Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel elektryczne obok rur CO, odległość około 3 cm od siebie.

25 Mar 2020 11:05 483 14
  • Poziom 15  
    Witam,

Kładę instalację elektryczną w nowo zakupionym mieszkaniu, stare budownictwo 1930 rok. Ściany wykonane z supremy + deski. W jednym pokoju pasuje mi, żeby położyć przewody elektryczne w peszlu, a rury CO idą obok w tej samej bruździe i chce je zaizolować czerwoną pianką a potem jeszcze zalać cały zestaw pianką montażową. W rurach nie wiem, jaka temperatura ale coś koło 50 max 70 stopni, instalacja grzewcza- gazowa. Moje pytane brzmi czy te rury z taką wodą nie będą szkodzić tym przewodom elektrycznym ? Drugie pytanie czy w supremie kłaść przewody w peszlach, czy można bez ?
  • Poziom 27  
    Minimalne odległości kabli od rurociągów są zawarte w normie N-SEP-E-004
    Poniżej tabela
    Kabel elektryczne obok rur CO, odległość około 3 cm od siebie.
  • Poziom 15  
    Tak ale norma mi nie powie czy to będzie miało jakiś wpływ na kabel. Znalazłem informację, iż:

"Przewód może pracować w zakresie temperatur od -30°C do +70°C przy maksymalnej temperaturze zwarcia wynoszącej 160°C."

Czyli jak nie będę przekraczał temperatur wody powyżej 70°C a kable będą i rury jeszcze od siebie odizolowane, więc nie powinno się nic stać. Dobrze to rozumiem ?
  • Specjalista elektryk
    Urbas napisał:
    Dobrze to rozumiem

Nie dobrze rozumiesz.
    Dostałeś normę w której są odległości są określone.
    I to jest odpowiedź na Twoje pytanie.
    Przepisy tej normy, to nie jakieś "widzimisię" urzędnika.
    A Ty dalej swoje.
    Po co więc założyłeś ten temat?

I tak zrobisz jak będziesz chciał, bo przecież normy są nieobowiązkowe.
  • Poziom 27  
    Jeśli uważasz, że nie będziesz przekraczał 70st, które wytrzymuje przewód to teraz dodaj do obciążalności przewodu współczynnik temperaturowy. I się okaże, że będziesz musiał położyć cholernie gruby przewód, aby ten się nie przegrzewał, a każdy przewód się grzeje pod obciążeniem... 70st otoczenia to zero zapasu na grzanie przewodu pod obciążeniem.
  • Moderator
    Urbas napisał:
    Moje pytane brzmi czy te rury z taką wodą nie będą szkodzić tym przewodom elektrycznym ?

Oczywiście, że będą szkodzić, co za pytanie. Nikt rozsądny przewodu tak nie połozy.
  • Poziom 27  
    Urbas napisał:
    Tak ale norma mi nie powie czy to będzie miało jakiś wpływ na kabel

No przepraszam, jak to nie powie? Sądzisz, że ktoś układając normy był po poradę u wróżki. Wszelkie przepisy i normy są ustalane między innymi na podstawie zaistniałych wypadków i są po to, aby ich więcej nie było. Szanując przepisy, szanujesz tego kto poniósł kiedyś krzywdę i na podstawie tego doświadczenia teraz Ty już nie musisz być pokrzywdzony.
    A u siebie zrobisz oczywiście jak uważasz.
  • Moderator
    Nemonek napisał:

A u siebie zrobisz oczywiście jak uważasz.

Dodam tylko, że jeśli Autor i tak wie lepiej, to mam prośbę, aby więcej nie zawracał ludziom głowy.
  • Poziom 15  
    Jak stare baby pod blokiem się nakręcacie. Pytam bo nie jestem pewien jaki to ma wpływ. Znajduję jakieś informacje dodatkowe i staram się je skonfrontować z kimś, kto ma o tym pojęcie. Pytam i powstają nowe pytania tak to działa, prawda ? Temat jest ciężki bo potrzebuje tam gniazdko, a żeby dojść tam inną stroną muszę wykuć 2 razy więcej bruzd i na drodze w połowie mam komin. Komin muszę ominąć wchodząc pod podłogę, która musiałbym zerwać. Czyli bardzo dużo pracy dla jednego gniazdka. Tak jak wspomniałem wcześniej bruzdy około 15 cm na 15 cm mam po rurach CO, pomysł jest taki, że rury będą CO izolowane, kable w peszlach i wszystko zalane pianką montażową. I z tego powstają moje pytania. Nie raz, kable położone na bloku, na które latem działa duża temperatura, nic im nie robi.
  • Moderator
    Urbas napisał:
    Jak stare baby pod blokiem się nakręcacie. Pytam bo nie jestem pewien jaki to ma wpływ. Znajduję jakieś informacje dodatkowe i staram się je skonfrontować z kimś, kto ma o tym pojęcie. Pytam i powstają nowe pytania tak to działa, prawda ? Temat jest ciężki bo potrzebuje tam gniazdko, a żeby dojść tam inną stroną muszę wykuć 2 razy więcej bruzd i na drodze w połowie mam komin. Komin muszę ominąć wchodząc pod podłogę, która musiałbym zerwać. Czyli bardzo dużo pracy dla jednego gniazdka. Tak jak wspomniałem wcześniej bruzdy około 15 cm na 15 cm mam po rurach CO, pomysł jest taki, że rury będą CO izolowane, kable w peszlach i wszystko zalane pianką montażową. I z tego powstają moje pytania. Nie raz, kable położone na bloku, na które latem działa duża temperatura, nic im nie robi.

I tak, tam gdzie trudniej, to łamie się zasady, przepisy naciąga niczym starą gumę w majtach, bo jest daleko, trudno i kuć trzeba... A robić się nie chce...

I tak to leci, nie tylko w instalacjach elektrycznych. Jakby co, to ziemia jest płaska.
  • Poziom 15  
    Ty masz jakiś problem z czytaniem i rozumieniem. Gdybym chciał iść na łatwiznę, to bym tematu nie zakładał.

Shadowix napisał:
    Jeśli uważasz, że nie będziesz przekraczał 70st, które wytrzymuje przewód to teraz dodaj do obciążalności przewodu współczynnik temperaturowy. I się okaże, że będziesz musiał położyć cholernie gruby przewód, aby ten się nie przegrzewał, a każdy przewód się grzeje pod obciążeniem... 70st otoczenia to zero zapasu na grzanie przewodu pod obciążeniem.

Zasada jest taka zakładasz temat bo masz wątpliwości. I tak jak Pan wyżej opisał to są argumenty, a twoje "retrofood" zaśmiecają tylko forum, bo nic konkretnego, ani merytorycznego nie wnosisz. Starasz się mądrować tylko nie masz wiedzy i nic konkretnego do powiedzenia. Prosiłbym, żebyś dał sobie już spokój z tym tematem i o gumie i majtkach sobie pisał gdzie indziej.
    Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum. Otrzymujesz ostrzeżenie. Odpowiedź padła, nie da się tak zrobić jak autor chce. Temat zamykamy.

• Specjalista elektryk
    Urbas napisał:

Zasada jest taka zakładasz temat bo masz wątpliwości.

Wątpliwości te zostały rozwiane, a temat nadal ciągniesz.
    Chyba tylko po to, żeby ktoś potwierdził Twój chory pomysł.
    I zdjął z Ciebie odpowiedzialność za jego skutki.
    A kolegów których odpowiedzi Ci nie pasują określasz:
    Urbas napisał:
    Jak stare baby pod blokiem

Już za to powinieneś dostać bana.
  • Poziom 15  
    Staram się uzyskać informacje co staje się z kablem, który przekracza lub ciągle pracuje przy granicznej temp. Jego pracy. Decyzje I sposób wykonania podejmę sam nie szukam poparcia. Ale zanim podejmę decyzję chce znać za I przeciw.
  • Poziom 33  
    Urbas napisał:
    Staram się uzyskać informacje co staje się z kablem, który przekracza lub ciągle pracuje przy granicznej temp. Jego pracy.

Ano jego izolacja mięknie na tyle, że może dojść do zbliżenia żył, a w konsekwencji zwarcia, pożaru itd.
    Przewody polwinitowe do 70st.C nie są jedynymi stosowanymi w elektryce, są teź silikonowe np sihf 3x2,5 do 180st.C, lub chociażby kabel polietylenowy ykxs 3x2,5 do 90st.C.
    Nie zmieni to faktu że dalej nie będzie zachowana normowana odległość od rury, więc takie rzeczy jeśli już to tylko u siebie w domu i na własną odpowiedzialność.
    Dodatkowo na obniżenie ciepła generowanego przez sam przewód wpływa zwiększenie jego przekroju, czyli np zastosowanie 4mm2 zamiast 2,5 na 'wrażliwym' odcinku.