Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuje elektroniki dysku Toshiba.

25 Mar 2020 07:57 294 17
  • Poziom 11  
    Witam.
    Padła mi elektronika dysku Toshiba. Dysk IDE 2,5 cala, model:MK8050gacy.
    Może ktoś gdzieś znajdzie taką elektronikę. Potrzebuje tylko do tego aby zrobić backup dysku i przegrać dane na nowy dysk gdyż temu już nie można zaufać. W dysku przepalił się fuse i dysk był martwy. Po wlutowaniu bezpiecznika dysk się przebudził ale głowice cyklicznie stukają kilkanaście razy po czym dysk milknie.
    Podejrzewam, że elektronika padła dalej.

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Bardzo rzadko się zdarza, aby poza bezpiecznikiem uszkodzenia pojawiły się dalej.
    Jesteś pewny, że złącze HSA ma dobry kontakt z PCB (nie jest przekrzywione, nic się tam nie dostało)?
  • Poziom 11  
    Jestem pewny, że połączenie jest ok. Dysk został lekko zalany (najprawdopodobniej)

Mam takie dodatkowe pytanie. Ponieważ nie mogę znaleźć dokladnie takiej samej elektroniki a widzę, ze dyski Toshiba maja podobne oznaczenia w których laminat z elektroniką ma takie same wymiary i pasuje 1:1 z moim dyskiem, można przykładowo podpiąć elektronikę z dysku o symbolu MK8025GAS lub MK4026GAX (w tym drugim wypadku dysk ma 40GB). Pewnie tak się nie da ale zapytać można ;-)

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    No to skoro mógł zostać zalany, to może warto o tym wspomnieć przy pisaniu?
    Zrób zdjęcie PCB z obu stron oraz zdjęcie hermobloku aby było widać złącze głowicy.
    Co do wymiany - musi być zgodny numer elektroniki. Konieczne będzie przeniesienie NVRAM.

• Poziom 28  
    Jak się dobrze wykąpał, problem może być też wewnątrz hermobloku, ale jeśli pojawiła się korozja w torze kanału odczytu, to opisany efekt też może wystąpić.
  • Poziom 11  
    Dysk nie był "zatopiony" po prostu widać było na elektronice "zieloną miedź" na kilku ścieżkach, delikatnie przetarłem nalot utlenionej miedzi, i nie widać teraz żadnych większych "podtrawień" ale dysk zachowuje się jak opisałem wcześniej.

Po prostu muszę jakoś odzyskać dane z tego dysku (system Windows XP) bez żadnych wodotrysków, wiec jeżeli 20 GB było z dysku zajęte to MAX ;-)

• Poziom 28  
    Im mniejsze zniszczenia na PCB, tym większe prawdopodobieństwo, że jej wymiana da Ci cokolwiek. Gdyby nie zalanie, już bym Ci pisał, że na 99 % masz głowice do wymiany. Teraz napiszę, że na 90 %, bo może jednak masz po drodze coś zgnitego. A zdjęcia, o które prosił Łukasz mimo wszystko mógłbyś zamieścić.

• Poziom 28  
    Widziałeś to przed czyszczeniem, więc potwierdź, czy jest możliwe, że korozja rozwija się pod procesorem? Po wyczyszczeniu jest za mało śladów, bym mógł to ocenić ze zdjęcia. Ponieważ to tanie i mało inwazyjne działania, więc możesz spróbować przeczyścić PCB kontaktem S i poprawić luty. Ale i tak obawiam się, że to nie w PCB leży rozwiązanie problemu.
  • Poziom 11  
    nie widziałem nigdzie korozji od strony elementów, korozja była tylko od strony laminatu, który widać gdy druk jest przykręcony do dysku, korozja występowała w PADach. i miejscach lutowniczych przy gnieździe ATA (w miejscach lutowniczych)

• Poziom 28  
    Może to tylko światło - obejrzyj dokładnie w okolicach C108. Na pewno lepiej widzisz na PCB, niż ja na zdjęciu. Ale jak tam nie czyściłeś, to chyba jednak szukasz głowic, a nie PCB.
  • Poziom 11  
    Znalazłem elektronikę na Amazonie koszt z wysyłką niecałe 25 funtów.
    Więc chyba nie ma się co zastanawiać i zamówię, Ciekawe ile będzie szła paczka w dzisiejszych czasach ;-) Możliwe też jest, uszkodzenie głowic ? a jeżeli tak, to czy można wymienić głowice i odczytać dane z dysku, może ktoś powie mi jakie to są koszty i będzie dużo szybciej i pewniej.

• Poziom 28  
    Przy wymianie głowic musisz się liczyć z kosztami czterocyfrowymi, ale każda firma ma swoje cenniki.
  • Poziom 11  
    Czterocyfrowy koszt może wynosić 9900,00 zł Netto i 1000,00 zł netto.
    Przedział dość duży, ale mieścimy się w koszcie czterocyfrowym ;-)

No i pytanie zasadnicze, w dobie korona wirusa ile czasu potrzeba aby od wysłania dysku do serwisu "x" otrzymać nowy dysk z kopią ze starego dysku ???

• Poziom 28  
    Nie kupiłem sobie jeszcze szklanej kuli i nie robię wycen zdalnych. I żadna odpowiedzialna firma tego nie zrobi - wszystkie cenniki, jakie znajdziesz w internecie i zaoczne wyceny traktuj wyłącznie orientacyjnie. A kurierzy jeżdżą normalnie. Problemy rzutujące na czas, to stan techniczny powierzchni i dostępność dawców.