Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transcend SSD340 nie widoczny w bios (brak firmware)

24 Mar 2020 20:23 87 2
  • Poziom 20  
    Witam,
    zwracam się do Was z takim problemem. Mianowicie jakiś czas temu dostałem w swoje ręce dysk Transcend SSD340 po nie udanej próbie aktualizacji firmware. Problem polegał na tym, że osoba, która chciała go zaktualizować nie przestawiła trybu z AHCI na "Legacy" / "Compatibility", co jest wymagane wg. instrukcji. Program do aktualizacji firmware wyczyścił, ale już nie wrzucił nowego. Obecnie dysk nie jest wykrywany w systemie ani w bios. Nie widzi go również Update Utility jak i JMicron Utility (MPtool). Dysk jest na kontrolerze Microna JMF667, do którego niestety nie mogę znaleźć dokumentacji. Na pcb dysku znalazłem eeprom 25L512. Pytanko do Was, czy firmware jest trzymane w tym właśnie epromie? Jeśli tak, to po wylucie go z pcb była by możliwość wrzucenia właściwego firmware poprzez programator? Da się odratować ten dysk, czy raczej już będzie służył jako przycisk do papieru?

• Poziom 28  
    W EEPROMie trzymana jest tylko podstawowa część oprogramowania układowego. Pozostała część, w tym tablice translacji, listy defektów itd. są przechowywane w NANDach. Możesz sprawdzić zawartość tego układu. Rozumiem, że chodzi o sam dysk, a dane nie są ważne?
  • Poziom 20  
    Tak, na danych mi nie zależy. Chodzi tylko aby postawić na nogi dysk na tyle, żeby bios go wykrywał, a dalej wrzucić mu firmware.