Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Denon DRA-435R - brak sygnału na jednym kanale

22 Mar 2020 21:38 204 12
  • Poziom 9  
    Dobry wieczór,
    Denon DRA-435R - brak sygnału na jednym kanale
    Po kilku latach przerwy w domowe naprawianie, zabrałem się za uszkodzony amplituner jak w tytule. Sprawa wydawała się prosta, po włączeniu wszystko ładnie odpalało, czyli przekaźnik na zasilaczu, wyświetlacz, ale nie odpalał przekaźnik końcówek, czyli załączał się protektor.
    Zabrałem się za pomiar napięć i okazało się, że na końcówce mocy na jednym kanale występuje podobne napięcie około - 50V na bazie i emiterze tranzystora TR323 oraz TR321. Wywnioskowałem, że uszkodzeniu uległy końcówki mocy, więc odlutowałem nóżki aby sprawdzić jaka jest prawda. Prawda zaskoczyła mnie, tranzystory są sprawne. Co ciekawe po odlutowaniu końcówek mocy na tym kanale protektor już nie ingeruje, przekaźnik załącza się tak jak powinien.
    Ale szukałem przyczyny pojawienia się tych niewłaściwych napięć i tutaj poległem. Dokonałem pomiarów napięć na całym torze i jest coś czego nie potrafię zrozumieć (czas robi swoje, brak praktyki nie pomaga), a mianowicie tego dlaczego w okolicach TR315 i TR317 są niezgodne napięcia. Załączam wycinek schematu z naniesionymi napięciami z pomiaru. Wolę skonsultować ten problem zanim zabiorę się za wlutowanie części. Tak chyba rozsądniej.
    Czy zechce mi podpowiedzieć co może być nie tak? Ewentualnie co sprawdzić? Będę wdzięczny.

Pozdrawiam
    Artur
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 43  
    Czasem (rzadko) zdarzało się, że tranzystor "przebijał" tylko przy wyższych napięciach, podczas gdy mierzenie na betametrze czy omomierzu wskazywało sprawny element.
    Na wszelki wypadek sprawdź też parę sterującą.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Dziękuję za podpowiedz.
  • Poziom 35  
    A sprawdziłeś rezystory emiterowe tranzystorów mocy? I ich luty?
  • Poziom 9  
    Jeszcze nie, chciałem skonsultować zanim zabiorę się za "demolkę". Ale bez tego się nie obejdzie.
    Będę sprawdzał.
  • Poziom 35  
    Te rezystory emiterowe to raczej nie. Ty masz wszędzie te minusy.
    A ile masz na bazie TR303? 17,6V ? Sprawdź rezystory w bazie.
    No i raczej TR305
  • Poziom 9  
    Na bazie TR303 jest 176 mV. Na bazie TR305 jest 333 mV.
  • Poziom 35  
    Jaki jest spadek napięcia na R313.
    Spadek napięcia. Ma być ok 0,9 V.
  • Poziom 9  
    Spadek napięcia na R313 jest około 0,9V.
  • Poziom 31  
    Skoro na bazie TR323 jest -47,8V a na bazie TR321 jest -47,8V i jeśli faktycznie tranzystory końcowe TR323 i TR321 są sprawne to znaczy że przebity jest TR317. Ewentualnie uszkodzony jest też tranzystor regulacyjny TR315.
  • Poziom 35  
    kris8888 napisał:
    znaczy że przebity jest TR317.

Prędzej TR311. Bo te ujemne napięcia tam się zaczynają.
  • Poziom 42  
    Zmierz napięcia na wszystkich końcówkach TR311 i TR313
  • Poziom 9  
    Dzień dobry.
    W weekend znalazłem chwilę aby posprawdzać jeszcze ten amplituner i odkryłem nową rzecz. Pomimo, że jeden kanał wydaje się być sprawny, to sygnał nie przechodzi na głośnik lub słuchawki. Jedynie po podgłoszeniu na 50% skali słychać cichutki dźwięk z radia na tym teoretycznie sprawnym kanale (tym gdzie wszystkie napięcia zgadzają się mniej więcej ze schematem). Po podłączeniu CD dźwięk miksuje się z radiem, jest jeszcze cichszy niż radiowy. Wychodzi na to, że coś musi być uszkodzone wcześniej, jednak nie mam pojęcia co – straciłem zapał i ochotę do dalszej zabawy. A i czasu brakuje.
    W takiej sytuacji moja radosna twórczość mija się z celem i najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie oddanie sprzętu profesjonaliście. Teraz muszę poszukać zakładu, który zajmie się naprawą. Pozostaje jeszcze pytanie ile może wynieść naprawa i czy nie mija się to z celem.
    Pozdrawiam
    Artur