, że to działa zdaje się na zasadzie tej, że w przyrządzie jest cewka na której się indukuje prąd w sytuacji gdy cewka się znajduje w polu elektromagnetycznym pochodzącym od przewodu pod napięciem zmiennym.

Także jeżeli autorowi wątku się wzbudza detection po zbliżeniu przyrządu do grzejnika, to chyba jednak nie jest OK sytuacja?

Przy pomiarze przez przytknięcie przyrządu w trybie "FAZA" (czyli bez wciśniętego żadnego przycisku i bez dotykania żadnego pola na przyrządzie), jeżeli się nie pojawia odczyt w kontakcie z grzejnikiem, to pewnie dlatego że grzejnik jest pomalowany farbą, która nie przewodzi prądu.
  • Admin Elektroenergetyka
    takijasiu napisał:

Także jeżeli autorowi wątku się wzbudza detection po zbliżeniu przyrządu do grzejnika, to chyba jednak nie jest OK sytuacja?

Przy pomiarze przez przytknięcie przyrządu w trybie "FAZA" (czyli bez wciśniętego żadnego przycisku i bez dotykania żadnego pola na przyrządzie), jeżeli się nie pojawia odczyt w kontakcie z grzejnikiem, to pewnie dlatego że grzejnik jest pomalowany farbą, która nie przewodzi prądu.

Dotknij fazer do wilgotnej ściany i wciśnij detekcje :D
  • Poziom 39  
    takijasiu napisał:
    Wnioski bez sensu.
    Kolego takijasiu !
    Na wyjściu trafa separacyjnego próbnik świeci.

Trzeba najpierw zdefiniować jakiego napięcia się szuka.
    Nie ma sensu szukanie "byle czego".
    Można znaleźć to co nie jest istotne.
    Dlatego fachowcy posługują się probówką.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zgodnie z sugestią sprawdziłem piec neonówką ale bez rezultatu. Przyjrzałem się pompie obiegowej c.o. I też neonówka nic nie wykazała, za to zauważyłem, że problem ustępuje po odłączeniu pompy od sieci. Po bliższym sprawdzeniu i rozkręceniu wtyczki, okazało się, że we wtyczce wypiął się przewód PE (była zarabiana przez hydraulika bo pompa fabrycznie ma tylko przewody do podłączenia) - wtyczka była wpięta w gniazdko, będące na tym samym bezpieczniku co piec dlatego jego wyłączenie powodowało ustąpienie objawów. Po prawidłowym podłączeniu, problem ustał i pompa działa a detekcja przy grzejnikach milczy.

Odpowiadając na niektóre pytania:

- Problem wykryłem przypadkiem, a sprawdzałem coś innego w pobliżu grzejnika.

- Wiem jak działa funkcja detekcji i że może przekłamywać w niektórych sytuacjach, typu wilgotna ściana itp., ale w moim przypadku sygnał, już na odległość 5 cm był wyraźny i powtarzał się na każdym grzejniku i mieszalniku.

- Neonówkę też mam i używam

- Grzejnik sprawdzałem na elementach montażowych nie emaliowanych.

Jeszcze raz dziękuję i Pozdrawiam