Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Którą Stację Lutowniczą wybrać QUICK-236 ESD vs Long Wei LW-100 vs Weller WE1010

Itachi. 23 Mar 2020 17:59 2034 27
Optex
    Itachi.
    Level 6  
    Dzień Dobry, znajomy szuka stacji lutowniczej do serwisu. W oko wpadły mu 3 modele:
    QUICK-236 ESD w cenie 500zł
    Long Wei LW-100 w cenie 400zł
    Weller WE1010 w Cenie 450-500zł (powystawowa)
    Lecz nie do końca potrafimy wytypować faworyta, ponieważ danych o tych stacjach jest stosunkowo mało
    O wellerze słyszałem, że jest to średnio udana stacja, strasznie gubi temperaturę, o Quicku widziałem recenzję z 2012 roku, wiec trochę nie aktualne dane mogą być, na temat tej trzeciej nie widziałem nic konkretnego
    Proszę o opinie, którą stację najlepiej wybrać, ewentualnie jaką inną w cenie do 550zł kupić. Zależy nam by wysyłka była z Polski, ponieważ znajomy na dniach chce dokonać zakupu.
    Z góry dziękuje za pomoc :)
  • Optex
    pbalcer
    Level 2  
    Ja zaryzykowałem Long Wei LW-100.
    Poprzednio miałem Xytronic-a 168-3C 60W.

Jakość plastików i spasowania jest słaba. Dużo gorzej niż w moim starym Xytronic-u który przecież amerykański też nie jest.
    Kolba bardzo lekka. Fajnie. Kabel łączący kolbę i stację powiedzmy średnio elastyczny. Ujdzie.
    Czujnik ruchu w kolbie to jest jednak coś co powaliło mnie na kolana.
    Wyobrażałem sobie że to jakiś akcelerometr rodem z IPhone-a, a okazało się że to mała stalowa kulka w obudowie kondensatora elektrolitycznego, która radośnie sobie tam lata, cyka i zamyka lub otwiera obwód.
    Podstawka wygląda jakby ją chińczyk lepił ręcznie z tego aluminium. Ale OK, to w końcu tylko podstawka.
    Sama stacja wygląda ładnie. Jest całkowicie bezgłośna. Nie słychać nawet "pierdzenia" transformatora co jest wizytówką większości chińskich produktów.
    W Xytronic-u przewód kolby był dokręcany, w LW-100 jest to zwykły wtyk wielopinowy który nie wygląda jak produkt z NASA. Boże miej w opiece mój wtyk :-)

Skusiły mnie takie argumenty:
    1. Innowacyjna grzałka (jakiś stop srebra) o mocy 100W. Zawsze to jakiś powiew nowoczesności. Rozgrzewa grot w 5-8 sekund. WoW... Zapasowa grzałka kosztuje ok 100PLN-ów i jest łatwo dostępna. Nie widzę obecnie żadnych innych poważniejszych stacji z grzałką 100W w cenie 400PLN-ów.
    2. Pełna kompatybilność z grotami Weller-a, seria LT. To chyba mnie najbardziej przekonało. Są to groty o bardzo małej pojemności cieplnej przez co układ stabilizacji temperatury reaguje bardzo szybko na to co się dzieje na czubku grota. Nieważne czy lutujesz jakiegoś małego "pipsztoka" SMD czy byczy kondensator elektrolityczny w zasilaczu. Reakcja grota jest natychmiastowa. Czuć tę moc. Mój Xytronic 168-3C 60W przy tej stacji całkowicie wymięka.
    3. Małe wymiary

Ogólnie polecam. Fajna podróbka Weller-a szczególnie jeśli się do grzałki zapakuje oryginalne groty Weller LT.
    Jack_Z
    Level 7  
    pbalcer wrote:
    Ja zaryzykowałem Long Wei LW-100.
    ...

Ogólnie polecam. Fajna podróbka Weller-a szczególnie jeśli się do grzałki zapakuje oryginalne groty Weller LT.

Czy po miesiacu od cytowanego postu cos sie zmienilo w opinii kolegi na temat tej stacji lutowniczej?

Szukam "rozsadnej" stacji lutowniczej. Rozwazalem WELLER WE1010 jednak z tego co czytalem w internecie i ogladalem na YT to jest to taki chinski Weller i z dawnymi produktami tej firmy nie ma zbyt wiele wspolnego.

Jak widze pozostaja mi do wyboru bardziej ambitne chinczyki.
    lucas234
    Level 15  
    Najlepiej kup coś na T12, KSGER T12 OLED Station. Nie warto inwestować w starą technologię. Groto-grzałka jest o niebo lepsza.
  • Optex
    Jack_Z
    Level 7  
    lucas234 wrote:
    Najlepiej kup coś na T12, KSGER T12 OLED Station. Nie warto inwestować w starą technologię. Groto-grzałka jest o niebo lepsza.

Dziekuje za odpowiedz. Zauwazylem ze wczesniej inna osoba rowniez zasugerowala ze nie ma sensu dzisiaj wybierac rozwiazan gdzie osobno jest grzalka i grot.

Bede zglebial temat grotow T12. Rozumiem ze grot polaczony z grzalka to wzglednie nowe rozwiazanie i ma wiele zalet oraz jedna wade... wyzsza cene.

Wlasciwie w miedzyczasie "wpadlem" na slad stacji QUICK TS1200A. Cena jest dla mnie do zaakceptowania pod warunkiem ze bylby to sprzet na lata. Planowalem wydac mniej... jednak wole wydac raz a dobrze.

PS.
    Przez ponad 2 dekady uzywalem polskiej lutownicy transormatorowej (pistolet). W koncu przyszedl czas powiedziec jej dziekuje ;-)
    Niestety nie odrobilem zadania domowego i na nastepce wybralem tania YIHUA 908D. Wczoraj mialem problemy zeby wylutowac tranzystory przy pomocy plecionki. W pewnym momencie byla moc a chwile pozniej nie. Uzywalem tej lutownicy sporadycznie od kilku miesiecy i wczesniej nie mialem takich problemow. Cudem udalo mi sie dokonczyc robote. Jednak zanim przystapie do montazu zamowionych nowych elementow wole nabyc cos co mnie nie zawiedzie.

W przyszlosci mozliwe sa bardziej ambitne projekty dlatego wolabym wybrac cos rozwojowego w mysl zasady kupic raz a dobrze.
    tzok
    Moderator of Cars
    Jack_Z wrote:
    Bede zglebial temat grotow T12. Rozumiem ze grot polaczony z grzalka to wzglednie nowe rozwiazanie i ma wiele zalet oraz jedna wade... wyzsza cene.
    Właściwie to cena tych groto-grzałek niewiele odbiega od cen grotów M900.
    Jack_Z
    Level 7  
    tzok wrote:
    Jack_Z wrote:
    Właściwie to cena tych groto-grzałek niewiele odbiega od cen grotów M900.

Dziekuje za odpowiedz.

Faktycznie, po sprawdzeniu cen samych groto-grzalek T12 na ebay ceny wygladaja OK. Wczesniej sugerowalem sie cenami u sprzedawcow ktorzy oferowali rowniez te stacje lutownicze.

Czy jest jakis konkretny producent lub sprzedawca tych grotow T12 ktory jest warty polecenia?

Czy QUICK TS1200A to bedzie dobry wybor czy jest cos lepszego z T12 w podobnej cenie?
    lucas234
    Level 15  
    To zapytam inaczej gdzie ta stacja będzie kupowana w Polsce za granicą... Pytam bo kolega w profilu ma Brytyjską flagę. I ile pieniążków ma kolega do wydania?
    Jack_Z
    Level 7  
    lucas234 wrote:
    To zapytam inaczej gdzie ta stacja będzie kupowana w Polsce za granicą... Pytam bo kolega w profilu ma Brytyjską flagę. I ile pieniążków ma kolega do wydania?

Bede zamawial z UK. Limit... oczywiscie ze wolalbym wydac mniej niz wiecej. Jednak chcac zachowac rozsadna jakosc i miec cos przyszlosciowego mysle ze okolice 150£ (~750 PLN) sa dla mnie OK. Gdyby trzeba bylo wydac wiecej to tez da rade ale mysle ze to juz bylaby przesada. Ten sprzet nie bedzie na siebie zarabial. Obecnie uzywany bedzie od czasu do czasu. Jednak jest opcja ze za jakis okres sytuacja sie zmieni i pojawia sie projekty ktore zajma wiecej czasu i beda bardziej wymagajace. Dlatego nie chce isc po najmniejszej lini oporu i kupowac czegos taniego. To tanie cos YIHUA 908D ktore kupilem kilka miesiecy temu srednio sie nadaje nawet do prostej roboty a 20£ zostalo wydane. Fakt ze nie rozpoznalem tematu od poczatku i skusilem sie na tania chinszczyzne. Na poczatku bylo calkiem ok ale po kilku uzyciach jest problem. Obawiam sie sytuacji ze kilka razy kupie jakies tanie wynalazki i finalnie po zliczeniu wydanych pieniedzy wyjdzie suma za ktora moznaby kupic cos porzadnego od samego poczatku. Na dodatek strace czas i nerwy ;-)

Temat zakupu stacji lutowniczej pojawil sie calkiem przypadkiem. Padl jeden z blokow zasilania czyszczarki ultrasonicznej i musze wymienic kilka elementow. Z kolei obecnie posiadany wyrob lutowniczo-podobny sam w sobie generuje problemy (losowo traci moc).

Wlasciwie to mozna by dzisiejszy dzien nazwac dniem wyboru stacji lutowniczej. Jako ze jedyna opcja ktora zostala do wyboru to groto-grzalki T12 obecnie na liscie do wyboru pozostaly 2 pozycje.

QUICK TS1200A cena z aliexperss w okolicach 140£ (~690 PLN)

KSGER T12 STM32 V3.1S cena z banggood okolo 44£ (~216 PLN)

Ten KSGER wyglada ciekawie na papierze i byl polecony wczesniej. Tylko czy biorac pod uwage cene faktycznie moze to byc takie dobre?
    lucas234
    Level 15  
    Na twoim miejscu zainwestowałbym w Quick TS1200A. Miałem KSGER, ale się przesiadłem na Pace ADS200, różnica i komfort lutowania jest znaczący. Poleciłbym Ci tego Pace ale on przekracza budżet o chyba 500 zł
    Jack_Z
    Level 7  
    lucas234 wrote:
    Na twoim miejscu zainwestowałbym w Quick TS1200A. Miałem KSGER, ale się przesiadłem na Pace ADS200, różnica i komfort lutowania jest znaczący. Poleciłbym Ci tego Pace ale on przekracza budżet o chyba 500 zł

Dziekuje za odpowiedz.

Czy mozesz powiedziec co sie Tobie nie podobalo w tym KSGER?

Cena tego Pace ADS200 u mnie to £246 - cpc.farnell.com. Jakos nie czuje takiej kwoty wydanej na stacje lutownicza.

Z kolei ten KSGER kusi niska cena. Chociaz odnalazlem watek gdzie ktos wspominal ze padly mu 2 sztuki w stosunkowo krotkim czasie. Z kolei ktos inny polecal dobrego sprzedawce KSGER z aliexpress ktory komus wymienil wadliwa sztuke. Jednak zapala sie czerwona lampka ze to zbyt piekne (cena) aby bylo prawdziwe i starczylo na lata.

To jak to jest w koncu z tym KSGER ? Mam na mysli KSGER T12 STM32 V3.1S

Prawdopodobnie ten Quick TS1200A moze byc zlotym srodkiem. Z drugiej strony nie widze wiele informacji na temat tej stacji.
    Chyba jedna rzecz ktora mi sie tam nie podoba to wciskane groty bez nakretki. Doczytalem w kontekscie KSGER ze raczki z wciskanym grotem nie sa najlepszym rozwiazaniem bo po czasie grot sie zaczyna okrecac. Polecano raczki z nakretka gdzie problem jest rozwiazany.

PS.
    Czy ktos moze polecic jakies sprawdzone zrodlo na zakup Quick TS1200A z aliexpress albo ebay? Moze ktos z uzytkownikow podzieli sie wrazeniami po dluzszym czasie uzytkowania?
    lucas234
    Level 15  
    Co mi się nie podobało w KSGER? Tryb uśpienia stacji który raz działał raz nie, rozrzut temperatury grota, praktycznie każdy grot trzeba było kalibrować i przede wszystkim moc stacji, żeby zagrzać spore pole masy długo trzeba było czekać. Lutowanie Pacem to bajka 120W mocy, szczególnie duże pola masy się nim świetnie lutuje, bardzo dobre doprowadzanie ciepła do lutowanego elementu, świetna rączka lutownicza nie porównuje do JBC bo nie było mnie na nią stać. W polsce ten TS1200A kosztuje 1500zł, ja Pacea zamawiałem też z farnella po prostu nie miałem czasu na czekanie na stację.
    Jack_Z
    Level 7  
    lucas234 wrote:
    Co mi się nie podobało w KSGER? Tryb uśpienia stacji który raz działał raz nie, rozrzut temperatury grota, praktycznie każdy grot trzeba było kalibrować i przede wszystkim moc stacji, żeby zagrzać spore pole masy długo trzeba było czekać. Lutowanie Pacem to bajka 120W mocy, szczególnie duże pola masy się nim świetnie lutuje, bardzo dobre doprowadzanie ciepła do lutowanego elementu, świetna rączka lutownicza nie porównuje do JBC bo nie było mnie na nią stać. W polsce ten TS1200A kosztuje 1500zł, ja Pacea zamawiałem też z farnella po prostu nie miałem czasu na czekanie na stację.

Dziekuje za odpowiedz.

Poczytalem troche na temat KSGER tutaj na forum i mam lepszy obraz tego co to jest i czym to jesc.

Poki co na placu boju pozostaja 3 rozwiazania.

KSGER STM32 v2.1s - kupic po taniosci i zobaczyc co bedzie (chcialem wersje 3 ale odpuszczam)

QUICK TS1200A - wydaje sie rozsadnym wyjsciem ale nie podoba mi sie uchwyt na groty (obawiam sie ich okrecania) oraz brakuje jakis wiarygodnych informacji od uzytkownikow tej stacji, wyzsza cena niz KSGER ale wciaz obawa o trwalosc na lata (chcialbym zeby przezylo chociaz te 5 moze 10 lat)

opcja 3 to zwiekszyc budzet i kupic Hakko fx-951 albo polecany wczesniej Pace ADS200.

Jedno jest pewne ze dzieki temu forum dowiedzialem sie o groto-grzalkach T12 i ogolnie o stacjach lutowniczych.

Dodano po 3 [godziny] 29 [minuty]:

lucas234 wrote:
    ... Lutowanie Pacem to bajka 120W mocy, szczególnie duże pola masy się nim świetnie lutuje, bardzo dobre doprowadzanie ciepła do lutowanego elementu, świetna rączka lutownicza nie porównuje do JBC bo nie było mnie na nią stać....

Jakich groto-grzalek uzywasz z ta stacja lutownicza Pace ADS200? Widzialem na filmikach z YT ze na oryginalnych grotach jest taki wypust ktory jak zakladam zapobiega okrecaniu sie grota oraz jego wypadaniu. Czy mozesz cos wiecej napisac wlasnie o tym? U nas groty do tej stacji kosztuja okolo £10 za sztuke wiec da sie przezyc. Nie wiem tylko jak z ich trwaloscia. Tutaj rowniez pytanie do Ciebie.
    lucas234
    Level 15  
    Grot w rączce rzeczywiście się nie okręca. Na grocie naklejona jest plastikowa nasadka z jak powiedziałeś wypustem który zapobiega okręcaniu się grota w rączce. Co do trwałości to ciężko mi powiedzieć bo użytkuję stację po 2-3 godzin dziennie jak wracam z pracy czasami wcale ale do tej pory od grudnia 2019 kiedy ją kupiłem nie zepsuł mi się żaden z pięciu kupionych wraz stacją grotów. Te rączki Pace TD100 TD200 są bardzo ergonomiczne właściwie jakbyś trzymał w ręku długopis nie lutownicę.
    Jack_Z
    Level 7  
    lucas234 wrote:
    Grot w rączce rzeczywiście się nie okręca. Na grocie naklejona jest plastikowa nasadka z jak powiedziałeś wypustem który zapobiega okręcaniu się grota w rączce. Co do trwałości to ciężko mi powiedzieć bo użytkuję stację po 2-3 godzin dziennie jak wracam z pracy czasami wcale ale do tej pory od grudnia 2019 kiedy ją kupiłem nie zepsuł mi się żaden z pięciu kupionych wraz stacją grotów. Te rączki Pace TD100 TD200 są bardzo ergonomiczne właściwie jakbyś trzymał w ręku długopis nie lutownicę.

Dziekuje za odpowiedz.

Po przemysleniu tematu odpuscilem definitywnie chinskie tanie i srednio tanie stacje.

Jeszcze ten Quick Quick TS1200A troche kusil cena i mozliwosciami ale... ceny zawieraly sie w przedziale £140-160 a jeszcze musze sie liczyc z tym ze zaplace 20% VAT i okolo £10 oplat. Finalnie moze to wyjsc okolo £200. Dodatkowo brak wiarygodnych recenzji. To co jest na YT to bardziej filmiki reklamowe niz prawdziwe recenzje kogos kto uzywa tego przez jakis czas.

Na chwile obecna jestem zdecydowany na Pace ADS200 wersja z ISB Tool Stand. Cena w okolicach £270 i towar ze sprawdzonego zrodla czyli farnell.com

Jest jeszcze opcja JBC CD-2BE tutaj zniecheca mnie cena okolo £370 a przegapilem okazje kupna nowego zestawu za £220 z ebay. Ten czlowiek sprzedal jedna nowa i jedna uzywana. Nie ukrywam ze za £220 bym sie nie zastanawial. Tyle ze kiedy byly te okazje to nie szukalem lutownicy. Pytalem czlowieka i mowi ze poki co sie nie spodziewa zeby to jeszcze mial miec.

Pojawila sie jeszcze 3 opcja. Nie jest to niestety groto-grzalka. Weller GW WT1012 SET. Nowy zestaw zapakowany w cenie okolo £150.

Jezeli uda mi sie dobic targu to raczej skusze sie na ta 3 opcje. Jezeli nie to wracam do wariantu z Pace ADS200 wersja z ISB. Z kolei nie sadze zebym mial szczescie i w najblizszych 2 tygodniach pojawil sie nowy JBC CD-2BE w cenie £220 wiec raczej JBC odpada... no chyba ze bedzie impuls i zaszaleje ;-)
    Jack_Z
    Level 7  
    tzok wrote:
    Ja bym się swoją chińską bezimienną T12 nie zamienił na tego Wellera...

Domyslam sie widzac preferencje kolegi. Poki co negocjacje ida ciezko wiec prawdopodobnie zamowie Pace ADS200 wersja z ISB Tool Stand.

Wolalbym cos z systemem groto-grzalek jednak trwalosc stacji rowniez ma znaczenie. Z tego powodu pomyslalem o tej stacji Weller. Nowej w normalnej cenie bym nie kupil bo to okolice £350-370 czyli juz cena JBC CD-2BE ale okolice £160 za nowa z 2 reki mozna by zaakceptowac. Wydaje mi sie ze obecnie Weller ma zbyt wysokie ceny do tego co oferuje a obecne tanie modele to juz bazuja tylko na dawnej renomie.
    tzok
    Moderator of Cars
    Jack_Z wrote:
    Wydaje mi sie ze obecnie Weller ma zbyt wysokie ceny do tego co oferuje a obecne tanie modele to juz bazuja tylko na dawnej renomie.
    Całkowicie się zgadzam z tą opinią.
    Jack_Z
    Level 7  
    tzok wrote:
    Jack_Z wrote:
    Wydaje mi sie ze obecnie Weller ma zbyt wysokie ceny do tego co oferuje a obecne tanie modele to juz bazuja tylko na dawnej renomie.
    Całkowicie się zgadzam z tą opinią.

Smutne w tym jest to ze jako mlody mialem marzenie zeby kupic swoja stacje lutownicza Weller. A dzisiaj to juz nie ma sensu.

Niestety nie udalo mi sie dobic targu w z tym Wellerem wiec temat umarl.
    dasej
    Level 32  
    Witam.

Pracuję na sprzęcie JBC. Miałem okazję dostać wszystkich czołowych producentów stacje na testy. PACE, Hakko, Weller.
    Wygrało JBC.
    Jack_Z
    Level 7  
    dasej wrote:
    Witam.

Pracuję na sprzęcie JBC. Miałem okazję dostać wszystkich czołowych producentów stacje na testy. PACE, Hakko, Weller.
    Wygrało JBC.

Witam.

Jak wspomnialem wczesniej, byla okazja na ebay JBC CD-2BE nowa poszla za £220. Problem ze wtedy jej nie szukalem. Na nowa raczej nie wydam £370 bylaby to przesada.

Poki co zamowilem z aliexpress KSGER STM32 V2.1S T12 Aluminum Case 907 Handle. Dam sobie jeszcze szanse z tymi tanimi chinczykami. Widze po internetach ze ogrom ludzi to ma i daje rade. Zobaczymy jak bedzie. Czyms musze i tak dokonczyc rozgrzebana robote a czesci przyjada tez za jakies 2-3 tygodnie wiec az tak mi sie nie spieszy. Juz zaczelo mnie meczyc to ciagle czytanie opinii innych... chce samemu sprawdzic. Z drugiej strony mysle ze dobrze bedzie miec 2 stacje tak na wszelki wypadek wiec moze to nie bedzie taki zly zakup. Obecnie mialem jedna i padla i chwilowo nie mam nic... ;-(

Bede zerkal na ebay i jezeli pojawi sie jeszcze kiedys nowka JBC CD-2BE w podobnej cenie czyli okolice £200 to kupie bez zastanowienia.

Wracajac do KSGER STM32 V2.1S. Widzialem ze ludzie poprawiaja tam kilka rzeczy. Co faktycznie warto w tej stacji poprawic? Co moze miec wplyw na trwalosc i bezpieczenstwo?

PS
    Bedac juz na aliexpress uleglem pokusie i kupilem nowy miernik ANENG AN8009. Tak tanio ze nie wiem czy to moze byc prawdziwe ale ludzie pozytywnie sie o tych miernikach wypowiadaja.

W sumie jak uda mi sie dokonczyc naprawe bloku zasilania mojej czyszczarki ultradzwiekowej to calkowity koszt wydany na lutownice, miernik i sporo innych drobiazgow oraz samych czesci nie zblizyl sie nawet do polowy ceny nowej maszyny ;-) Oczywiscie czyszczarka tez z aliexpress ;-) Mam 2 takie 15 litrowe i ladnie dzialaja od poczatku 2018 roku tyle ze w jednej obecnie padl blok zasilania (sa 2 bloki i 6 generatorow) i obecnie jedna dziala na pol gwizdka.
    tzok
    Moderator of Cars
    Te stacje niestety się różnią konstrukcją z edycji na edycję i do końca nie wiadomo co się trafi. Na pewno warto sprawdzić, czy przewód ochronny (PE) jest połączony z zaciskiem masowym grotu, jeśli nie - należy dodać takie połączenie. Warto też wyrzucić gniazda między zasilaczem i sterownikiem i połączyć je na stałe, grubszymi przewodami.
    Jack_Z
    Level 7  
    tzok wrote:
    Te stacje niestety się różnią konstrukcją z edycji na edycję i do końca nie wiadomo co się trafi. Na pewno warto sprawdzić, czy przewód ochronny (PE) jest połączony z zaciskiem masowym grotu, jeśli nie - należy dodać takie połączenie. Warto też wyrzucić gniazda między zasilaczem i sterownikiem i połączyć je na stałe, grubszymi przewodami.

Dziekuje za odpowiedz.

Sprawdze czy jest to polaczenie a jezeli nie bedzie to zrobie. Ta zamiana gniazda na polaczenie stale ma sens i wykonam taka modyfikacje.

Jezeli chodzi o wersje stacji to wyraznie zaznaczylem ze chce KSGER STM32 V2.1S tak jak bylo w opisie przedmiotu. Zobaczymy co przyjdzie.

Ciekawa sprawa z tym zestawem Weller WT1012... sprzedawca finalnie zgodzil sie na moja cene i zamowilem. Wyszlo w przeliczeniu w okolicach (£170) 800PLN z wysylka. Porownujac do cen sklepowych w PL (ponad 2100 pln) u mnie ponad £330 wydaje mi sie ze szkoda byloby sie nie zaopatrzyc w ta stacje. Wszystko jest nowe i oryginalnie zapakowane. WT 1 90W, WSR201 i WSP 80.

To teraz bede mial czym lutowac ;-)
    Jack_Z
    Level 7  
    Dzisiaj wielki dzien... dojechal do mnie ten Weller WT1012 (WT 1 90W, WSR201 i WSP 80). Moja pierwsza porzadna stacja lutownicza. Lutowanie tym to jest kosmos dla mnie. Zrobilem eksperyment i wlozylem w imadlo kawalek plaskownika z mosiadzu jakies 1.5cm na 5cm i 2mm grube. Przy temperaturze na stacji w okolicach 330stopni cyna olowiowa topila sie bez problemu i to na duzym obszarze. Przy 280 ledwo sie kleilo, przy 300 bylo juz w miare. Tyle eksperymentow bo normalnie do takich tematow uzywam palnika. W oryginalne groty tez juz sie zaopatrzylem. Instrukcja obslugi koszmarna ale jakos to ogarnalem. Nie zaluje biorac pod uwage atrakcyjna cene za nowy zestaw.

Kiedys rozwazalem ta stacje Wellera z tytulu watku Weller WE1010. Jednak dosyc sporo narzekan na nia widzialem w internetach.

Teraz juz na spokojnie poczekam sobie na 2 stacje na T12. Przyjedzie pewnie za 2 tygodnie albo mniej. Bede mogl wtedy porownac to do tej "starej" technologii Wellera.

PS.
    Tak jeszcze na marginesie czy ktos z kolegow moze doradzic. Przyjechal do mnie dzisiaj miernik Brymen 235+ (oczywiscie jestem zadowolony). W drodze do mnie jest tez ANENG AN8009. Obecnie posiadam oryginalnego (chyba) Mastech MY64 kupiony bardzo dawno temu w jakims sklepie elektronicznym w Poznaniu. Czy majac te dwa nowe mierniki jest sens trzymac jeszcze tego Mastecha MY64 czy z czystym sumieniem mozna go wydac bardziej poczatkujacemu koledze?
    lucas234
    Level 15  
    Jak za te pieniądze to dobry wybór. Markowy sprzęt. Sądząc po opisie to może być nawet ciut lepsza od T12. W sumie te KSGER robione są tak na odpieprz się ode mnie...
    Jack_Z
    Level 7  
    lucas234 wrote:
    Jak za te pieniądze to dobry wybór. Markowy sprzęt. Sądząc po opisie to może być nawet ciut lepsza od T12. W sumie te KSGER robione są tak na odpieprz się ode mnie...

Dziekuje za odpowiedz.

Za normalna cene bym tego Wellera nie kupil bo mialbym lepsze opcje do wyboru. Jak juz wczesniej wspomnialem uwazam ze normalne ceny na stacje Wellera sa mocno przesadzone. Jednak biorac pod uwage kwote jaka zaplacilem za nowiutka stacje i to z dwoma oryginalnymi stojakami to jest to chyba dobry interes. Wiadomo ze wszystko moze sie zepsuc ale zakladam ze to bedzie stacja na lata.

Glowny dylemat jaki mialem to fakt ze ten Weller to starsza technologia czyli brak zintegrowanego grota z grzalka. Z drugiej strony akurat ten model ma groty serii LT. Jest to ciekawe jak dla mnie rozwiazanie i grot ma bardzo ladny bezposredni kontakt z grzalka. Nie jest to ceramiczna grzalka wsuwana w glab grota gdzie nie wiadomo jaki jest kontakt pomiedzy nimi. Zreszta "nakrecony" opiniami z forum i testami z YT zrobilem ten eksperyment ktory wczesniej opisalem. Na dodatek zrobilem to grotem sredniej wielkosci. Jednak grot ladnie oddawal temperature na duzy kawalek mosiadzu. Z kolei stacja szybko reagowala na spadki temperatury. Oczywiscie to ekstremalna sytuacja i nie bede tak uzywal tej lutownicy, jednak skoro dala rade w tym tescie to w normalnych zastosowaniach tez da rade.

Z jednej strony rozumiem osoby poleacajace lutownice oparte na groto-grzalkach. Jednak klasyczna technologia w dobrym wykonaniu tez daje rade.

Ten KSGER T12... to taki eksperyment i jednoczesnie zapasowy sprzet. Trudno dzisiaj ocenic jaka bedzie rola tej stacji w moim warsztacie. Najpierw musi przyjechac i musze ja poznac. Mialem momenty kiedy nie chcialem jej kupowac, pozniej znowu myslalem zeby dac szanse. Finalnie wiec zaryzykowalem i kupilem jako 2 stacje. £50 za stacje + 10 grotow to nie jest tak zle. Mysle ze ciekawosc wygrala ;-)
    Jack_Z
    Level 7  
    tzok wrote:
    Ja bym się swoją chińską bezimienną T12 nie zamienił na tego Wellera...

Orzel wyladowal ;-). Przyjechalo faktycznie to co zamowilem i w tej wersji ktora zamowilem: KSGER STM32 V2.1S T12. Razem ze stacja przyjechalo 10 groto-grzalek w roznych rozmiarach i ksztaltach. Zamowilem na aliexpress u sprzedawcy polecanego na tym forum.

Teraz takie porownanie na szybko (Obie stacje mam nowe): T12 caly komplet kosztowal okolo 250PLN.

Okazyjnie kupiony nowy Weller WT1012 set (WT 1 90W, WSR201 i WSP 80) i dodatkowo WDH 10 okolice 800PLN, plus jakies okolo 250PLN na dodatkowe oryginalne groty.

Na plus dla T12 szybciej reaguje na zadane zmiany temperatury. Mniejsza bezwladnosc w tej kwestii spowodowana jest jak zakladam miejscem gdzie umieszczony jest czujnik temperatury. Jednak jezeli chodzi o moc to jest slabiej niz w stacji Weller tam mam kolbe 80W i do niej porownuje chinczyka. Nie wiem jaka jest faktycznie moc kolby w tej stacji. Doczytalem gdzies w testach i dowiedzialem sie od sprzedawcy ze nie mniej niz 70W. Wydaje mi sie ze musi byc jeszcze mniej. Moze 60W byc bardziej realna wartoscia.

Jezeli chodzi o ogolne wrazenia i jakosc wykonania to Weller to klasa a T12... moze byc.

tzok wrote:

Tutaj lista poprawek byla dluga. Zrobilem polaczenie PE o ktorym mowiles oraz zrobilem rowniez to polaczenie do metalowej obudowy. Oczywiscie usunalem gniazda pomiedzy zasilaczem i sterownikiem i polaczylem to na stale. Nastepnie podnioslem radiator ktory znajdowal sie doslownie na styku sciezki wysokiego napiecia. Usunalem tez jeden kolek mocujacy, ten od strony wysokiego napiecia. Zeby to skompensowac przeciwna strona jest skrecana na srube a pomiedzy radiator a plytke dalem tulejke. Dzieki temu pomimo usuniecia jednego kolka mocujacego polaczenie jest wytrzymale i udalo mi sie odsunac radiator od obszaru wysokiego napiecia. Dodatkowo juz na koniec poprawilem sporo polaczen lutowanych ktore wygladaly niezbyt pewnie.

Podsumowujac te moje dylematy i dramatyczne zwroty akcji ;-) Jestem zadowolony z zakupow.

Weller pelni role stacji podstawowej, zrobilem juz troche prac ta stacja i jestem zadowolony. Biorac pod uwage atrakcyjna cene za nowy zestaw trudno nie byc zadowolonym. Zakladam ze zywotnosc tej stacji bedzie dluga... (oczywiscie wiem ze wszystko moze sie zepsuc). Gdyby nie okazyjna cena za nowa stacje i dodatkowy stojak to bym tej stacji nie kupil. Za normalna cene mialbym lepsze opcje wyboru i nowoczesniejsze konstrukcje. Z drugiej strony od zawsze chcialem miec wlasna stacje lutownicza Weller i w koncu to sie stalo ;-)

Tani T12 to poki co stacja zapasowa. Bede jej jednak uzywal od czasu do czasu, chyba bardziej z ciekawosci. Dotychczas testowo wylutowalem gniazdo MOLEX ze starej karty i T12 poradzila sobie dobrze, mniejsza moc musialem skompensowac wyzsza temperatura. Stacja jest ciekawym produktem ale nie czuje zeby w codziennym uzytkowaniu byla w stanie wytrzymac lata.

Dojechaly tez oba zamowione mierniki. Brymen BM235+ i ANENG AN8009. Z Brymena jestem bardzo zadowolony (zamowilem go sugerujac sie forumowymi poradami) i jest to obecnie moj podstawowy miernik. Z kolei tani ANENG zaskoczyl mnie rownie pozytywnie jak T12 i obecnie pelni role sprzetu zapasowego. Jednak tym tanim miernikiem nie bede nawet probowal mierzyc niczego z wyzszym napieciem. ;-)

Szczesliwie zakonczylem warsztatowe zakupy. Dziekuje za wszelka pomoc i sugestie.

Szczegolnie za informacje o tym ze swiat poszedl do przodu i obecnie sa lutownice z groto-grzalkami. Nie mialem o tym fakcie zielonego pojecia ;-)

Jeszcze jakies pol roku temu lutowalem polska lutownica pistoletowo-transformatorowa ktora po ponad 20 latach miala juz dosyc ;-)