Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Naprawa domowa uszkodzonego pinu z wtyku RGB

24 Mar 2020 13:58 219 18
  • Poziom 4  
    Kabel jest od karty wideo. Chcę takie coś naprawić, I chciałbym to zrobić za pierwszym podejściem :D
    Naprawa domowa uszkodzonego pinu z wtyku RGB
    Czy polecicie mi narzędzia jakimi takie uszkodzenia powinno się naprawiać?
    (jeśli odegnę pina od bandy to jeszcze czymś muszę go wyprostować)
  • flexghzflexghz
  • Poziom 43  
    Pęseta, a nawet cienki wkrętak... Tu nie jest tak ważne narzędzie co sam sposób i precyzja. W 99% przypadków taki styk po jednorazowym wygięciu i naprostowaniu nie pęknie. Gorzej jak się przedobrzy i trzeba będzie poprawiać.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 4  
    Odgięcie to nic. Najtrudniej z prostowaniem. Czy jak złapię za końcówkę, pociągnę to nic się nie stanie? Samo pociągnięcie do góry też tego nie wyprostuje.
    Po odgięciu przy bandzie mogę ustawić odpowiednio duży płaski wkrętak. Ale z drugiej strony pomiedzy pinami nie ma dojścia. ?!
    Jak wyprostuję niepoprawnie i po włożeniu do gniazda znów się wygnie to może być już po pinie.
  • Poziom 34  
    Szpilki są dość mocno osadzone w izolatorze, po wyprostowaniu nie powinno nic się po drugiej stronie zetknąć.
    Ważne, to prostowanie od podstawy szpilki, nie za jej koniec, bo się może banan zrobić.
    V.
  • Poziom 4  
    vorlog napisał:
    Szpilki są dość mocno osadzone w izolatorze, po wyprostowaniu nie powinno nic się po drugiej stronie zetknąć.
    Ważne, to prostowanie od podstawy szpilki, nie za jej koniec, bo się może banan zrobić.
    V.

Ale czym sięgnąć do podstawy pina aby wyprostować. Jesli rurka z anteny to musiałaby pasować idealnie. Bedę szukać w gratach co tam mam. Takiego banana już kiedyś miałem
    ale to było przy jeszcze trudniejszym gnieździe do karty pamięci CF. Nie dałem wtedy rady.
  • Poziom 34  
    Można, choć to dość ryzykowne, użyć, jak kolega wyżej pisał, płaskiego cienkiego wkrętaka i zapierając jego koniec o izolator prostować szpilkę do pionu, ale moim zdaniem jest tu możliwość obrócenia się szpilki w osadzeniu, co może doprowadzić do zerwania połączenia z żyłą przewodu po drugiej stronie. Plajstyk którym jest zalana wtyczka, może nie wypełniać przestrzeni, gdzie są zrobione połączenia. Kiedyś w ramach odzysku rozcinałem podobną wtyczkę (RS232), bo na szybko mi była potrzebna do jakichś testów :P
    V.
  • Poziom 43  
    Coronus napisał:
    Ale czym sięgnąć do podstawy pina aby wyprostować.
    Nie potrzeba sięgać do podstawy, siła przyłożona na końcu da największy moment gnący przy podstawie. Trochę trudniej wyprostować to zgięcie w połowie, bo to wymaga przyłożenia dwóch sił, trzeba znaleźć coś co ci pozwoli pewnie uchwycić pin. Każde narzędzie które będzie się ześlizgiwać utrudni ci pracę.

Prawdę mówiąc jest to banalne zadanie, dla każdego kto ma trochę wprawy i wyczucia jak się zachowuje zginany drut (utwardzenie przez zgniot itp.), no ale gdybyś miał wprawę to byś nie pytał.
  • Red. Komputery FAQ
    Ale co tu się rozwodzić. Zwykłym śrubokrętem i małymi szczypcami można to wyprostować, tylko trochę uwagi i skupienia. Jak się złamie (w co wątpię) można wymienić wtyk i tyle.
  • Poziom 43  
    sylweksylwina napisał:
    Ale co tu się rozwodzić.

Każdy chce się wykazać - przeważnie najwięcej do powiedzenia (i zarazem przedstawiający najbardziej wyuzdane ;) pomysły) mają Ci, którzy nigdy tego nie robili...
  • Poziom 4  
    Odchyliłem pina płaskim wkrętakiem, ale teraz trzeba go ustawić do pionu.

Naprawa domowa uszkodzonego pinu z wtyku RGB Naprawa domowa uszkodzonego pinu z wtyku RGB

Gdybym tylko miał cieńsze te obcęgi to już bym miał zrobione. Trzeba to przycisnąć na zagięciu w połowie długości.
    Są w sklepach mniejsze takie obcęgi? ,(zagięte na końcu jak haczyk ten typ).

Co to pensety jest trudno bo pin jest w rogu. (chyba że znajdę odpowiednio wąską).
  • Poziom 4  
    Freddy napisał:
    Wpisz w wyszukiwarkę "płaskie szczypce".

Udało mi się! Znalazłem takie szczypce (na ostatniej fotce):

Naprawa domowa uszkodzonego pinu z wtyku RGB Naprawa domowa uszkodzonego pinu z wtyku RGB Naprawa domowa uszkodzonego pinu z wtyku RGB Naprawa domowa uszkodzonego pinu z wtyku RGB

Wnioski

Sprawdziłem wtyk z gniazdem karty i wtyk wszedł nie niszcząc pina.
    Z prostowaniem druta poszło mi trudniej ale z wkładaniem, mmmm to już jak w masło. :D.

Choć jeszcze interesowało by mnie abby kupić mniejsze takie cążki.
  • Poziom 4  
    Freddy napisał:
    Wpisz w wyszukiwarkę "płaskie szczypce".

Udało mi się! Znalazłem takie szczypce (na ostatniej fotce):

Naprawa domowa uszkodzonego pinu z wtyku RGB Naprawa domowa uszkodzonego pinu z wtyku RGB Naprawa domowa uszkodzonego pinu z wtyku RGB Naprawa domowa uszkodzonego pinu z wtyku RGB

Wnioski

Sprawdziłem wtyk z gniazdem karty i wtyk wszedł nie niszcząc pina.
    Z prostowaniem druta poszło mi trudniej ale z wkładaniem, mmmm to już jak w masło. :D.

Choć jeszcze interesowało by mnie abby kupić mniejsze takie cążki.

Dodano po 7 [minuty]:

Dzięki za wszystkie pomysły problem rozwiązany

Moderowany przez Madrik:

Odblokowano na prośbę autora.