Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wspomaganie centralnego ogrzewania solarami sterownikiem SolarComp 971SDB1

24 Mar 2020 20:54 99 3
  • Poziom 2  
    Witam.
    Chciałbym wykorzystać solary do wspomagania centralnego ogrzewania. W słoneczne dni nawet w marcu temperatura CWU może sie nagrzać do ponad 80 stopni. Oczywiście jest to aż nad to co potrzeba w domu. Dlatego zastanawiam się czy dałoby się ustawić sterownik tak, aby woda się nagrzała do przykładowo 46 stopni, a reszta szła na grzejniki? Myślałem, że da się to zrobić poprzez ustawienie niższej temperatury zrzutu ciepłej wody, ale niestety nic to nie dało. Macie jakieś pomysły? Posiadam sterownik SolarComp 971
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 28  
    Najpierw narysuj schemat instalacji cwu i co, jak to działa, bo tylko na tej podstawie można będzie coś poradzić.

U mnie jak jest nadmiar cwu to ustawiam otwarte zawory na wężownicy CO w bojlerze i samoczynnie boiler się rozładowuje przez noc.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    Wspomaganie centralnego ogrzewania solarami sterownikiem SolarComp 971SDB1

Takie coś wystarczy?
  • Poziom 28  
    Obieg kotła do górnej wężownicy działa samoczynnie-grawitacyjnie czy nie? Jeżeli działa, to wystarczy otworzyć zawory i boiler będzie się rozładowywał samoczynnie. Jeżeli za bardzo by się ochładzał, to należałoby te zawory trochę przymknąć aby spowolnić obieg, coś na zasadzie zaworów przy kaloryferze. Jeżeli obieg nie działa grawitacyjnie, to trzeba wykorzystać do tego pompę kotłową, która powinna się uruchamiać od jakiejś temperatury, np. 46 stopni. Nie wiem czy w sterowniku kotła masz taką opcję? Sterownika SolarComp nie znam, niektóre sterowniki mają dwa wyjścia do sterowania dwoma obiegami, w których można ustawić temperaturę rozpoczęcia pracy pompy albo różnicę temperatur pomiędzy dwoma obiegami. Jeżeli pompa kotłowa jest sterowana z drugiego sterownika, to wymagałoby to dodania dodatkowego przekaźnika, aby oba sterowniki mogły sterować jedną pompę.