Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z Windowsa na Linuksa - Laptop Toshiba A-300

25 Mar 2020 09:43 111 6
  • Poziom 3  
    Posiadam laptop Toshiba z systemem Vista, chciałbym przejść na system Linuks, bardzo proszę o porady jak to zrobić? Jakiego Linuksa wybrać? Bardzo proszę o link. Czy na Linuksie będą działały najnowsze przeglądarki oraz czy będę musiał jakieś sterowniki dodatkowo pobrać? Głównie oglądam filmy, słucham muzyki, czy nie będzie problemów z bankowością internetową? Oraz czy muszę instalować antywirus itp? Jeszcze pytanie: laptop ma ukrytą partycję Recovery, z której w razie sprzedaży przywracam system z wcześniej wypalonej płyty dvd, czy jeżeli skasuję tą partycję, a zainstaluję Linuksa to czy będę mógł przywrócić system do ustawień fabrycznych?
    Toshiba A-300,32 bitowa ,pamięć RAM 3GB, Intel Pentium Dual CPU T 2390@1,86-Procesor. (Przepraszam za błędy ortograficzne) Proszę o porady.
  • Spec od komputerów
    Wiekszosc wspolczesnych dystrybucji posiada tryb livecd/usb, mozna przetestowac system bez instalacji, wiec po co pytasz o to wszystko zamiast samemu wybrac dystrybucje, ktora Ci pasuje i sprawdzic czy wszystko dziala tak jak chcesz?

Partycje recovery (lub nawet caly dysk) mozna zapisac jako obraz i pozniej w razie potrzeby przywrocic.

Widzac to co piszesz chyba lepiej bedzie jak zostaniesz przy Windows.
  • Moderator HydePark/Samochody
    Też mam A300. Linux Mint Sylvia dobrze działa na tym sprzęcie.
    rockboys napisał:
    Jeszcze pytanie:laptop ma ukrytą partycję Recovery,z której w razie sprzedaży przywracam system z wcześniej wypalonej płyty dvd,czy jeżeli skasuję tą partycję a zainstaluję linuksa czy będę mógł przywrócić system do ustawień fabrycznych?

Nie. Linuxa możesz wrzucić na pendrive'a i używać jako live bez instalacji.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam.
    Z doświadczeń z podobnym laptopem Toshiba mogę napisać, że:
    - system jaki bym polecił to Debian 10 ze środowiskiem graficznym LXDE, na tym sprzęcie będzie działać całkiem sprawnie,
    - na tym systemie działają aktualne wersje chociażby Firefoksa (nie orientuję się jak z innymi przeglądarkami),
    - przy instalacji system może (ale nie musi) poprosić o pliki firmware do karty sieci bezprzewodowej - takie pliki ściągasz z sieci, wrzucasz na pendrive i podłączasz go gdy instalator o to poprosi,
    - nie powinno być problemów z bankowością internetową,
    - antywirus na Debiana jest zbędny, gdyż wirusy szkodliwe na Windows "nie mają mocy" na systemach linuksowych,
    - jeśli skasujesz partycję odzyskiwania to oczywistym jest, że nie odzyskasz z niej systemu; nie musisz jednak kasować partycji RECOVERY aby zainstalować Debiana,
    - SSD daje duże przyspieszenie Debianowi, uruchamia się szybko i jest bardziej responsywny niż systemy Microsoftu od Visty w górę.
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Dydelmax napisał:
    Witam.
    Z doświadczeń z podobnym laptopem Toshiba mogę napisać, że:
    - system jaki bym polecił to Debian 10 ze środowiskiem graficznym LXDE, na tym sprzęcie będzie działać całkiem sprawnie,
    - na tym systemie działają aktualne wersje chociażby Firefoksa (nie orientuję się jak z innymi przeglądarkami),
    - przy instalacji system może (ale nie musi) poprosić o pliki firmware do karty sieci bezprzewodowej - takie pliki ściągasz z sieci, wrzucasz na pendrive i podłączasz go gdy instalator o to poprosi,
    - nie powinno być problemów z bankowością internetową,
    - antywirus na Debiana jest zbędny, gdyż wirusy szkodliwe na Windows "nie mają mocy" na systemach linuksowych,
    - jeśli skasujesz partycję odzyskiwania to oczywistym jest, że nie odzyskasz z niej systemu; nie musisz jednak kasować partycji RECOVERY aby zainstalować Debiana,
    - SSD daje duże przyspieszenie Debianowi, uruchamia się szybko i jest bardziej responsywny niż systemy Microsoftu od Visty w górę.
    Pozdrawiam

Jak pobrać i gdzie jak można prosić o link ( wypalić potem na płycie dvd czy pen wystarczy?) oraz jak zainstalować bo to ważne aby nie utracić partycji Recovery?

Dodano po 3 [minuty]:

ArturAVS napisał:
    Też mam A300. Linux Mint Sylvia dobrze działa na tym sprzęcie.
    rockboys napisał:
    Jeszcze pytanie:laptop ma ukrytą partycję Recovery,z której w razie sprzedaży przywracam system z wcześniej wypalonej płyty dvd,czy jeżeli skasuję tą partycję a zainstaluję linuksa czy będę mógł przywrócić system do ustawień fabrycznych?

Nie. Linuxa możesz wrzucić na pendrive'a i używać jako live bez instalacji.

Dobrze,a ile pendrive musi mieć pamięci?

Dodano po 11 [minuty]:

Przepraszam,ale zagalopowałem się,może od początku,jak zainstalować system Linux na laptopie Toshiba,ponieważ mam tą starą nieszczęsną Vistę,oraz mam dość Windowsa,chcę czegoś innego a tym jest Linux,jak zainstalować aby nie stracić przypadkiem partycji Recovery,uprzejmie proszę Fachowców o porady,proszę nie "skreślajcie" mnie na początku "że lepiej mam zostać na Windowsie".
  • Spec od komputerów
    Taka jest smutna prawda, nikt Cie tutaj nie bedzie uczyl obslugi komputera w paru postach, a do tego to sie sprawdza. Bez tego zepsujesz recovery, a nawet jezeli jakims cudem uda Ci sie zainstalowac system to przy pierwszym problemie lub potrzebie konfiguracji Twoja "przygoda" z tym systemem sie zakonczy.

Skoro nawet wpisanie nazwy w google i pobranie to juz jest problem nie do przeskoczenia dla Ciebie, tak samo sprawdzenie ile zajmuje obraz systemu, zebys nie musial pytac ile GB ma miec pendrive.

Oczedzam Ci tylko czas, ale rob jak chcesz watek bedzie sie ciagnal i ciagnal, a Ty bedziesz zadawal cala mase pytan, na ktore odpowiedzi sa ogolnodostepne, i nic z tego nie wyniknie.
  • Poziom 3  
    Kolobos napisał:
    Taka jest smutna prawda, nikt Cie tutaj nie bedzie uczyl obslugi komputera w paru postach, a do tego to sie sprawdza. Bez tego zepsujesz recovery, a nawet jezeli jakims cudem uda Ci sie zainstalowac system to przy pierwszym problemie lub potrzebie konfiguracji Twoja "przygoda" z tym systemem sie zakonczy.

Skoro nawet wpisanie nazwy w google i pobranie to juz jest problem nie do przeskoczenia dla Ciebie, tak samo sprawdzenie ile zajmuje obraz systemu, zebys nie musial pytac ile GB ma miec pendrive.

Oczedzam Ci tylko czas, ale rob jak chcesz watek bedzie sie ciagnal i ciagnal, a Ty bedziesz zadawal cala mase pytan, na ktore odpowiedzi sa ogolnodostepne, i nic z tego nie wyniknie.

Nie chcę aby mnie tu uczono,ale wolę się zapytać.Odnośnie Recovery to jej nie utracę,ponieważ mam płytę z systemem wypaloną właśnie przez Recovery,więc system do odzyskania systemu fabrycznego mam na płycie,wystarczy tylko F8 i system po godzinie jest na nowo,pytałem tylko jaki linuks wybrać lekki dla mego laptopa,bo na Viscie nie działa już bardzo dużo,a nowy system będę miał kupiony dopiero za pare miesięcy.