Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka sieci aby podłączyć agregat jako zasilanie do kilku obwodów.

24 Mar 2020 18:43 177 8
  • Poziom 3  
    Witam Wszystkich,
    Jestem nowy na forum, szukałem rozwiązania w swojej sprawie ale nigdzie nie mogłem znaleźć, dlatego zakładam nowy temat.
    Sytuacja jest następująca: Chciałbym przerobić istniejąca sieć 3-fazowa w domu jednorodzinnym, instalując przełącznik sieć-0-agregat. następnie wyodrębnić część obwodów, które tylko mogłyby mieć zasilanie awaryjnie (byłoby to oświetlenie, zasilanie pieca gazowego oraz część gniazdek). Chciałbym to zrobić następująco:
    -agregat jednofazowy 2kW, taki już mam i myśle że by wystarczył dl atego co chce zasilić
    -Przełącznik sieć-0-agregat 2P (dla L i N) (chce tylko jedną fazę wyodrębnić, nie potrzebuje trzech faz)
    z jednej strony do przełącznika podłączona jedna faza z przed wyłącznika różnicowo-prądowego (albo z za FR) oraz z tego samego miejsca N a z drugiej strony podłączenie od agregatu.
    Za Przełącznikiem chciałbym wstawić różnicówkę za którą wstawiłbym 3 wyłączniki nadprądowe (dla kazdego z obwodów: ośw, piec, gniazdka)
    Mogę rownież wstawić kontrolkę faz tak aby mieć podgląć czy wrocił prąd z sieci. Mam konkrolkę 3 fazową, zastanawiam się czy dałoby się ją podłączyć, że np. pod drugą fazą pokazuje mi czy jest prąc z agregatu nie wiem jak bedzie z przewodem N w tym wypadku(musiałby iść do tego samego gniazda przewod z sieci i z agregatu a tam nie da się(chyba)wyodrebnić przewodu N)
    Sprawdziłem miernikiem w gniazdku w agregacie w każdej dziurce jest faza, tzn nie ma L i N, nie wiem jak to bedzie sie miało do tego wszystkiego. Czy takie wykonanie będzie miało ręce i nogi? Co do uziemienia, to obudowę agregatu mogę samemu uziemić, Natomiast reszta byla by podłączona do listwy PE w rozdzielni.
    Proszę o pomoc
  • Moderator Elektrycy
    Pilot2020 napisał:
    Czy takie wykonanie będzie miało ręce i nogi?

Bez schematu to można jedynie się domyślać. Opis niestety nie jest precyzyjny.
    Bez uzgodnienia z zakładem energetycznym również.

Oczekuje kolega, że potwierdzimy lub zaprzeczymy, na podstawie dość lakonicznego opisu?

Jak ma wyglądać przełączenie? Gdzie ma być wpięte? jak oddzielać sieć elektroenergetyczną od instalacji?
    Jakie parametry zwarciowe - ochrona przeciwporażeniowa - mają być zachowane?

Jak kolega chce odłączać N, to tylko N od wybranych obwodów, czy od wszystkich? Wyłączenie N-a w przypadku powrotu zasilania jakie będzie miało skutki?
  • Poziom 3  
    Dzięki za szybką odpowiedź.
    Postaram się trochę dokładniej opisać i odpowiedzieć na pytania.
    Przełączanie na zasilanie awaryjne będzie przy pomocy przełącznika siec-0-agregat który będzie rozłączał wybrane obwody od sieci z ZE. [jest to przełącznik Hager SFB225]
    Przełącznik ten będzie zamontowany bezpośrednio za wyłącznikiem głównym (z niego doprowadzę L i N), równolegle z wyłącznika głównego idzie prąd na wszystkie wyłączniki różnicowo-prądowe. Dopiero za przełącznikiem siec/agregat dam wyłącznik róznicowo-prądowy (Hager CDC240J) i nadprądowe dla obwodów awaryjnych.
    A wiec w przypadku zasilania z ZE cały dom jest zasilany w tym "obwody awaryjne", w momencie przerwy w dostawie prądu, cały dom gaśnie a ja przestawiając przełącznik na drugą pozycje zaczynam dostarczać prąd z agregatu na obwody awaryjne. Jeżeli powróci zasilanie z sieci ZE to pozostałe obwody będą znów zasilane z ZE i mogę z powrotem przełączyc obwody awaryjne na zasilanie z sieci oraz wyłączyć agregat

Co do N to tym przełącznikiem będę rozłączał tylko N od obwodów awaryjnych a nie od całego domu. Tak jak napisałem wcześniej w przypadku powrotu zasilania z ZE reszta obwodów wróci normalnie do pracy. Natomiast obwody awaryjne będą tak jakby odcięte od sieci jako niezależny układ połączony jedynie przez przełącznik sieć-0-agregat z siecia całego domu. Więc póki jest ustawione na agregat są niezależnym układem.

Jeśli dalej będzie coś nie jasnego to chętnie będę wyjaśniał i czekam na dalszą pomoc :)
  • Poziom 3  
    Przeróbka sieci aby podłączyć agregat jako zasilanie do kilku obwodów.
    Coś takiego udało mi się naskrobać, może nie jest to profesjonalne ale myśle że oddaje sens.
    Będę wdzieczny za wszelkie sugestie
  • Poziom 3  
    Tak, oczywiście. Z tym nie ma problemu.
    Chodzi mi o sprawę od strony technicznej
  • Poziom 3  
    ona jest oczywiście uziemiona. Nie zaznaczyłem tylko tego na schemacie.