Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Izolacja ognioodporna przewodów w praktyce

misiekUKP 23 Mar 2020 15:51 591 3
  • #1
    misiekUKP
    Level 10  
    Czy mógłby ktoś w miarę jasno przedstawić jakie przewody powinno się stosować w bloku mieszkalnym pod względem ognioodporności?

    Ostatnio się dowiedziałem iż w ciągach ewakuacyjnych należy stosować przewody bezhalogenkowe.. chyba że są pod tynkiem wtedy można zwykłe. Podobno nie jest to prawnie uregulowane ale strażacy potrafią się czepić.

    Jest norma SEP E-007 ale jest bardzo niezrozumiała.

    Mam taki przykład: remont pionów kablowych w bloku mieszkalnym, przewody układane w szachtach kablowych.. czy można zastosować kable YLY ?
  • Helpful post
    #2
    opornik7
    Electrician specialist
    Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE)
    NR 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. oraz normą EN 50575:2014 przewody i kable muszą posiadać odpowiednią klasę reakcji na ogień.
    Dla dróg ewakuacyjnych klasa CPR - B2ca-s1b, d1, a1.
    W przypadku gdy ściany pomiędzy pomieszczeniami a drogami ewakuacyjnymi zapewnią wymogi dla ścian obudowy drogi ewakuacyjnej, dla pomieszczeń klasa CPR minimum Dca-s2, d1, a3. W przypadku niezapewnienia wymogów klasa CPR - B2ca-s1b, d1, a1.

    CPR Julian Wiatr

    CPR Telefonika

    CPR Bitner
  • #3
    misiekUKP
    Level 10  
    Ok, dzięki za literaturę.

    Tylko jak to wygląda w praktyce. Czy robiąc modernizację instalacji w bloku z lat 70-tych, gdzie robię w zasadzie odtworzenie istniejącej instalacji, mogę zastosować typowe przewody YDY, YKY ?

    Przewody na klatkach schodowych będą układane pod tynkiem i w szachtach kablowych.
  • #4
    opornik7
    Electrician specialist
    Drogi ewakuacyjne rządzą się dzisiaj obowiązującymi przepisami o ochronie pożarowej. Do tego, rozwiązania należy uzgodnić z rzeczoznawcą p-poż.