Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Faza + uziemienie, napięcie 150 V

24 Mar 2020 15:06 168 3
  • Poziom 10  
    Witam
    Jak w temacie, przykładając miernik do przewodów L i PE (instalacja L/N/PE) pokazuje około 150 V, przy kombinacji L i N normalnie, około 230, wiem, że trzeba szukać czy PE jest prawidłowo i czy w ogóle jest podłączony, ale mam inne pytanie, czy jeśli PE będzie poprawnie podłączone to w kombinacji L-PE, miernik powinien zawsze wykazywać +- 230V ?
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Jeżeli obwód jest obciążony, to mogą być niewielkie różnice, że względu na spadki napięć na przewodach, rzędu kilku volt, w pozostałych przypadkach to ma być tyle samo.
    PE jak to mówią jest w powietrzu, i na nim indukuje się napięcie, pewnie mierząc między PE i N też będzie jakiś potencjał - sprawdź.
    Gorzej, jak PE jest niepodłączone i do tego z powodu np. wilgoci napięcie pojawia się na PE, co jest niebezpieczne.
    Ps. natychmiast wyłączyć takie gniazdko z użytkowania.
    do czasu naprawy.
  • Poziom 39  
    dziany9 napisał:
    ale mam inne pytanie, czy jeśli PE będzie poprawnie podłączone to w kombinacji L-PE, miernik powinien zawsze wykazywać +- 230V ?
    Tak, bo układzie TN PE = N.
    P.S.
    Bierzecie się za robotę a nie macie pojęcia połączeniach w instalacji.
  • Poziom 10  
    Kolego Cyrus, chciałem się tylko upewnić w swoich przypuszczeniach.
    Dziękuję koledze nuszek za konkretną odpowiedź, bez zbędnej polemiki, temat ogarnięty :)