Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Upgrade zestawu Intel -> Amd

25 Mar 2020 11:22 309 32
  • Poziom 6  
    Siemka

Skończyły mi się poprzednie raty :D i myślę aby wziąć coś znowu wiec mam do dyspozycji ok 1500zł.

Mój obecny pc:
    MOBO: MSI z370-a pro 1151
    GPU: Asus GTX 1070 ROG Strix 8GB GDDR5
    zasilacz: Modecom Volcano 650W
    ram: 2x8 Adata XPG Gammix D10 DDR4 3200Mhz
    CPU: Intel i5 8400 chłodzenie fortis2
    dyski:
    Toshiba P300 1TB
    SSD SAMSUNG 860 EVO 500GB
    dźwięk: AUDIOTRAK Maya U5
    obudowa: zalman z11 plus

Chciałbym wymienić tylko mobo i proca, zasilacz też będę musiał wymienić?

Potrzebowałbym doradztwa bo NIGDY nie miałem proca amd i nie do końca odnajduje się w ich numerologii, myślałem nad 3700x/3800x używkę lub outlet na gwarancji + jakieś mobo, co myślicie? Czy wzrost będzie spory w stosunku do i5 8400?

ps: Czy ktoś może podlinkować jakąś stronę gdzie jest opisana dla laików numerologia i hierarchia Ryzena?
  • Poziom 33  
    Do czego to ma być sprzęt?
  • Poziom 6  
    gry ,użytkowanie domowe
  • Moderator - Komputery Serwis
    Niewiele zyskasz. I5-8400 jest wciąż niezłym procesorem zarówno do gier, jak i standardowych czynności domowych. Czy masz problemy z odpalaniem jakichś gier i płynnym graniem? :)

Drogo już tego nie sprzedasz (chociaż coś koło 500 za procesor może i by się dało dostać), więc wymiana się mało opłaca, szczególnie że teraz ceny nowych sprzętów nie są jakieś niskie. Rdzeń-w-rdzeń po przejściu na 3700X zyskasz z 15% (przy czym nie przełoży się to na 15% więcej FPS w grach, bo tam grafika będzie jeszcze wpływać na wynik). Zyskujesz dwa rdzenie, tyle że na dzień dzisiejszy gry raczej nie nie zyskają na tym wiele.

Ja bym zaczekał na coś bardziej przełomowego, chyba że faktycznie gdzieś brakuje Ci mocy obliczeniowej CPU.
  • Poziom 32  
    podwale619 napisał:

GPU: Asus GTX 1070
    ram: 2x8 DDR4 3200Mhz
    CPU: Intel i5 8400

myślałem nad 3700x/3800x używkę lub outlet na gwarancji + jakieś mobo, co myślicie? Czy wzrost będzie spory w stosunku do i5 8400?

W tej konfiguracji w znakomitej większości gier różnica będzie wynosiła równe zero. Jeśli nie masz w planach wymiany k. graficznej, to daj sobie spokój z wymianą platformy i ciesz się graniem :)
    Chyba że ma to być zmiana dla samej zmiany, to wtedy Ryzen 3600 + cooler + płyta pokroju B450M Mortar Max będzie niegłupią opcją.
  • Poziom 6  
    wlasnie problem jest w tym ze np cod warzone ciezko osiagnac 144fps bo taki mam monitor
    w cs go tez mam jakies dzwine lagi o ktorych pisalem osobny temat
    chcialbym kupic juz procka ktory wystarczy na dluzej
  • Red. Komputery FAQ
    Zobacz jak zareaguje na zmniejszenie detali. Być może to grafika jest ograniczeniem jeżeli chodzi o osiągnięcie 144fps.
    Poza tym mimo sympatii do AMD, to jednak jak liczy się każdy FPS w grach to Intel wygrywa. Lepiej by po wymianie całej platformy nie okazało się że jednak nie było warto.
  • Poziom 32  
    Może kwestia ustawień graficznych? Czy grasz na niskich / średnich?

Jeśli chcesz iść w max fps to procesor zamieniasz na 8600k / 9600k i obowiązkowo go podkręcasz, tak samo jak pamięci - 3200 to jest mało :)
    Jednakże jeśli chcesz grać z ustawieniami wysokimi w nowsze gry i 60fps to za mało, to k. graficzna niestety też do zmiany.
  • Poziom 6  
    w csie jest ten problem ze nawet na najnizszych ustawieniach jest to samo i co jakis czas jest scinka na mikrosekunde

co dziwne, jak wymusze w grze max fps 144 to nie moze tego utrzymac a jak wpisze n masz fps to mam ok 300fps ale sa spadki co tez jest denerwujące

hmm no tak jak pisalem moge wziac cos na raty i chcialbym kupic cos co mi wystarczy na dluzej
  • Poziom 6  
    oprogramowaniem tzn?
    jak zerkniesz do mojego tematu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3643423.html
    to tam juz próbowaliśmy szukać przyczyny tych problemów ale nie udało się nam tego rozwiązac ,dlatego w sumie zastanawiam sie nad upgrade proca

jakiś czas temu wymieniłem dołożyłem ram ,potem zmieniłem na szybsze ,zmieniłem też ssd bo myslałem ze to wina dysku ( bo w zasadzie jak przebadałem dysk to wyszły bad sectory i gwarancyjnie oddali kase) ale ja wciąż mam wrażenie że osiągi pc nie są odpowiednie do parametrów

Dodano po 10 [godziny] 2 [minuty]:

gdybym skusił sie jednak na 3700x to jakie mobo do tego? im taniej tym lepiej ,oraz czy boxowe chłodzenie z tego 3700x wystarcza?
  • Poziom 32  
    Na boxie działać będzie, ale :) Jak już chcesz 3700x to weż z sensownym chłodzeniem, np. Fortis HE1425 - cisza, spokój i normalne temperatury.

Płyta główna ATX / mATX, czy obojętnie?
  • Poziom 6  
    raczej obojetne, mozesz podac i matx i atx
  • Poziom 32  
    Np.

B450 Tomahawk Max
    B450M Mortar Max
  • Poziom 6  
    ok ,a gdybym jednak zedydował sie na zmiane GPU skoro to da większego kopa? proca narazie zostawić ,wymienić zasilacz i jakie GPU? widze ze są juz gpu z ddr6 ,musiałbym wymienić mobo? bo obecnie obsługuje ddr5 gpu
  • Moderator - Komputery Serwis
    Obsługą VRAM zajmuje się karta graficzna, rodzaj VRAM nie ma znaczenia dla płyty. Czy zamontujesz grafikę z DDR3, GDDR5 czy GDDR6 - nie ma to najmniejszego znaczenia. Przy obecnej konfiguracji GPU jest dość optymalne i też nie ma jak dla mnie większego sensu wymiana tego GTX1070 na inną kartę.
  • Poziom 6  
    hmmm piszecie ze w zasadzie niczego nie trzeba zmieniac ale jak chce odpalic np cod warzone w fajnych detalach ( ja generalnie nie musze miec extra grafiki ale w grach takich jak cod warzone żeby dostrzec wgl jakiegos przeciwnika trzeba miec wysokie detale) to pc sie dławi i są spadki fps
  • Poziom 43  
    Bo masz słabą kartę i słaby procesor, ale za 1500 zł nic nie zrobisz, bo sama karta, które wypluje ponad 140 klatek na wysokich ustawieniach graficznych kosztuje 2000 zł.
  • Poziom 6  
    dlatego chce wymienić ! ?
    z tym ze teraz coś a za jakiś czas reszte
  • Poziom 43  
    Płyta jest słaba, ale z dobrym przepływem powietrza w obudowie z podkręconym 9600K lub 9600KF powinna sobie poradzić.
    Potem wymiana karty na RX 5700XT albo 2070 Super.
  • Poziom 6  
    czyli amd jednak nie takie PRO? pytam z ciekawosci bo od czasu kupienia 8400 odpuściłem interesowanie sie hardware ale widziałem różne artykuły jak to ryzeny miażdżą intela
  • Poziom 43  
    Podkręcony Ryzen 3600 jest w większości gier trochę słabszy od 9600K, poza tym musiałbyś zmieniać płytę.

https://www.overclock.net/forum/attachment.php?attachmentid=99753
    Jednak Z370 A-Pro to najgorszy śmieć, nie podkręcałbym na nim nawet 9600K.
  • Poziom 6  
    zmiana zasilacza - to na 100%
    zmiana gpu do 2000zł ? obecne gpu selne za ok 1000 ,dołoże 1000 i coś do 2000 mogę kupic ,co da zauważalną różnice?
    RTX 2060 SUPER?
  • Poziom 6  
    ok ,taki RX 5700XT wystarczy na dłużej? żeby za rok nie musieć jej wymieniaC?
  • Red. Komputery FAQ
    Ja do full hd nawet bym GTX1070 nie wymieniał.
    Obecnie siedzę już od 5 lat na GTX970 i jakoś nie widzę sensu wymiany.
    Często wystarczy obniżyć poziom szczegółów i od razu więcej fps można osiągnąć, oczywiście do limitu CPU. Nie mówię nawet o CS:GO, który od GPU nie ma specjalnych wymagań.
  • Poziom 43  
    podwale619 napisał:
    taki RX 5700XT wystarczy na dłużej?

Sprawdź sobie porównanie, 1070 vs 5700XT. Kilkanaście / kilkadziesiąt procent wydajniesza.
  • Poziom 33  
    @podwale619
    podwale619 napisał:
    zmiana zasilacza - to na 100% ...

Niby dlaczego ?

Akurat ta seria jest dość dobra i osobiście nie widzę sensu wymiany.
    https://www.youtube.com/watch?v=v6BVxfbX0pk
  • Poziom 6  
    hmmm gdzie bym czegoś na jakimś forum napisał to zawsze jestem wyśmiewany ze względu na ten zasilacz
    wiec mysle ze kupie tego vero m2 za 200 ,obecny sprzedam za 100 więc wydatek wyniesie 100zł