Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler do przypadkowego włączania swiatla

23 Mar 2020 18:55 195 7
 • Poziom 2  
  Witam.
  Chciałbym zbudować urządzenie do treningu dla dziecka. Coś na wzór jak maja w Borusii Dortmund. Wielka ściana podzielona na świetlne kwadraty i każdy się zapala wybiorczo. Dziecko ma kopać w ten który się zapali.
  Jedyny problem to jak zrobić kontroler który by włączał przypadkowe kwadraty.
  Oraz dobrze by było móc zmniejszać lub zwiększać częstotliwość zapalania.
  Światła będą na taśmach ledowych a będzie ich 4, ale w przyszłości być może dołożę więcej.
  Dzięki za pomoc.
 • Poziom 36  
  Możesz koncepcję ściągnąć z tzw. "Batak" - wpisz w Google: Batak diy, coś znajdziesz. Czasem na Arduino, czasem na Raspberry Pi.
 • Specjalista elektronik
  A to pewnie jeszcze będą potrzebne czujniki do wykrywania, czy kopnęło we właściwy kwadrat... Bo chyba przy niewłaściwym należy sygnalizować błąd? To może być nawet bardziej skomplikowane.

  Ile tych kwadratów może maksymalnie być? Generator pseudolosowy pewnie łatwiej zrobić na Arduino, niż z "kości" cyfrowych (choć i to jest możliwe); ilość pinów jest ograniczona, więc przy większej ilości trzeba pokombinować, jak sterować większą ilością kwadratów przy użyciu niewielu pinów (i jak wykrywać kopnięcie dowolnego kwadratu i przekazać informację, który to jest - a może tylko informację, że kopnięto, i czy właściwy?).

  Zdecydowanie potrzebny jest opis: co ma się dziać po kopnięciu w kwadrat - co, jeśli w świecący, co, jeśli w inny?
 • Poziom 2  
  Witam
  Nie planuje az tak skomlikowanego projektu z czujnikami.
  Kwadrat ma sie zapalac na powiedzmy 3 4 sekundy co pozwoli zareagowac dziecku i kopnac w jego kierunku. Pilka sie odbije i wroci a wtedy sie zapali inny kwadrat i tak dalej. Przynajmniej taki jest plan. To nie bedzie sciana ja w dortmundzie :) tylko bardziej 4 bandy ktore bede mogl ukladac indywidualnie w promieniu 180 stopni powiedzmy.
  Moglbym manualnie sam to przelaczac ale dzieki takiemu mechanizmowi dziecko samemu moze sie bawic bedac gdzies obok.
 • Poziom 18  
  Jako inspirację do takiej konstrukcji można by się posłużyć pokazanym poniżej przykładem.
  https://elportal.pl/pdf/k04/43_10.pdf
  Należało by go doposażyć o generator do bramkowania licznika co 3-4 sek.
  A licznik zmienić na np. CD4017
 • Poziom 28  
  Witam
  W związku z tym, że pojawia się kilka odpowiedzi podaj jeszcze raz Twoje oczekiwania bo z tego co rozumiem wystarczy Ci " układ losowo włączający jeden z czterech kanałów " bez informacji zwrotnej czy podświetlona tablica została trafiona. Inne pytanie: jak z posługiwaniem się lutownicą; a może coś z programowania w Arduino ew. uC?

  Pozdr.
 • Specjalista elektronik
  Jeśli nie trzeba rozpoznawać prawidłowego trafienia (ale wtedy zabawa robi się nieco nudna), to sygnał z dość szybkiego (ze 100 kHz) generatora podać na licznik (może nawet CD4017, albo CD4022), i przy uderzeniu piłki, albo po upływie odpowiedniego czasu (zależnie od tego, co nastąpi wcześniej) zatrzaskiwać w przerzutnikach D stan licznika i pokazywać przez podświetlenie odpowiedniego pola.

  Dobrze by było, jakby układ odmierzający czas, po którym nastąpi zmiana nawet bez uderzenia piłką, i generator nie były zanadto stabilne - pożądane są wahania częstotliwości/czasu ponad 10ppm.