Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Izolacja ognioodporna przewodów w praktyce

misiekUKP 23 Mar 2020 15:51 591 3
 • #1
  misiekUKP
  Level 10  
  Czy mógłby ktoś w miarę jasno przedstawić jakie przewody powinno się stosować w bloku mieszkalnym pod względem ognioodporności?

  Ostatnio się dowiedziałem iż w ciągach ewakuacyjnych należy stosować przewody bezhalogenkowe.. chyba że są pod tynkiem wtedy można zwykłe. Podobno nie jest to prawnie uregulowane ale strażacy potrafią się czepić.

  Jest norma SEP E-007 ale jest bardzo niezrozumiała.

  Mam taki przykład: remont pionów kablowych w bloku mieszkalnym, przewody układane w szachtach kablowych.. czy można zastosować kable YLY ?
 • Helpful post
  #2
  opornik7
  Electrician specialist
  Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE)
  NR 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. oraz normą EN 50575:2014 przewody i kable muszą posiadać odpowiednią klasę reakcji na ogień.
  Dla dróg ewakuacyjnych klasa CPR - B2ca-s1b, d1, a1.
  W przypadku gdy ściany pomiędzy pomieszczeniami a drogami ewakuacyjnymi zapewnią wymogi dla ścian obudowy drogi ewakuacyjnej, dla pomieszczeń klasa CPR minimum Dca-s2, d1, a3. W przypadku niezapewnienia wymogów klasa CPR - B2ca-s1b, d1, a1.

  CPR Julian Wiatr

  CPR Telefonika

  CPR Bitner
 • #3
  misiekUKP
  Level 10  
  Ok, dzięki za literaturę.

  Tylko jak to wygląda w praktyce. Czy robiąc modernizację instalacji w bloku z lat 70-tych, gdzie robię w zasadzie odtworzenie istniejącej instalacji, mogę zastosować typowe przewody YDY, YKY ?

  Przewody na klatkach schodowych będą układane pod tynkiem i w szachtach kablowych.
 • #4
  opornik7
  Electrician specialist
  Drogi ewakuacyjne rządzą się dzisiaj obowiązującymi przepisami o ochronie pożarowej. Do tego, rozwiązania należy uzgodnić z rzeczoznawcą p-poż.