Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawne podłączenie urządzenia elektrycznego

23 Mar 2020 15:57 1104 48
  • Poziom 11  
    Witam,

mam pytanie odnośnie poprawnego podłączenia elektrycznego do sieci elektrycznej. Jesteśmy firmą dostarczającą oraz montującą urządzenia medyczne do szpitala. Owe urządzenia to myjnie do narzędzi chirurgicznych. Są to urządzenia w obudowach ze stali nierdzewnej (II klasa ochronności). Z reguły jest tak że dostarczamy urządzenie a szpital udostępnia gniazdo trójfazowe 16 lub 32A pięcio-bolcowe. Tym razem szpital udostępnił przyłącze 4 bolcowe czyli ukłąd TN-C . Proszę o informację jak dokładnie powinno wyglądać podłączenie urządzenia do tego przyłącza. Czy powinniśmy zrobić małą rozdzielnie elektryczną rozdzielić w niej PEN czy podłączyć do tych 4 przewodów ??
  • Poziom 29  
    Jakiej firmy myjnie montujecie?
  • Poziom 11  
    Mała pomyłka pisarska I klasa ochronnosci.
  • Poziom 11  
    Czyli z TN-C należy przejść na TN-C-S tak ??
  • Moderator
    omnixcrs napisał:
    Czyli z TN-C należy przejsc na TN-C-S tak ??

Tak, ale w miejscu, w którym jeszcze istnieje PEN. Zwróć uwagę, że przekrój przewodu PEN istnieje do 10 mm² Cu (i nie poniżej). To opcja graniczna.
  • Poziom 11  
    Urządzenie nie posiada wtyczki tylko kabel 5x4mm i podłączamy go na "sztywno". Szpital udostępnił nam wystający ze ściany kabel 4x6mm - wszystko Cu. Wykonaliśmy małą "rozdzielniczkę" gdzie rozdzielono PEN, zastosowano RCD oraz rozłącznik i wyłącznik nadprądowy. I tu moje pytanie zasadnicze - czy to miejsce rozdziału musi być uziemione ??
  • Poziom 42  
    Jeśli nie ma gniazda to RCD wymagany nie jest.
    I skąd wiesz, że nie było to gniazdo 3L+PE?
    I skąd wiesz, że wyłącznik nadprądowy był potrzebny?
    Na pewno nie był potrzebny jeśli w tym obwodzie było tylko to jedno gniazdo.
    A przed odbiornikiem przyłączonym na stałe montuje się wyłącznik zapewniający odpowiednią przerwę izolacyjną a nie gadżety.
    Jaki jest przekrój obwodu owego gniazda i jakie zabezpieczenie obwodu w tablicy bezpiecznikowej?
    Jaki jest prąd znamionowy tego co zamontowaliście?
    Być może urządzenie wymaga objęcia połączeniem wyrównawczym.

To co zrobiliście może okazać się partactwem w wykonaniu laików, bo za dużo niewiadomych w tym równaniu.
  • Poziom 11  
    kkas12 napisał:
    I skąd wiesz, że nie było to gniazdo 3L+PE?

kkas12 napisał:

To stary szpital (budowa jakieś 80 lat temu), elektryk szpitalny pow. że jest to 3N+PEN (TN-C). Jak otworzył rozdzielnicę główną gdzieś na korytarzu to stwierdził że on nie ma pojęcia jak zabezpieczony jest ten przewód i najlepiej żebyśmy zrobili to sami. Dlatego nie opierając się na zabezpieczeniu jakie jest gdzieś w szpitalu, zrobiliśmy swoje w postaci m.in. wyłącznika nadprądowego C25.
    kkas12 napisał:
    A przed odbiornikiem przyłączonym na stałe montuje się wyłącznik zapewniający odpowiednią przerwę izolacyjną a nie gadżety.

No więc napisałem że zamontowałem rozłącznik izolacyjny !
    kkas12 napisał:
    Jaki jest prąd znamionowy tego co zamontowaliście?

22A
  • Moderator
    kkas12 napisał:

Występuje zmiana przekroju przewodów.
  • Poziom 42  
    retrofood napisał:
    Występuje zmiana przekroju przewodów.
    No tak gdzieś umknęła informacja o przekroju jak i o rozłączniku. Więc sorry nie było uwagi.
    Ale wartość zabezpieczenia w tablicy dalej niewiadoma jak i info o spełnieniu warunku SWZ dla zabezpieczenia nadmiarowego.

I nie do końca pojmuję jak można zdemontować gniazdo, zamontować nową obudowę z aparatami nie wyłączając obwodu spod napięcia?
    A wtedy wszystko staje się jasne.

Ale może się czepiam.
  • Poziom 39  
    omnixcrs napisał:
    Dlatego nie opierając się na zabezpieczeniu jakie jest gdzieś w szpitalu, zrobiliśmy swoje w postaci m.in. wyłącznika nadprądowego C25.
    Bezpiecznik zabezpiecza to, co jest za nim – to do jest do niego podłączone.

Co zabezpiecza C25 = wasze urządzenie z przewodem 5 x 4 ?
    Literka ”C” ? Na oko.
    Nie wystarczy podłączyć PE żeby ochrona przeciwporażeniowa działała.
    Należało dobrać bezpiecznik do zmierzonego IPZ.
    RCD oczywiście zbędny.

Jak szpital nie zrobił przyłącza należało zatrudnić fachowca z miasta, ze świadectwem kwalifikacji.
    Fachowiec zrobi pomiary specjalnym miernikiem i sprawdzi skuteczność działania ochrony przeciwporażeniowej.
    Takie pomiary robi się w mieszkaniach na przeglądach instalacji.

Zrobiliście partactwo w szpitalu.
    Powinniście to poprawić.
    Jak nie poprawicie to prąd porazi obsługę.

omnixcrs napisał:
    I tu moje pytanie zasadnicze - czy to miejsce rozdziału musi być uziemione ??
    Nie musi być uziemione.
  • Poziom 11  
    CYRUS2 napisał:
    Bezpiecznik zabezpiecza to, co jest za nim – to do jest do niego podłączone.

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli.
    CYRUS2 napisał:
    Co zabezpiecza C25 = wasze urządzenie z przewodem 5 x 4 ?
    Literka ”C” ? Na oko.

Tak, zabezpiecza nasze urządzenie z przewodem 5x4, a charakterystyka C z uwagi na obecne w urządzeniu dwa silniki trójfazowe.
    CYRUS2 napisał:
    Nie wystarczy podłączyć PE żeby ochrona przeciwporażeniowa działała.
    Należało dobrać bezpiecznik do zmierzonego IPZ.

Myślę że bezpiecznik jest dobrze dobrany spełniając warunki dopuszczalnej impedancji pętli zwarcia.
    CYRUS2 napisał:
    RCD oczywiście zbędny.

RCD użyty jako ochrona dodatkowa- chociaż tu mam wątpliwości czy potrzebna.
    CYRUS2 napisał:
    Zrobiliście partactwo w szpitalu.
    Powinniście to poprawić.
    Jak nie poprawicie to prąd porazi obsługę.

Co konkretnie Twoim zdaniem jest zrobione nie tak ??
  • Poziom 29  
    Jaka jest ta myjnia? Moge ci zrobić zdjęcia zabezpieczeń i skrzynek dwóch myjni: belimed i miele ,we czwartek
  • Poziom 42  
    omnixcrs napisał:
    Myślę że bezpiecznik jest dobrze dobrany spełniając warunki dopuszczalnej impedancji pętli zwarcia.
    Tu się kolego nie myśli. Tu najpierw można liczyć a później obowiązkowo sprawdzić korzystając z odpowiedniego miernika. Chociażby po to by wykluczyć błędy czy niedociągnięcia. Niekoniecznie celowe.
    I spełnienie warunku SWZ ma zostać potwierdzone protokołem.
    Wy oddaliście do eksploatacji urządzenie myśląc, że jego eksploatacja nie stwarza zagrożenia dla użytkowników.
    Tak się kolego nie robi.
    To jest partyzantka.

omnixcrs napisał:
    To, że nawet nie wspomniałeś jakie jest istniejące zabezpieczenie tego obwodu. Więc pewnie nawet nie wiesz gdzie bierze swój początek.
  • Poziom 39  
    omnixcrs napisał:
    Nie ma "myślę". Mierzyliście IPZ ?
    omnixcrs napisał:

Właśnie to. Nie zrobiliście pomiarów, dlatego nie wiadomo,czy ochronna przeciwporażeniowa jest skuteczna.
    omnixcrs napisał:
    RCD użyty jako ochrona dodatkowa- chociaż tu mam wątpliwości czy potrzebna.
    Nie ma opcji wątpliwości.
    Potrzebne albo nie. Czyli taki dodany "gadżet".
    RCD 30mA to mogą być kłopoty. Wyłączenie urządzenia bez wystąpienia zagrożenia
    RCD 30mA wyłącza przy napięciu na obudowie 0,05V AC.

Jeszcze jedna ważna uwaga.
    Jakie normy stawiają wymogi na taką instalację w szpitalu ?
    Od tego należało zacząć chcąc robotę zrobić prawidłowo.
  • Poziom 11  
    Ok Panowie spokojnie, wiem że zgodnie ze sztuką powinny być wykonane pomiary skoro zastosowaliśmy swoje zabezpieczenia. Nawet zrobimy je za około 2 tyg. (na razie urządzenie nie jest oddane do eksploatacji), ale powiedzmy sobie szczerze SWZ okaże się spełnione z uwagi na pomiar IPZ przy tym zabezpieczeniu i przekroju przewodów- przynajmniej tak na tą chwilę zakładam i mam nadzieje potwierdzić to pomiarami. Tak naprawdę od początku pytam tylko o sposób podłączenia urządzenia i z powyższych wypowiedzi rozumiem że w przypadku starych obiektów gdzie występuje sieć TN-C urządzenie podłącza się do tej sieci bez rozdzielnia przewodu PEN czyli od strony urządzenia przewody PE i N łączę razem i podłączam do PEN od strony zasilania.
  • Poziom 42  
    Moim zdaniem wy powinniście postawić warunki pozwalające na przyłączenie urządzenie, które odbiorca ma spełnić!!!
    Wpinanie się gdzie się da jest najgorszym z pomysłów.

Stać ich na nowy sprzęt?
    Niech stworzą warunki do jego uruchomienia, poświadczone odpowiednim protokołem!
    I tego powinniście się trzymać a nie bawić się w partyzantów.
    Bo w razie "W" to ciebie prokurator się czepi a nie kierownictwa firmy.
  • Poziom 11  
    Ja to wszystko rozumiem i wiem, że tak powinno być, ale rzeczywistość jest inna. Starostwo dało szpitalowi kasę na nowy sprzęt ale na modernizację elektryki już nie.
    No ok ale ogólnie rzecz biorąc zleceniodawca udostępnia mi przyłącze 3N+PEN (TN-C) co jest przecież zgodne z przepisami, a ja tak naprawdę powinienem się wpiąć w te przewody (w sposób jaki opisałem powyżej) bez stosowania swoich zabezpieczeń zakładając że te w szpitalu są ok ??
  • Poziom 42  
    omnixcrs napisał:
    Starostwo dało szpitalowi kasę na nowy sprzęt ale na modernizację elektryki już nie.
    A co to ciebie obchodzi? Jesteś doradcą finansowym starosty?
    omnixcrs napisał:
    ...zleceniodawca udostępnia mi przyłącze 3N+PEN (TN-C) co jest przecież zgodne z przepisami,
    Nie tak do końca. Ty montując nowe urządzenie powinieneś wymagać zasilania zgodnego z obecnymi standardami.
    omnixcrs napisał:
    ...ja tak naprawdę powinienem się wpiąć w te przewody (w sposób jaki opisałem powyżej) bez stosowania swoich zabezpieczeń zakładając że te w szpitalu są ok ??
    Tak. Bo to ty stawiasz warunki co nie znaczy byś protokokołom ich spełnienia (dla urządzenia) ich nie potwierdził.
  • Poziom 39  
    omnixcrs napisał:
    Tak naprawdę od początku pytam tylko o sposób podłączenia urządzenia i z powyższych wypowiedzi rozumiem że w przypadku starych obiektów gdzie występuje sieć TN-C urządzenie podłącza się do tej sieci bez rozdzielnia przewodu PEN czyli od strony urządzenia przewody PE i N łączę razem i podłączam do PEN od strony zasilania.
    To co piszesz to prokurator.
    Tak absolutnie nie wolno robić.
    Nie wolno łączyć przewodów N i PE od strony urządzenia.
    Bo ludzi prąd może pozabijać.
  • Poziom 29  
    Czy połączenie PE i N od strony urządzenia nie uruchomi RCD?
  • Poziom 39  
    miroslaw wielki napisał:
    Czy połączenie PE i N od strony urządzenia nie uruchomi RCD?
    Autor chce to podłączyć do PEN- RCD nie ma.
  • Poziom 29  
    Ale gdzieś po drodze musi być do myjni RCD?
  • Poziom 39  
    miroslaw wielki napisał:
    Ale gdzieś po drodze musi być do myjni RCD?
    Nic nie ma po drodze do myjni.
    Jest tylko TN-C i myjnia.
  • Poziom 29  
    To jak ona jest zabezpieczona?
  • Poziom 11  
    CYRUS2 napisał:
    To co piszesz to prokurator.
    Tak absolutnie nie wolno robić.
    Nie wolno łączyć przewodów N i PE od strony urządzenia.
    Bo ludzi prąd może pozabijać.

Czyli to co przedstawia poniższy rysunek to kryminał ?? Poprawne podłączenie urządzenia elektrycznego
  • Poziom 39  
    omnixcrs napisał:
    Czyli to co przedstawia poniższy rysunek to kryminał ?? Poprawne podłączenie urządzenia elektrycznego

Nadal kolega nic nie rozumie.
    To takie skomplikowane dla inżyniera stwierdzić co przedstawia rysunek ?
    Na rysunku jest gniazdo. Na rysunku jest punkt podziału w gniazdku
    Punkt podziału (połączenie) jest po stronie zasilania, nie po stronie odbiornika.
    Co kolega napisał ?
    omnixcrs napisał:
    czyli od strony urządzenia przewody PE i N łączę razem i podłączam do PEN od strony zasilania.
    Napisałeś głupotę. Tak nie wolno robić, bo to "kryminał".
    Kontroluj kolego omnixcrs to co piszesz.
    Na rysunku jest punkt podziału w gniazdku – nie ma opcji bez rozdzielenia.
    Na zaciskach gniazdka jest układ TN-S, po podziale.
    Odbiornik podłącza się do układu TN-S.