Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satelity dyskotekowe - prosze o rade

29 Wrz 2005 18:09 8189 46
  • Poziom 19  
    Witam.

Chciałbym sie poradzic was w sprawie konstrukcji która zamieżam zastosowac jako satelity w dyskotece. Odrazu dodam i z tymi satelitami będą grały odwrotki na Omega Pro 18 o skuteczności około 105 db które bęe odcinał aktywnie na 150-200 Hz. Oto moje propozycje dotyczące satelit:

Eminence Kappa Pro 15' 500W 8 Ohm
    +
    Beyma SMC280 1'

Koluna około 120l, dwa otwory BR w ściance frontowej o średnicy 9cm
    Skutecznoć tak na oko bedzie około 98db
    Poział zwrotnicy na 3 kHz
    filtr dolnoprzeputowy 12 db/okt
    filtr górnoprzepustowy 18 db/okt + żarówka 30W 24V

Co sądzicie o tej konstrukcji, co byście proponowali aby zmienić.

Mam jescze jedno pytanie tylko tym razem do osób znających się dobrze na odwrotkach:

czy do konstrukcji zamiesczonej poniżej mogę zastosowac Kilomax Pro 18. Dodam ze orginalnie w tej konstrukcji stosowana jst Omega Pro 18.
  • Poziom 19  
    jeśli nie to co musiałbym zmienić.
  • Pomocny post
    Spec od akustyki
    Te nadstawki bym zrobil jako pudelka max 70L bo po co wieksze przecierz bas badzie z tego uciety tak samo obnizylbym podzial roponowalbym moze okolice 1600-1800Hz (o nizszym podziale mozna pomarzyc bo tu juz 2" drivery albo najmocniejsze 1" a tu ceny sa juz odpowiednie) ten SMC280 jest calkiem nienajgorszy jak na swoja cene (mam takie) tylko nei wiem czy ukreci z glosnikiem 500W na dodatek 8om z 4 omowymi basowcami by ukrecil na pewno. Moze bys zrobil te nadstwaki na jakims 12" glosniku albo w ukladzie 2x10" ?
  • Poziom 19  
    2x....' nie wchodzi w gre gdyż te satelity będą podwieszone a takich konstrukcji nie potrafie wobrazić w podwieszeniu. dlatego albo 12' + 1' albo 15' + 1' Przy tym podzile który ty sugerujesz moga byc problemy z driverem gdyż jakby nie patrzył jest to dyskoteka a jak widomo różni dj-e sa na tym świcie i przy tak nickim podziale nie było by truno spalić taki driver. więc co proponijesz co powinienem zmienic w tej konstrukcji. ja bym myślał raczej nad zmiana drivera gdyż ten niskotonowiec ma dosyć wysoką skutecznoć. Więc co proponujecie?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Hi,
    zostaw glosniki Omega Pro. Chodza lepiej od Kilomaxa. Kilomax wytwarza wiecej ciepla niz muzyki ;-), a co do ceny to za ciut wiecej pieniedzy mozesz kupic bardzo dobre glosniki np. Oberton czy 18 Sound.
    Nie wiem jaka duza jest ta dyskoteka, ale zeby to nizej zeszlo bedziesz potrzebowal przynajmniej po dwa suby nastrone.
    Pozdrowienia.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Hi

Skoro do basu masz juz odwrotki to poco ladowac do nadstawki 15" i to jeszce w 120litrowej szafie? Zastosuj maksymalnie 12" w obudowie do 55L - (szybka odpowiedz, dobre pokrycie)

Ktoś już kiedys wspominal ze Delta PRO ma najlepszy srodek z Eminenca (ciepło gra). Pomysl nad nim, zwłaszcza ze ciągnie do 5khz, zniknie tez problem z obawą o driver którym moze byc ta Beyma

Pozdro

P.S.

Pan który zaprojekotwał tą odwrotke stanowczo by Ci odradzil Kilomaxa w jakiejkolwiek Tubie.
  • Poziom 19  
    ok dzięki. dyskoteka jest dosyc duża wymiary samego parkietu to 25x15m zamiezam zastosowac około 12 takich odwrotek i 12 satelit

Dodano po 1 [minuty]:

a co inni mysla o Delta Pro 12 - ja k go uciąć? bo te 5k to chyba za wysoko? co powiecie na 3k

z tego co zabaczyłęm na stronie Eminence winika iż Delta Pro 12 ma po pierwsze niższą skutecznoć oraz niższą moc od Kappa Pro 15 o różnica w cenie to tylko 50zł.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    W czym zrobiłeś taki fajny rysunek techniczy?
  • Pomocny post
    Spec od akustyki
    no ta delta 12 rpo nie mialem ale slyszalem duzo dobrego o niej ale ucialbym nizej przy 2 kilo max driver moglbys urzyc psd2002 jest pieronsko mocny ale niektorym nie podoba sie jego brzmienie za to moglbys ciac nisko 1,6 kilo. Warto moze by sie zastanowic nad aktywnym podzialem 3 droznym przy takiej ilosci paczek mialoby to juz sens (zwlaszcza ze to bedzie instalacja stala to dodatkowe kbale nie beda zbytnim utrudnieniem zycia). Koszt dodatkowej koncowki i ewentualnego crosa 3 droznego bylby porownywalny z 12 zwrotkami pasywnymi >Poza tym koncowka z limiterem o dobrze dobranej mocy zabezpieczylaby drivery lepiej niz zarówka przed ludzka glupota .
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Hi,
    tak jak Toadi polecam tez topy na 12" glosnikach. Dwudrozne : Emi Kappa 12 na dol i do tego wysokotonowy Oberton D2544 z tuba H975. Zwrotnica 12 dB na niskotonowy i 18 dB na wysokotonowy. Ciecie przy okolo 1,6 kHz. To wszystko w obudowie 40 L netto. Chodza bardzo dobrze.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    po przemyśłeniu proponuje

Kappa Pro 12 + PSD2002 cięcie na 2k

obudowa zamknięta około 70l
  • Pomocny post
    Spec od akustyki
    czemu taka wielko obudowa spokojnie wystarczy nieco ponad polowa z tego nie robisz paczek szerokopasmowych tylko satelity 40-45L bedzie w sam raz na dodatek lzejsze mniejsze i tansze w wykonaniu
  • Poziom 19  
    ok więc według ciebie można zrobis obudowe żeby się tylko głosniki zmieściły i wytłuminie. ok wię cwyjdzie taniej i nawet lepiej będze je podwiesić.

a co powiecie na tą konstrukcje - czy ona się sprawdzi Kappa Pro 12 + PSD2002 cięcie na 2k

i jescze jedno pytanko:

nie zmiezam robić aktywnego podziłu w satelitach więc chciałem się poradzić jaka żarowke dać na PDS2002 bo myśle że 21W 24V to troche zamało
  • Spec od akustyki
    zarowka to 50+55W24V wlokna laczysz szeregowo lub 70+75W musisz sprawdzic doswiadczalnie ktora bedzie lepsza
  • Poziom 24  
    Litości dla ludzi którzy będą się bawili w tej dyskotece!

15 calowy głośnik do satelity? 12 cali to też za dużo. Maksymalnie 10 calowy głośnik i podział nie wyżej niż 2,5kHz.

Jakiś czas temu projektowałem i w zasadzie zbudowałem 6 satelit które grają do tej pory w jednej dyskotece.
    Zbudowałem to na głośnikach 2 szt Eminence Beta 8 i pomiędzy nimi driver Beyma CP350 (świetny głośnik, naprawdę polecam). Ciekawostką jest, że jest to aktywne, a w środku 5szt. układów... LM3886 :-)
    Dwa układy mostkowe i jedna kość dla drivera. Moc jednej satelity to około 300W. Podział między głośnikami 2,5kHz z filtrami aktywnymi 24dB/okt dla Bety i 18dB/okt + kondensator przed głośnikiem jako filtr pasywny (z filtrami aktywnymi głośnik wysokotonowy często brzmi troszkę plastikowo, z kondensatorem przed głośnikiem jest dużo lepiej). Żadnych żarówek w torze stosować nie musiałem. Całość gra od 90Hz, a suby do 90Hz. Niezła sprawa i dobra przestrzeń.

Powracając do tematu... ostatnio często chodzę po dyskotekach i pubach, oczywiście po to, żeby się pobawić, ale i posłuchać i podpatrzeć jak to robią inni.
    Jest w Katowicach taka nowa dyskoteka, nazywa się SPIŻ (spiz.katowice.pl). To jest w zasadzie książkowy przykład jak dyskotek nagłaśniać się nie powinno. I zrobili właśnie to, co Ty chcesz zrobić. Parkiet przypomina wagon (oczywiście dużo szerszy i dłuższy), zamieściłem zdjęcie. Po bokach z obu stron podwieszone jest coś, co można nazwać satelitami. Jest to POL-AUDIO model SAT115-400 (http://www.polaudio.pl/polaudio/satelita/sat115400.htm) i jest tam właśnie głośnik 15 cali + tuba. Jak to gra? TRAGEDIA, wali niemiłosiernym basem w okolicach 60-70Hz, a subwoofery które tam zastosowali to porażka. Ich pasmo zaczyna się chyba w tym samym miejscu, co satelit. Całość się tłucze, a żołądek wchodzi do gardła przy wyższym basie (rezonans wszystkich obudów). Pomijam takie błędy jak kabel 50 metrowy 2,5mm2 do satelity i ustawienie subów naprzeciwko siebie w przypadkowych miejscach.

Po co to piszę?
    Po to, żebyś nie popełnił takiego błędu i zlitował się nad bawiącymi się ludzmi :-)

Podział 200Hz to za wysoko między subwooferami i "górą". Tuby też bym trzymał z daleka, mimo, że mają większą sprawność nie uda się zbyt nisko zejść (35Hz wskazane). Lepiej zastosować dwa tańsze głośniki (np. kappa pro 15lf), niż jednego kilomaxa czy omegę. Jak wstawisz dwa suby może się to tłuc. Jak wstawisz 6 i sumaryczna moc będzie taka sama, całość nabierze "mięsa" i głębi. Nie ma nic gorszego niż sub pracujący na skraju swoich możliwości.

Ufff :-)

ps. ktoś bywa w SPIŻu?
  • Poziom 19  
    te tuby które zamierzam zastosowac graja od 51 - 200 na skuteczności około 105dB ( zamieżam ich zasosowac 12 sztuk) oczywiśnie nawet o tym ne myślalemżeby puścić na nie cała moc - głównym moim założeniem jest to żeby muyka w była nie tylko słyszlna ale i w dużym stopniu odczuwalna

oto moje rozmieszczenie nagłosnienia.

na czarno - satelity o których piszemy w temacie 500W każda
    na różowo - tuby 800W każda
    na czaerwono - odsłuchy dla dJa
  • Poziom 24  
    Jak duża jest ta sala?
    Jak wysoka?

Są tam jakieś stoliki czy to jest sam parkiet?
  • Poziom 24  
    Ja bym tak tego nie zrobił :-)

Odsłuchy wywal, DJ ma od tego słuchawki.

Satelit w zupełności wystarczy 6szt. Zbuduj je np. na Beyma 10M250 z driverem CP350 (albo lepiej dwie BETA8 :-).
    Powiesił bym je 4-5m nad ziemią i skierował w doł, najlepiej, jeśli dało by się je umieścić kilka metrów od parkietu. Świetne do tego są konstrukcje aluminiowe 4 rurowe.

Z subwooferami przesadziłeś, szkoda kasy. Przy takiej ilości to ciśnienie będzie zabijać.
    Z Omeg bym zdecydowanie zrezygnował, to są raczej głośniki do dużych zestawów trójdrożnych. Po za tym nie zejdą za nisko i potrzebują dużych obudów. Mam nadzieję, że nie użyjesz tych tub w dyskotece. Jak chcesz tanio to Kappa Pro15lf, pod dwa na suba i takich subów z 5. Możesz się również pokusić na Magnuma, 6-8 takich subów powinno wystarczyć, ciśnienie będzie olbrzymie.

Za zaoszczędzone pieniądze kupił bym lepsze końcówki, na bas może być ADS, na górę np CREST. I koniecznie jakiś procesor.

Dziwne masz podejście do zagadnienia, nie nagłaśniałeś czasami SPIŻa? :-)
  • Poziom 19  
    nie raczej to nei moja sprawka. co do wzmacniaczy będą napewno wszstkie ADS. Więc według ciebie powienienem zastosowac basy w konstrukcji 2x Kappa Pro 15LF obudowa br - czy moze Bandpass?

Weka według ciebie powinna być łączna moc satelit a jaka subbasów?

A co powiecie na 6 subów w takiej konstrucji:

2x Magnum 18LF w obudowie br

- jak nisko mogłaby zejść ta paczka i jaka była by jej skutecznośc?
  • Poziom 24  
    Satelity 6x 10M250+CP350 to 1,5kW.
    Subwoofery 12x KappaPro15LF około 7kW.

Kappy się dobrze zasila za pomocą PLX4000. Łączysz po 3 głośniki równolegle i podłączasz do jednego kanału. To samo z drugim. Za pomocą jednego wzmacniacza zasilacz aż 6 subwooferów. Potrzebne Ci będą zatem tylko dwa wzmacniacze na bas.
    To samo można zrobić z górą i dać tylko jeden wzmacniacz, ale ja bym nie ryzykował, bo w przypadku awarii jest po imprezie. Z 6 subami o mocy 500W każdy bez problemu można dokończyć imprezę, ale jak się wyłączą wszystkie satelity to możemy iść do domu.

12 głośników Magnum kosztuje około 12000PLN.
    12 głośników KappaPro15LF kosztuje 5500PLN.

Oba subwoofery zejdą tak samo nisko, nawet do 30Hz (ale nie ma sensu tak nisko stroić). Kappy wystarczą żeby nagłośnić ten lokal. Po co przepłacać?
  • Poziom 19  
    myślisz że 1,5k na satelity wystarczy?? - coś mi się za mało widzi. Ja wole dać wiecej satelit żeby nei było poczeby grać nimi na full - wtedy będe bardziej pewny że drivery nie będą przeciązone
  • Poziom 30  
    Serwus,
    ==>mavarick87 faktycznie to ustawienie ktore narysowales nie jest specjalne. 6 do 8 topow podwieszanych wystarczy calkowicie. Po 3-4 na kazdej dlugiej stronie oczywiscie skierowane do dolu. Tak ustawione suby (tuby) nie daja oczekiwanego efektu. Cluster zlozony z 4 subow i to razy dwa czyli 8 tub daje o wiele wiecej niz rozstawione pojedynczo suby tego typu. Oczywiscie ze bedziesz potrzebowal paru koncowek ( w zaleznosci od ilosci topow ): 2 do 4 koncowek na topy i ze 4 na suby i oczywiscie ciete aktywnie za pomoca np. Behringer Ultradrive Pro DCX2496 ( tanio i pysznie) albo cos z BSS ( drogo, ale bardzo dobre) przy ok. 120Hz.
    ==> Igod dlaczego topy na glosnikach 12" mialy by byc zle. Ja bym powiedzial odwrotnie ze Beta 8 nie ma co szukac w dyskotece.Co do suba na 2x15"Kappa to po co Kappa Pro zwykla kappa LF chodzi za mniej pieniedzy tak samo. Magnum do suba estradowego to tez wyrzucone pieniadze- po co komu w dyskotece czestotliwosci ponizej 40 Hz.
    ==>mavarick87 wystarczy glosnik 12" Kappa ( bez Pro) i zamiast tego PSD2002 doloz lepiej do tych wysokotonowych jak juz wyzej napisalem - uszy sluchaczy beda Ci wdzieczne.
    Pozdrowienia.
  • Poziom 19  
    zainteresowały mnie te satelity 2x 10M250 + CP350

Jakbyś mógł napisac coś więcej o nich, jaki podział(zamieżam zastosować aktywny) czy ten driver poradzi sobie? może leipeij byc ostrożnym i zastosować jakiś mocniejszy

obiętość obudowy jest chyba bez znaczenia tzn taka zeby zmieściły się w niej głośniki i wytłumienie.

ten deiver ma 70W czy 50W

Co do subów będe musiał jescze pomyśleć bo niejestem pewnien czy konstrukcja br pasuje do nagłaśnia klubu.

a co inni na takie rozwiąznie

4x satelita 10M250 + CP350 łącznie 4 kW

8x bas w konstrukcji br 2x Kappa15LF co daje 9,6 kW

do napędu wykożystał bym:

do satelit ( tylko 10M250) 2x PLX2400 (dwie kolumny połaczone równolegle co daje 2 Ohm podpięta do jednego kanłu)
    do driverów 2x LX500
    do bassów 4x PLX-A 2400 (dwie kolumny podpięte równolegle do mostka)

rozmieszcenie poniżej
  • Poziom 28  
    Witam

Ktoś tu napisał, że "Komu potrzebne 40Hz w dyskotece"....i mam watpliwości czy autor tych słów był kiedykolwiek w DOBREJ dyskotece....zapewne bywał w lokalach podobnych do opisanego przez IGOD...
    Dyskoteka wymaga basiku już od 30 Hz, i to dobrego basiku, czyli zadne odwrotki, i maksymalna srednica głosników na bas to 15 cali.
    To co pisze IGOD, jest według mnie oczywiste, nadstawki maksymalnie głosniki 12 cali, a najlepiej jak juz autor tematu sie zdecydował 10 cali.
    Wymieniony driverek da sobie radę, a podział można ustawić ok 1700 - 2000 Hz, 12(M)/18(H)dB/oct.
    Ilość tych nadstawek jest uzależniona od powieżchni sali, i tego jak jest wykończona.
    Jeśli jest dobrze adoptowana akustycznie, to wymieniane ilości należy pomnożyć razy 1,5 - 2...

jk
  • Poziom 24  
    aca - dwie BETA8 mają prawie taką samą powierzchnię membran jak głośnik 12 calowy. Mają dużo lepszą średnica i charakterystyki kierunkowe. Efektywność jest w zasadzie taka sama.
    Głośnik 12 calowy wymaga niskiego podziału z driverem wysokotonowym, bo powyżej 2kHz zaczyna zniekształcać. Przy 20-kach można bez problemu zrobić podział przy 5kHz. Umieszczenie drivera między 20-ki daje świetne charakterystyki na osi pionowej. I inne zalety. Od basu są subwoofery, nie widzę problemu z wytrzymałością.

Zwykła Kappa jest gorsza do basu, szybciej się przesteruje bo ma dużo mniejsze mozliwości mechaniczne (Xmech "tylko" 20mm). Różnica w cenie to 70PLN. Myślisz, że nie warto dołożyć?

Przecież nie trzeba Magnuma stroić tak nisko, wystarczy do 45Hz i od 35Hz odciąć filtrem subsonicznym. Tylko ta cena... nie warto, jeśli nie robimy systemu naprawdę wysokiej jakości.

CP350 ma 70W od 1,5kHz z filtrem chyba 18dB/okt.

Ja zawsze daję filtry 24dB/okt dla tweetera.
  • Poziom 19  
    ok to projekt nadstwek mam gotowy. teraz jescze proszę was o radę na temat tych kolumn basowych.

- w jednej kolumnie będzie 2x Kappa Pro 15LF
    - jaki powinna byc obietość tej kolumny
    - otwór br chciałbym wykonać w kształcie prostokąta na ściance przedniej pomiędzy głosnikami. jaka powinna być jedo głębokość i wymiary zeby kolumna grał dosyć nisko

sala ma wymiary 25m x 15m i myslę że 4 kW w nadstawkach i prawie 10 kW w basie powinny wystarczyć, myśle że przy tej ilości basu bedzie się go dało odczuć tańcząc na sali
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Jak dobrze zrobisz to w zupełności wystarczy, najlepsze nagłośnienie w mieście, powodzenia :-)
  • Poziom 28  
    mavarick87 napisał:

sala ma wymiary 25m x 15m i myslę że 4 kW w nadstawkach i prawie 10 kW w basie powinny wystarczyć, myśle że przy tej ilości basu bedzie się go dało odczuć tańcząc na sali

Witam
    Nadal nie napisałeś, czy ta sala jest adoptowana akustycznie (czytaj wytłumiona), czy sa tam gołe betonowe ściany???i taki sam sufit, lub blaszany...
    Ta wiedza jest wyjąktowo ważna, bo warunkuje dobór ilości i rodzaju obudów do nadstawek...
    Duży pogłos pomieszczenia wymaga innego rodzaju obudowy ( według mnie swietnie sie sprawdza krótka tuba..), aby swoją kierunkowością zminimalizować dźwięk odbity.
    Sala dobrze wytłumiona wymaga w przypadku klasycznej obudowy= głosnik front, większej ilości paczek, ale niekoniecznie wielkich mocy

jk