Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabytkowe głośniki Sonostat - naprawa głośnika

25 Mar 2020 09:55 93 4
  • Poziom 11  
    Witam!

Posiadam fajne, zabytkowe kolumienki Sonostat. Niestety prócz tej nazwy nie wiem nic więcej - niema żadnego oznaczenia modelu itd.

Jeden z głośników niskotonowych brzęczy na niskich poziomach głośności.

Tak wyglądają kolumny w całości:

tak wygląda natomiast głośnik:

Czy zna ktoś model kolumn? Czy coś można zrobić z głośnikiem? A może można dokupić takie głośniki / czymś je zastąpić??

Proszę o pomoc i pozdrawiam!!
  • Poziom 11  
    Poprawiłem zdjęcia.

Nie wiem co może być z głośnikami - zapewne coś koło cewki.
    Czy ew. regeneracja ma sens?
    Może lepiej nowe głośniki?
  • Poziom 43  
    Jak już wymiana to całej pary. Najlepiej pomierzyć dobrą kolumne programem, następnie wymienić głośnik i szukać takiego co bedzie 1:1 zawierał się w paśmie. Obudowa widzę, że zamknięta. Możesz pokazać je w środku. Ważne czy są tam jakieś zabiegi wygładzające charakterystykę zwrotnic itp. To jest duży głośnik.

Miałem podobny problem po regeneracji, nie wycentrowałem dobrze cewki w obwodzie magnetycznym i podałem ciut za duże dane o średnicach. Ledwo się mieściło.
  • Poziom 43  
    Jak palcem uderzasz w membranę niskotonowego to co słychać? Szuranie czy brzęczenie? Opcje są dwie - albo ze starości "obwisł" dolny resor i przez to cewka ociera o szczelinę, albo rozsypała się sama cewka (kilka zwoi) i to ona brzęczy.
    Raczej bym stawiał na pierwszą opcję - czasem wystarczy przekręcić głośnik tak żeby obecny dół był na górze, a czasem trzeba pobawić się z dolnym zawieszeniem... Sprawdź najpierw czy uciskając (z wyczuciem) na membranę wokół środka (powiedzmy co 45*) jest miejsce w którym ociera cewka.