Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Brak reakcji wyłącznika nadprądowego CLS6 C16/3

23 Mar 2020 10:36 162 9
  • Poziom 5  
    Dzień dobry, mam taki problem. Podczas zwarcia w odbiorniku na obwodzie 3-fazowym wyłącza mi wyłącznik różnicowy CFI6-40/4/003 40A 30MA 4M AC 6KA zamiast wyłącznika nadprądowego (bezpiecznika) CLS6 C16/3 16A. Czyli wywala mi różnicówkę zamiast bezpiecznik. Samo zwarcie nie jest problemem, bo już je usunęłam, ale martwi mnie fakt, że bezpiecznik nie zadziałał na tym konkretnym obwodzie tylko wywaliło mi różnicówkę od kilku obwodów. Czy ktoś może wie, czemu tak się może dziać i czemu bezpiecznik nie działa? Pozdrawiam, Anka
  • Pomocny post
    Moderator Energetycy
    To zwarcie nastąpiło pomiędzy którymi żyłami przewodu?
  • Poziom 5  
    elpapiotr napisał:
    To zwarcie nastąpiło pomiędzy którymi żyłami przewodu?

Niestety nie wiem. A jakie to ma znaczenie?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Fundamentalne. Bo jeśli zwarcie nastąpiło pomiędzy PE a N, to róznicówka miała prawo zadziałać. I wszystko wskazuje na to, że tak właśnie było.
  • Poziom 5  
    sebek3 napisał:
    Fundamentalne. Bo jeśli zwarcie nastąpiło pomiędzy PE a N, to róznicówka miała prawo zadziałać. I wszystko wskazuje na to, że tak właśnie było.

To nie rozumiem za bardzo sensu rozdziału instalacji na zabezpieczenie nadprądowe i różnicowe. Po co każdy obwód zabezpieczać oddzielnie nadprądowo, skoro różnicówka wyłączy je wszystkie na raz i w dodatku nie wiadomo, który ją aktywował? Taki sam sens, a przynajmniej efekt byłby, gdyby wszystkie obwody lub grupę obwodów zabezpieczyć 1 bezpiecznikiem i 1 różnicówką.
  • Pomocny post
    Moderator Energetycy
    anka-e napisał:
    sebek3 napisał:

To nie rozumiem za bardzo sensu rozdziału instalacji na zabezpieczenie nadprądowe i różnicowe. Po co każdy obwód zabezpieczać oddzielnie nadprądowo, skoro różnicówka wyłączy je wszystkie na raz i w dodatku nie wiadomo, który ją aktywował? Taki sam sens, a przynajmniej efekt byłby, gdyby wszystkie obwody lub grupę obwodów zabezpieczyć 1 bezpiecznikiem i 1 różnicówką.
    I na tym polega wyższość świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą (której w tym roku ponoć nie będzie).
    Dla elektryka to oczywiste. Dla laika - niech to przyjmie za pewnik, lub zastosuje RCBO :D
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Dokładnie jak wyżej :)
    Otóż dostrzegłaś [o dziwo, bo większość tego nie widzi] sens stosowania oddzielnych różnicówek bądź aparatów RCBO na poszczególne obwody. Gdy coś się stanie w jednym obwodzie, nie nastaje całkowita ciemność i łatwiej zlokalizować usterkę.
    Różnica jest taka, że różnicówka działa na inny rodzaj uszkodzeń niż wyłącznik nadprądowy.
  • Pomocny post
    Moderator
    anka-e napisał:

To nie rozumiem za bardzo sensu rozdziału instalacji na zabezpieczenie nadprądowe i różnicowe.

Aby zrozumieć to trzeba zaczynać od szkoły. Bo wiedza podawana systematycznie i w sposób uporządkowany daje najlepsze efekty.
  • Poziom 5  
    Projektant dostał ode mnie jasne wytyczne, podobnie jak wykonawca, który weryfikował projekt, co ma być na poszczególnych obwodach i że każdy obwód ma być niezależny, a dostałam co dostałam. Gdybym o tym wiedziała to zleciłabym zastosowanie wyłączników połączonych lub kupno większej skrzynki i kilku różnicówek więcej. To prawda, że się na tym nie znałam, ale nie sposób znać się na wszystkim. Pozdrawiam
  • Poziom 5  
    Projektant dostał ode mnie jasne wytyczne, podobnie jak wykonawca, który weryfikował projekt, co ma być na poszczególnych obwodach i że każdy obwód ma być niezależny, a dostałam co dostałam. Gdybym o tym wiedziała to zleciłabym zastosowanie wyłączników połączonych lub kupno większej skrzynki i kilku różnicówek więcej. To prawda, że się na tym nie znałam, ale nie sposób znać się na wszystkim. Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Dowiedziałam się, że projekt instalacji nie będzie działał zgodnie z moim założeniem i muszę teraz jakoś z tym żyć.