Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubuntu 18.4 nie widzi dysku win10

25 Mar 2020 12:32 183 19
  • Poziom 22  
    Witam.
    Potrzebuje wystartować z płyty botowalnej Ubuntu jednak po starcie, nie widzi ona dysku twardego z systemem win 10.
    Widzi tylko dysk 4 giga ale to chyba jest dysk do stawiania systemu.
    Czy wersja 19 coś pomoże??
  • Poziom 22  
    Ubuntu 64 bit windows też 64 bity
  • Poziom 15  
    Uruchom system Ubuntu. Uruchom gparted. Na górze po prawej stronie na szaro będziesz miał rozwijane menu zaczynające się /dev/ , zrób zdjęcie np telefonem i prześlij tutaj.
    Uruchom terminal w wpisz df -h też zrób zdjęcie.

Możesz sam sprawdzić różnice pomiędzy poleceniami, jeśli np: gparted pokazuje ci /dev/xxx1 i /dev/xxx2
    a df -h pokazuje ci tylko /dev/xxx1 to oznacza , że /dev/xxx2 nie jest zamontowane.
  • Poziom 22  
    Prot napisał:
    noidemm napisał:
    Ubuntu 64 bit windows też 64 bity

W identycznej konfiguracji na laptopie Asus - uruchamiam Ubuntu 18.4 z pendriva
    poprzez menu wyboru urządzenia bootującego (ESC + włącznik ON) :idea: i spokojnie startuje linux z dostępem do wszystkiego :D

gdzi ejest to pole wyboru ECS + włącznik ON??
  • Poziom 42  
    Prot napisał:
    jaką wersję Ubuntu masz na płycie 32, czy 64 bitową i jak to się ma do wersji Twojego W10

A co ma piernik do wiatraka?
    Ilość bitów systemu nie nic do rzeczy.
    Chodzi tylko o możliwość obsługi sprzętu i systemu plików.
    Jak pisał
    ciekawa_osoba napisał:
    Uruchom gparted.

Z menu rozwijalnego uruchom program graficzny "Narzędzie partycji" czy coś o podobnej nazwie. Może nawet Gparted.
    Powinno paść pytanie o hasło administratora (roota). Po wpisaniu hasła użytkownika, bo w ubuntu nie ma bezpośrefniego dostępu do root, powinien się uruchomić Gparted. Tam powinny być widoczne wszystkie napędy dyskowe i ich partycje o ile sprzęt jest obsługiwany.
    Z tamtą z resztą można zamontować partycję i stanie się ona widoczna w managerze plików. Mogą być problemy z prawem dostępu, ale widoczns powinna być.
    Zamiast ubuntu lepiej ściągnąć i wypalić Rufusem w win dystrybucję MXlinux. Jest przyjaźniejsza dla początkujących.
  • Poziom 22  
    jack63 napisał:
    Prot napisał:
    jaką wersję Ubuntu masz na płycie 32, czy 64 bitową i jak to się ma do wersji Twojego W10

Ilość bitów systemu nie nic do rzeczy.
    Chodzi tylko o możliwość obsługi sprzętu i systemu plików.
    Jak pisał
    ciekawa_osoba napisał:
    Uruchom gparted.

Z menu rozwijalnego uruchom program graficzny "Narzędzie partycji" czy coś o podobnej nazwie. Może nawet Gparted.
    Powinno paść pytanie o hasło administratora (roota). Po wpisaniu hasła użytkownika, bo w ubuntu nie ma bezpośrefniego dostępu do root, powinien się uruchomić Gparted. Tam powinny być widoczne wszystkie napędy dyskowe i ich partycje o ile sprzęt jest obsługiwany.
    Z tamtą z resztą można zamontować partycję i stanie się ona widoczna w managerze plików. Mogą być problemy z prawem dostępu, ale widoczns powinna być.
    Zamiast ubuntu lepiej ściągnąć i wypalić Rufusem w win dystrybucję MXlinux. Jest przyjaźniejsza dla początkujących.

Działa z płyty bez instalacji MXlinux??
  • Poziom 42  
    noidemm napisał:
    Działa z płyty bez instalacji MXlinux??

Dziś praktycznie każda dystrybucja linuksa ma wersję live. Można z niej korzystać jako live, czyli bez "tykania" dysku przez uruchomionego linuksa lub spod live zainstalować na dysku.
    Właśnie wersje live są ciekawe i stosowane jako ratunkowe, narzędziowe, bo gdy jest potrzeba użytkownik może mieć dostęp do napędu bez uruchomienia systemu na tym napędzie zainstalowanego. Czyli to co chcesz właśnie zrobić.
    MXlinux i Antix mają z resztą więcej sposobów używania ich obrazów. Jednak to osobny temat
  • Poziom 22  
    wrzuciłem ubuntu 18.4 dysk sie pokazał lecz gdy próbuje w niego wejść wyskakuje komunikat:
    Unable to acces location
    No Filesystem ir Enrypted interface on D-Bus object
  • Poziom 42  
    Napisz dokładniej, bo na razie nie wiadomo co zrobiłeś?
    Dysk może być uszkodzony. Partycja może być zaszyfrowana lub mogą wystąpić inne niesprzyjające sytuacje.
    Dlaczego w ogóle chcesz mieć dostęp do partycji win spod linuksa?
    Ja opisałem sposób dla typowej sytuacji. Jak masz nietypową, to trzeba ją ocenić i dostosować metody.
    Jak jakiś rsnsomeware zaszyfrował ci pliki lub partycję to linuks nie pomoże.
  • Poziom 15  
    noidemm napisał:
    wrzuciłem ubuntu 18.4 dysk sie pokazał lecz gdy próbuje w niego wejść wyskakuje komunikat:
    Unable to acces location
    No Filesystem ir Enrypted interface on D-Bus object

To wygląda tak jak by to była zaszyfrowana partycja. A ty wogóle czytałeś mój wątek o wejściu w program gparted i pokazaniu jak to wygląda?
  • Poziom 35  
    jack63 napisał:

To wskaż kolego sposób uruchomienia wersji 64 bitowej Ubuntu na komputerze z procesorem 32 bitowym :please:
    noidemm napisał:
    gdzi ejest to pole wyboru ECS + włącznik ON??

Jak pisałem poprzednio dla laptopa Asus możliwa jest taka procedura uruchamiania menu wyboru urządzenia bootującego (bez konieczności zmiany ustawień w biosie :idea: ): wyłączamy komputer (włącznik na OFF - min.5 sek przytrzymany, aż do faktycznego wyłączenia zasilania) :arrow: przyciskamy klawisz ESC i z tym wciśniętym klawiszem włączamy zasilanie (włącznik na ON) :D

Faktycznie jak pisał kolega jack63 opisz szerzej co i na czym robisz i dlaczego ? Inaczej wszyscy tylko zgadują co się mogło stać na Twoim komputerze :cry:
  • Poziom 15  
    jack63 napisał:

To wskaż kolego sposób uruchomienia wersji 64 bitowej Ubuntu na komputerze z procesorem 32 bitowym :please:

Na procesorze 32bit nigdy nie zainstalujesz wersji 64bit.
    Także o Ubuntu 64bit Zapomnij.
  • Poziom 42  
    Prot napisał:
    To wskaż kolego sposób uruchomienia wersji 64 bitowej Ubuntu na komputerze z procesorem 32 bitowym

ciekawa_osoba napisał:
    Na procesorze 32bit nigdy nie zainstalujesz wersji 64bit.

Bardzo to ....odkrywcze. :D tylko
    Ja odniosłem się do wypowiedzi o "bitowości" windows.
    Poza tym chyba już ciężko znaleźć działający!(!) sprzęt 32Bit.
  • Poziom 35  
    jack63 napisał:
    Ja odniosłem się do wypowiedzi o "bitowości" windows.

W sposób na wskroś niewłaściwy :cunning:
    Nigdy nie wiadomo jaką autor postu ma wiedzę o komputerach i na jakim komputerze pracuje - więc w moim poście nie pytałem o wersję procesora tylko wskazałem
    Prot napisał:
    proponuję zachowanie zgodności wersji

Kolejne posty autora wątku wskazują, że moja ostrożność w tych kwestiach była bardzo uzasadniona i nawet doprowadziła do Twojej irytacji :D
    jack63 napisał:
    Napisz dokładniej, bo na razie nie wiadomo co zrobiłeś?
  • Poziom 22  
    Ehhhh
    Co ma wspólnego bitowość systemu windows z systemem botującym się z płyty.
    Chodzi mi żeby zaczytać system z płytki i podmienić plik w windowsie: CMD.exe z UTILMAN.exe.
    Na systemie MX 19.1 jest podobnie, widzi dysk 500 gb na którym jest windows lecz jest kłódka na nim.
    Chyba nie rozpoznaje systemu zapisu plików jakim jest windows 10.
    Wyskakuje komunikat:
    Failed to mount "499 GB Encypted"
    No filesystem or Encryptef interface on D-Bus object.
  • Poziom 42  
    noidemm napisał:
    Chyba nie rozpoznaje systemu zapisu plików jakim jest windows 10.

Win10 nie jest systemem plików. On korzysta z NTFS.
    noidemm napisał:
    Wyskakuje komunikat:
    Failed to mount "499 GB Encypted"
    No filesystem or Encryptef interface on D-Bus object.

Dysk lub dostęp do niego jest zaszyfrowany.
    Możesz pr9bować w bios/uefi znaleźć i zablokować opcję ochrony dysku lub wyjąć dysk i podłączyć go do innego komputera.
  • Poziom 22  
    w biosie próbowałem, powyłączałem rózne funkcje odnośnie zabezpieczenia ale i tak jest kłódka i nie idzie. Gdzie tego szukać??