Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucz Windows 10 zakodowany w BIOS płyty głównej - legalność

Xerof0p 25 Mar 2020 22:42 1188 49
    Xerof0p
    Poziom 20  
    Zwierzak_PAH napisał:
    Ech Ty dalej swoje...

Tylko bez takich wstawek, bo to nie jest żaden argument. Szanujmy się, ludzie.
    bialy20
    Poziom 22  
    Zwierzak_PAH napisał:
    bialy20 napisał:
    Tak się składa, że od lat mam do czynienie z fakturami za kupiony sprzęt, a wszystkie zakupione kompy miały stickery.

Ech Ty dalej swoje...

Czy rozumiesz, że tam jest sprzedawana tylko płyta która nie jest typową płytą gotowców które mają zaszyty klucz. A dodatkowo sprzedawca tylko słownie zapewnia, że jest niby zaszyty klucz W10 (na gębę obietnica).

Zagadka:
    Kupuje sobie komputer gotowca z Windowsem którego numer jest zaszyty w bios/uefi. Po 3 latach pada płyta główna. Kupuje sobie taką nowa płytę w sklepie, montuję. Dla zasady przeinstalowuję Windows podając klucz odczytany z biosu/uefi.
    Wszystko zgodnie z zasadami Microsoft.

A teraz najważniejsze.
    Starą płytę oddaję znajomemu elektronikowi. A temu udaje się ja naprawić.

Pytanie oddałem tylko płytę czy płytę z licencją ?

A stickersów to mam pół szuflady, takie hobby.

A Ty dalej swoje! Ja sądziłem, że masz konkretną wiedzę na temat! Konkretnie, czy klucz zaszyty w Biosie jest traktowany jak sticker! I to wystarczy... A co znaczy, że "płyta nie jest typową płytą dla gotowców"? Mam pod ręką sporo firmowych kompów, Dell, Fudżitsu, HP, etc. Niestety, praktycznie wszystkie były upgradowane z Windows 7. Twoja zagadka jest bez sensu, bowiem jeśli stracisz sticker (czyli w nowej płycie nie będziesz miał numeru w Biosie) to możesz co najwyżej prosić o nowy numer producenta. Za opłatą oczywiście. Też mam szufladę stickerów, ale... OEM można aktywować tylko na jednym kompie, wyjątek jeśli padła płyta na gwarancji. Boxy mogę używać na dowolnym komputerze. I tyle mojej wiedzy.
    krakarak
    Poziom 39  
    Koledzy, wasze spory nie rozwiązują dylematu autora, który najcenniejszą poradę otrzymał w poście #16 - dzwonić i pytać u źródeł. Kto ma wiedzieć lepiej niż sam twórca licencji?
    Xerof0p
    Poziom 20  
    krakarak napisał:
    Koledzy, wasze spory nie rozwiązują dylematu autora, który najcenniejszą poradę otrzymał w poście #16 - dzwonić i pytać u źródeł. Kto ma wiedzieć lepiej niż sam twórca licencji?
    Dla mnie sprawa wciąż niejasna. Ze swej strony zapraszam do dalszej dyskusji.
    krakarak
    Poziom 39  
    Dzwoniłeś na infolinię lub wysłałeś tam zapytanie? Co zrobiłeś sam we własnej sprawie?
    Xerof0p
    Poziom 20  
    krakarak napisał:
    Dzwoniłeś na infolinię lub wysłałeś tam zapytanie? Co zrobiłeś sam we własnej sprawie?

Proponuję, aby osoby, które nie znają odpowiedzi na pytanie, nie zabierały w wątku głosu. Temat wątku brzmi jak brzmi i nie pytam w nim, gdzie znajdę odpowiedź, lecz jaka ta odpowiedź jest.
    krakarak
    Poziom 39  
    A moja propozycja jest taka, abyś pytał tam gdzie znajdziesz odpowiedź prawidłową, a więc w firmie Microsoft. Tutaj jak widzisz zdania są podzielone. Ewentualnie zleć zbadanie sprawy kancelarii prawnej.
    Ty masz w ogóle jakąś przypadłość do spuszczania z wodą każdego, kto pisze nie po twojej myśli, vide moderator dt1 i sosarek w poście #5, mnie w #36.
    Xerof0p
    Poziom 20  
    kakakraku, dziękuję za propozycję, ale ty ją tylko zdublowałeś, gdyż pojawiła się ona już we wcześniejszych odpowiedziach. Jak sam zauważasz, zdania co do legalności Windows są podzielone, więc problem nie jest rozwiązany. Ubolewam, że za twą przyczyną pojawiło się tak wiele postów niezwiązanych z tematem. Niemniej liczę na to, że nie uda ci się rozmyć problemu kompletnie. Zatem zapraszam wszystkich do dyskusji nt. legalności. Niech zwycięży wiedza.
    krakarak
    Poziom 39  
    Xerof0p napisał:
    Niech zwycięży wiedza.

Rzetelna wiedza jest u źródła, firma Microsoft rozwieje twoje obawy czy wątpliwości.
    Inaczej mógłbyś mieć pretensje do piszących o wprowadzenie ciebie w błąd. A tego nikt z nas nie chciałby...
    Xerof0p
    Poziom 20  
    proszę cię człowieku, nie zamulaj tego forum
    krakarak
    Poziom 39  
    Ja natomiast proszę ciebie o podjęcie jedynie słusznego działania w tej sprawie - kontakt z firmą Microsoft. Dyskusja a raczej dywagacje nie pomogą w ustaleniu czy handel płytami z zaszytymi licencjami jest legalny i czy instalacja chronionego prawami autorskimi oprogramowania na podstawie znajdujących się tam kluczy też jest legalna, zgodna z prawem. Być może jest to kradzież lub przestępstwo, być może licencja zabrania takiego przenoszenia praw na innego właściciela.
    Dlatego dla własnego dobra, jeśli chcesz być pewnym legalności tak zdobytej licencji, musisz to potwierdzić w Microsoft.

Nie rozumiem twojego oporu przed tym, przecież nie podkupią ci płytę sprzed nosa.
    Xerof0p
    Poziom 20  
    Jesteś psychopatą, który wywiera presję. Zleć komuś takie działania i odczep się od tego wątku. To autor wątku decyduje, o co chodzi w wątku. Na forum wystarczy napisać coś raz, a nie powtarzać to w pięciu postach. Ja nie pytam, czy coś rozumiesz itd to są twoje osobiste sprawy. Pytanie jest zawarte w pierwszym poście otwierającym wątek.
    krakarak
    Poziom 39  
    Xerof0p napisał:
    Jesteś psychopatą, który wywiera presję

Xerof0p napisał:
    Tylko bez takich wstawek, bo to nie jest żaden argument. Szanujmy się, ludzie.

Więc jak to jest z szacunkiem, że o argumentach nie wspomnę?...
    Xerof0p
    Poziom 20  
    Człowieku, nic nie wniosłeś do dyskusji. Zero. Przyszedłeś zniszczyć mój wątek. Jak się nie zna odpowiedzi, to się szuka innego wątku.
    krakarak
    Poziom 39  
    Nie niszczę, lecz ratuję. Przed zalewem wzajemnie sprzecznych informacji. Ktoś mniej dociekliwy zasugeruje się jedną z odpowiedzi w tym temacie a potem będzie załamywał ręce, gdy trzeba będzie ponieść konsekwencje prawne.
    Czy wiesz, że Microsoft udziela licencji w różnych wariantach w zależności od kraju i firmy? W ich zawiłościach gubią się prawnicy a ty żądasz jednoznacznej odpowiedzi na swoje pytanie.
    Ty masz takie roszczeniowe widzimisię - wy macie mi powiedzieć, bo przecież nie ja będę się pytał w Microsoft!

Zauważyłem, że taką samą postawę stosujesz we wszystkich swoich tematach.
    Xerof0p
    Poziom 20  
    Piszesz off topic. Zapraszam wszystkich do dyskusji.
    sosarek

Poziom 43  
    @Xerof0p Odpowiedź już padła - informacje uzyskasz od wsparcia technicznego MS ale nie potrafisz tego przyjąć do wiadomości.
    Xerof0p
    Poziom 20  
    Owszem jestem w stanie pogodzić się z tym, że ta płyta nie ma licencji. Lecz moim zdaniem w tym wątku ostateczna odpowiedź jeszcze nie padła. Są przeciwstawne opinie 2 kolegów i propozycja zadzwonienia na infolinię. Może ktoś dzwonił na infolinię, może ja zadzwonię, zobaczymy. Nie ma sensu tego wątku zaśmiecać.
    krakarak
    Poziom 39  
    A ile wg ciebie ma być wzajemnie się wykluczających opinii oraz kto zadecyduje, że "ostateczna odpowiedź już padła"?... Temat ma być pomocny dla ciebie i innych czy być bajzlem i jedynie sprawiać wrażenie pomocnego?

Mam nadzieję, że nikt więcej nie będzie uczestniczył w tej gierce nastawionej nie na rzetelną informację, lecz skłócanie piszących.
    Niech autor skończy z tą hucpą i obłudnym twierdzeniem, że dba o poprawność tematu, podczas gdy sam z niego zrobił śmietnik.
    DriverMSG
    Admin grupy komputery
    Xerof0p napisał:
    Nie ma sensu tego wątku zaśmiecać.
    Nie ma też sensu w nim dyskutować.
    Pytania w pierwszym poście nie dotyczą samej obecności klucza w BIOS, lecz tego, czy ten ewentualny klucz wystarczy by uznać system za legalny.
    Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie, gdyż Windows 10 wychodzi w wielu edycjach i każda z nich ma inną treść licencji. Można sobie poczytać nawet na wiki. https://pl.wikipedia.org/wiki/Windows_10

Temat zamykam.