Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaki olej dolac do silnika

24 Mar 2020 21:51 141 8
  • Poziom 8  
    Witam posiadam opla omegę 2.2l w benzynie, automat 2002r, Moje pytanie: jaki olej mogę dolac do silnika? Bo od ostatniej wymiany nie mam żadnej informacji ani naklejki od oleju.

Z góry dziękuję pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Na dolewkę, wystarczy 10W40, jaki to ma przebieg ?
  • Poziom 8  
    Prawie 200tys
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    bulinek12345 napisał:
    ... Bo od ostatniej wymiany nie mam żadnej informacji ani naklejki od oleju.
    ...

W takiej sytuacji jedyną bezpieczną opcją jest wymiana.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    W tej sytuacji jedyna bezpieczna opcja dolać olej taki jak przewiduje producent przypuszczam że będzie to 5w30/40 przebieg auta nie ma nic wspólnego na zmianę oleju na 10w czy 15w to jest powielanie "głupoty" przez innych
    Gdyż olej 5w i 15w w temp roboczej czyli 100*C ma taką samą gęstość
    A gęstość oleju i jego lepkość podaje się w temp 40*C I 100*C taka inf można znaleźć w gogle jest tego pelno
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    świerszcz.UK napisał:
    W tej sytuacji jedyna bezpieczna opcja dolać olej taki jak przewiduje producent przypuszczam że będzie to 5w30/40 przebieg auta nie ma nic wspólnego na zmianę oleju na 10w czy 15w to jest powielanie "głupoty" przez innych
    A gęstość oleju i jego lepkość podaje się w temp 40*C I 100*C taka inf można znaleźć w gogle jest tego pelno

Nie ma co przypuszczać. Przypuszczanie to częsty błąd czasem kończący się dodatkowymi kosztami naprawy w tym wypadku silnika. Co do zasady nie należy mieszać olejów. Jeżeli nie wiadomo jaki olej i kiedy zalany (przebieg całkowity pojazdu nie ma absolutnie jakiegokolwiek znaczenia - olej już był wiele razy wymieniany - przynajmniej powinien) to należy wymienić na świeży łącznie z filtrem oleju lub po przemyciu filtra oleju jeżeli stosowany jest wielokrotnego użytku co bywa bardzo rzadko. Należy zapisać datę i stan licznika, by ponownie wymienić znowu w odpowiednim czasie zgodnie z zaleceniami. Wcześniej w przypadku zbyt niskiego stanu dolewać tylko taki sam jakim silnik był zalany.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    DiZMar napisał:
    świerszcz.UK napisał:

Nie ma co przypuszczać. Przypuszczanie to częsty błąd czasem kończący się dodatkowymi kosztami naprawy w tym wypadku silnika. Co do zasady nie należy mieszać olejów. Jeżeli nie wiadomo jaki olej i kiedy zalany (przebieg całkowity pojazdu nie ma absolutnie jakiegokolwiek znaczenia - olej już był wiele razy wymieniany - przynajmniej powinien) to należy wymienić na świeży łącznie z filtrem oleju lub po przemyciu filtra oleju jeżeli stosowany jest wielokrotnego użytku co bywa bardzo rzadko. Należy zapisać datę i stan licznika, by ponownie wymienić znowu w odpowiednim czasie zgodnie z zaleceniami. Wcześniej w przypadku zbyt niskiego stanu dolewać tylko taki sam jakim silnik był zalany.

Napisałem że przypuszczam bo to w kwestii właściciela auta jest sprawdzić jaki był lub jaki zaleca producent!
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    świerszcz.UK napisał:
    ...
    Napisałem że przypuszczam bo to w kwestii właściciela auta jest sprawdzić jaki był lub jaki zaleca producent!

Jaki olej jest w silniku to w #1 24 Mar 2020 21:51:
    bulinek12345 napisał:
    ...Bo od ostatniej wymiany nie mam żadnej informacji ani naklejki od oleju...

Pozostaje więc tylko wymiana oczywiście na taki jaki zaleca producent samochodu.
  • Poziom 8  
    Wymieniłem olej na nowy, pozdrawiam i dziękuję