Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie WLZ do domku jednorodzinnego

23 Mar 2020 09:03 552 26
  • Użytkownik obserwowany
    Witam

Panowie, mam pewne wątpliwości a chciał bym się upewnić. Chodzi o podłączenie sieci. Energetyka dojeżdża kablem 4x120 w układzie TN-C do WLZ, od licznika lecę kablem 5x10 (wykorzystując 4 żyły L1,L2,L3 i N) i domek ma być w układzie TN-S. Teraz moje pytanie, czy jeżeli mam położoną bednarkę razem ze zbrojeniem ławy, zalane betonem i od tej bednarki z posadzki zrobię punkt i odejdę linką 16mm² do rozdzielnicy i to podłącze do przepięciówki 4xDEHN quard275, oczywiście wcześniej FR, czy będzie to prawidłowo? Bo cały czas mam z tyłu głowy, że wyjdzie mi układ TT.

Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista elektryk
    szewiec napisał:
    bo cały czas mam z tyłu głowy, że wyjdzie mi układ TT

Jeżeli ten "punkt" będziesz miał połączony z PEN (a tak powinno być), to nie będziesz miał TT.
  • Poziom 28  
    szewiec napisał:
    Witam

Energetyka dojeżdża kablem 4x120 w układzie TN-C do WLZ, od licznika lecę kablem 5x10 (wykorzystując 4 żyły L1,L2,L3 i N) i domek ma być w układzie TN-S. czy będzie to prawidłowo? Bo cały czas mam z tyłu głowy, że wyjdzie mi układ TT.

Pozdrawiam.

Opisz jak podłączone są przewody w skrzynce z licznikiem.
  • Poziom 10  
    Z tego na ile znam sieci i złacza, to energetyka stawiajac złacze uziemi je bo tak się robi i tak ma być zrobione. W złączu powinno się odbyć przejście z TN-C na TN-S. Wyjscie ze złącza na WLZ jest listwą 5x 35mm, i jest to juz wyjscie TN-S (piecioprzewodowe). Natomiast uziom fundamentowy służy do stworzenia GPU (Głównego Punktu Uziemiającego) i do niego podłącza się ochronniki przepięć w tablicy głównej , szyne PE i główna szynę wyrównawczą
  • Poziom 42  
    szewiec napisał:
    ...od licznika lecę kablem 5x10 (wykorzystując 4 żyły L1,L2,L3 i N) i domek ma być w układzie TN-S.
    Nie, bo po co pięć żył jeśli cztery chcesz wykorzystać?
    Układasz minimum kabel 4x10 jeśli Cu, lub minimum 4x16 jeśli Al.
    Masz wtedy trzy fazy i PEN.
    PEN wprowadzasz na szynę PE którą łączysz z szyną N. Szynę PE uziemiasz za pomocą GSW z której biorą początek połączenia wyrównawcze główne.
    bogdan.w napisał:
    W złączu powinno się odbyć przejście z TN-C na TN-S.
    Stary i błędny wymóg ZE. Należy o nim zapomnieć, bo dziś kolego w przypadku np: Tauronu nie ma gdzie tej piątej żyły przyłaczyć.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Stary i błędny wymóg ZE. Należy o nim zapomnieć, bo dziś kolego w przypadku np: Tauronu nie ma gdzie tej piątej żyły przyłaczyć.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Jakieś materiały?
  • Poziom 42  
    Od bodajże osiemnastu lat o tym trąbimy po wszystkich forach, że podział PEN w ZK sensu żadnego nie ma i należy go rozpatrywać w kategoriach błędów w sztuce.
    A czym się to może skończyć?
    Poczytaj:
    Link

A aktualne materiały znajdziesz na stronie Tauronu.
  • Użytkownik obserwowany
    Troszku namieszałem, ale głownie chodzi o ten zapis od energetyki
    Podłączenie WLZ do domku jednorodzinnego
    Dlaczego 5 x 10mm², dlatego, że taki mam w projekcie oraz miałem na niego dobrą cenę.
  • Poziom 42  
    Więc wyraźnie napisano ile żył ma w.l.z. posiadać i w jakim układzie ma zostać skonfigurowana.
    A, że ty ułożyłeś za "radą" projektanta nie znającego realiów i standardów kabel pięciożyłowy to twoja sprawa.
    Kto bogatemu zabroni?
  • Użytkownik obserwowany
    Okey, temat kabla czy 4 czy 5 żył to już jedynie moja strata finansowa i nie dopatrzenie.
    Czyli robię tak jak napisałeś we wcześniejszym poście.
    Czyli wyglądało by to tak czy coś zmienić? W takim układzie zachowam wymagany układ TN-S bo zaś po schemacie wychodzi mi bardziej TN-C-S ale mogę się mylić.
    za FR-em i ochronnikiem, kotrolką faz będę miał blok rozdzielczy gdzie na jedną listwę wejdę przewodem PEN oraz przewodem z bednarki, z tejże listwy wyjdę przewodem niebieskim na FR pod styk N i kolejno pod ochronnik i blok rozdzielczy N, następnie z tej listwy gdzie PEN i bednarka wejdę na listwę rozdzielczą PE do której zepnę wszystkie przewody ochronne z budynku i również z tej listwy PE wejdę na ochronnik.
    Wolę 3 razy zapytać niż raz zepsuć.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Na pewno nie pisałem tak jak narysowałeś.
    Po co przerywasz tor N rozłącznikiem? Żadnego sensu w tym nie ma, a jeśli jest to aparat 4P to jeszcze możesz płakać i płacić bo kompletnie się on do tego celu nie nadaje.
    Pisałem też by szynę PE połączyć z szyną N.
  • Pomocny post
    Moderator Energetycy
    Nie mogę dojrzeć, że kolega kkas12 napisał tekst, na podstawie którego namalowałeś ten rysunek, kolego szewiec.
    Mnie osobiście malunek się nie podoba.
    EDIT - No masz. kkas12 mnie ubiegł :cry:
  • Użytkownik obserwowany
    Czy teraz jest to poprawne?
  • Użytkownik obserwowany
    kkas12 napisał:
    szewiec napisał:
    Ok.

No i fajnie, dziękuje za pomoc, jak sobie sam nie rozrysuje to nie skumam a wzrokowcowi coś wbić do głowy to czasem trudno ... Czyli temat przejścia z TNC na TNS mamy objaśniony.
    Jeszcze dwa pytanka.
    Listwę rozdzielczą zbiorczą PE mam u góry szafy więc z bloku rozdzielczego do którego wchodzi przewód PEN wystarczy, że przeciągnę linkę 16mm²? Czy jakieś lepsze rozwiązanie?
    Czy ochronnik 4xDEHN quard275 się tu sprawdzi czy polecacie jednak coś innego? Ogólnie wyposażenie będzie z EATON lub Hager + przekaźniki bistabilne do świateł z włącznikami dzwonkowymi F&F oraz sterowanie rolet F&F

Oraz poprosiłbym o wytłumaczenie czemu FR w tym przypadku nie może być 3+1 z rozłączeniem N?
  • Poziom 42  
    Wyłącznik musi rozłączać zestyki tak aby tor N rozłączał się jako ostatni a załączał jako pierwszy. Jeśli warunek ten nie będzie spełniony to w obwodach jednofazowych zamiast 230V w krótkim okresie czasu pojawi się 400V. Większość elektroniki tego nie przeżyje. Tu nadaje się wyłącznik 3P+N a nie 4P. Jednak w układzie TN przerywanie toru N wyłącznikiem głównym tablicy bezpiecznikowej nie ma uzasadnienia. Mam tu mieszkaniówkę na myśli.

Ochronnik przepięć powinieneś zastosować z trzema modułami bo podział PEN masz w tablicy bezpiecznikowej. Trzy fazy i PE.

PEN masz wprowadzić na szynę PE a nie na żaden blok rozdzielczy!!!
  • Użytkownik obserwowany
    kkas12 napisał:
    Wyłącznik musi rozłączać zestyki tak aby tor N rozłączał się jako ostatni a załączał jako pierwszy. Jeśli warunek ten nie będzie spełniony to w obwodach jednofazowych zamiast 230V w krótkim okresie czasu pojawi się 400V. Większość elektroniki tego nie przeżyje. Tu nadaje się wyłącznik 3P+N a nie 4P. Jednak w układzie TN przerywanie toru N wyłącznikiem głównym tablicy bezpiecznikowej nie ma uzasadnienia. Mam tu mieszkaniówkę na myśli.

Okey, to do domku jednorodzinnego czyli robię zakup FR 3P

Ochronnik przepięć powinieneś zastosować z trzema modułami bo podział PEN masz w tablicy bezpiecznikowej. Trzy fazy i PE.

Okey, czyli ten co wpisałem to rozumiem, że bez sensu, czy możesz zaproponować jakiś?

PEN masz wprowadzić na szynę PE a nie na żaden blok rozdzielczy!!!

Kumam, wchodzę z przewodem PEN oraz bednarką na listwę PE do której będę wszystkie przewody ochronne przykręcał oraz z tej, że listwy schodzę przewodem niebieskim N do bloku rozdzielczego z którego zaś rozdzielę się na różnicówki. Czy teraz poprawnie to rozumiem?
  • Poziom 39  
    szewiec napisał:
    Kumam, wchodzę z przewodem PEN oraz bednarką na listwę PE do której będę wszystkie przewody ochronne przykręcał oraz z tej
    Nic nie kumasz.
    Spartaczysz robotę.
    Bednarkę łączysz z GSU.
    GSU jest na dolnej kondygnacji, bo łączy sie z rurami i z uziomem.
    Na GSU robisz połączenia wyrównawcze główne.
    Ochronnik łączysz odrębnym przewodem z GSU.

Do listwy PE podłączasz PEN i przewód z GSU.
  • Użytkownik obserwowany
    mawerix123 napisał:
    szewiec napisał:

I co ci tu daje N na ochronniku w tym przypadku :?: nic.

Jaka jest odległość od licznika do domowej rozdzielnicy też nie podałeś.

około 25m

Ochronnik 4xDEHN quard275 lub Ogranicznik przepięć B+C 4P SPN901 HAGER czy lepiej LEGRAND(412277)- czyli mogę zastosować tego typu ochronnik tylko nie wykorzystam wejścia N czy też podłączyć go ze względu, na to że jest wejście?

Dodano po 22 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    szewiec napisał:
    Kumam, wchodzę z przewodem PEN oraz bednarką na listwę PE do której będę wszystkie przewody ochronne przykręcał oraz z tej
    Nic nie kumasz.
    Spartaczysz robotę.
    Bednarkę łączysz z GSU.
    GSU jest na dolnej kondygnacji, bo łączy sie z rurami i z uziomem.
    Na GSU robisz połączenia wyrównawcze główne.
    Ochronnik łączysz odrębnym przewodem z GSU.

Do listwy PE podłączasz PEN i przewód z GSU.

Dlatego nie kozacze i nie mądruje się tylko konsultuje tutaj z mądrzejszymi żeby nie spartaczyć u siebie w domu.
    Czyli wychodzi taki "schemat"

• Użytkownik obserwowany
    i jak Panowie, pomożecie do końca rozwiązać mój problem?
  • Użytkownik obserwowany
    kkas12 napisał:
    Teraz Link działa.

szewiec napisał:
    ...jak Panowie, pomożecie do końca rozwiązać mój problem?
    Myślałem, że już został rozwiązany.

Też tak myślałem ale kolega Cyrus z tego co widzę coś tu zaprzecza.
    Rozumiem, że ten mój ostatni "schemat" jest poprawny?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    szewiec napisał:
    Rozumiem, że ten mój ostatni "schemat" jest poprawny?
    Tak.
  • Użytkownik obserwowany
    Dziękuję za pomoc
  • Moderator - Elektryka
    szewiec napisał:
    Dziękuję za pomoc
    Czyli temat zamykamy. Trafi on też do bardziej odpowiedniego działu.