Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie komputera po latach - czarny ekran

25 Mar 2020 12:53 375 20
  • Poziom 8  
    Cześć,

Mając dużo wolnego czasu stwierdziłem, że zajrzę do swojego starego komputera i sprawdzę czy działa. nie był uruchamiany od +/- 2012-2013 roku.

Specyfikacja:
    Płta główna: Gigabyte GA-G31M-S2L
    Karta graficzna: Geforge PALIT 9600GT 512mb
    Procesor: Dual Core 2,5x2Ghz
    Ram: Corsair, 800Mhz 2x2GB
    Zasilacz: Modecom 400W
    Dysk twardy: Seagate

Po podpięciu do prądu i uruchomieniu(Wszystkie wiatraki zaczęły chodzić), ekran monitora pozostawał czarny.
    Obstawiałem kartę graficzną, jednak wymieniłem na inną działającą(geforce gtx660) i nic.
    Sprawdzałem czy problem występuję na wyjściu VGA/DVBI/HDMI - Dalej nic.
    Podpiąłem inny dysk, niestety dalej czarny ekran.

Próbowałem wyciągać, czyścić i wkładać komponenty(procek, ramy, karta) ale niestety nic to nie dało.

Powoli kończą mi się pomysły, macie jakąś radę dlaczego komputer nie chce przekazać obrazu na monitor?

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    A monitor sprawny? Sprawdź z innym monitorem.
  • Poziom 8  
    Sprawny na 100%, podłączyłem do lapka po HDMI i działa więc to nie jest usterką.

Dodano po 52 [sekundy]:

Teraz jeszcze tknęła mnie jedna rzecz - komputer podczas startu nie wydaje żadnego dźwięku.
  • Poziom 33  
    Sprawdz napiecia na zlaczu zasilania, wizualnie kondensatory na plycie. Po kilku latach przestoju moga byc uszkodzone.
  • Poziom 43  
    Podłącz brzęczyk systemowy <- LUB -> Głośniczek systemowy jest zintegrowany na płycie.
    Ma pikać 1 raz.
    Finczi napisał:
    Zasilacz: Modecom 400W

Podmień toto na markowy zasilacz. Pachnie spalenizną ze środka?
    Mi się takie spaliło ostatnio właśnie około 2010 roku. :D
  • Poziom 35  
    @Finczi
    Masz na pł. głownej zintegrowany układ graficzny czyli z tyłu obudowy wtyk D-SUB i spróbuj uruchomic pł. gówną czy działa, ponizęj opis:

info. http://www.gigabyte.pl/products/upload/products/1442/1aa2bc67_6.jpg

Wstaw dobry Zasilacz lub zaryzykuj! Wyłącz komputer otówrz bok obudowy,a w środku znajdziesz na płycie baterie BIOS CR 2032 wyciągnij ja na kilka sekund "15s"i umieść w taki sam sposób jak była nastepnie pzrepnij kabel od monitora wtyk D-SUB tył obudowy i uruchom komputer -patrz czy pojawi sie logo płyty głownej to bedzie dobry znak, ze płyta zyje.
    info. http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-g31m-s2l/#kf
  • Poziom 8  
    Na początku wielkie dzięki za tyle odpowiedzi :)

Poniżej zbiorczo:

Robiłem myk z baterią, wymieniłem nawet na nową - niestety nic.
    Podłączałem również kabel od monitora do wejścia bezpośrednio w płycie - nic.

Po Waszych wpisać widzę, że problem może być z zasilaczem. To takie pytanie, zasilacz ma wystarczające napięcie aby uruchomić wiatraki, ale niewystarczające aby aktywować monitor?

Jeżeli chodzi o brzęczek systemowy - czy podłącza się go na płycie głównej w tym samym miejscu co rzeczy od panelu przedniego?

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Finczi napisał:
    Jeżeli chodzi o brzęczek systemowy - czy podłącza się go na płycie głównej w tym samym miejscu co rzeczy od panelu przedniego?
    Cztero pinowya [4], praktycznie dwie zyły głośnik/ buzer podłączasz do płyty głównej masz opis w manualu (dokumentacji) płyty głownej Gigabyte GA-G31M-S2L

Info. https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_installation_guide.pdf

• Poziom 33  
    Zasilacz ma dostarczyć kilka napięć nie tylko jedno, więc gdy choć jednego nie ma to komputer nie zadziała, tak jak w tym wypadku ponieważ nie może być uruchomiony z powodu jakiegoś błędu, który zostanie zasygnalizowany przez podłączony buzzer. Warto miernikiem zmierzyć jakie napięcia podaje zasilacz.
    W linku tabele kodów jakie wysyłają różne biosy.
    http://active-comp.pl/bios.html
  • Poziom 35  
    Finczi napisał:
    Po Waszych wpisać widzę, że problem może być z zasilaczem. To takie pytanie, zasilacz ma wystarczające napięcie aby uruchomić wiatraki, ale niewystarczające aby aktywować monitor?

Zasilacz sprawny to taki, który spełnia normy: np. 80 PLUS. Tak to jest jak ma się w PC produkt ZASILACZOPODOBNY to i zaczynają się problemy. Nie warto oszczędzać na dobrym zasilaczu. ZASILACZ potrafi przedłużyć i zabezpieczyć elektronikę do PC tj. CPU, GPU, RAM itp. -to juz jest wiadomo.

W Zasilaczu sprawdzałeś jakie jest napięcie na poszczególnych liniach +12V, +5V,+3.3V i SB +5V i +5VSB
    info. http://overclock.pl/articles/showall/id/252,j...zasilaczach-atx-czyli-przewodnik-po-tych-12-v

Uwaga!
    Uruchomienie ZASILACZA poza PC info. Jak uruchomić zasilacz komputerowy ATX

Najlepiej uruchamiać płytę z CPU i RAM ma się tylko pokazać logo i dzwiek kodu -BIOS/POST czy pł. główna zyje.
    Jak cos zminiałes np.RAM lub CPU to moze nie ruszyć. yciagnij np. RAM i zobacz, czy ruszy
  • Poziom 8  
    Zauważyłem dopiero teraz nowe posty :) Nie sprawdzałem jeszcze napięć - postaram się to sprawdzić i napisać co i jak.
  • Poziom 8  
    Nie widzę kabla, który mógłbym w to miejsce podłaczyć. Nic co przypominałoby głośniczek.
  • Spec od komputerów
    To chyba logiczne, ze musisz miec glosniczek, zeby moc go podlaczyc? A skoro go nie masz to nie podlaczysz...
  • Poziom 8  
    Kolobos napisał:
    To chyba logiczne, ze musisz miec glosniczek, zeby moc go podlaczyc? A skoro go nie masz to nie podlaczysz...

W pełni logiczne...

Czyli wychodzi na to, że płyta główna nie będzie wydawać dźwięków? Nie pamiętam jak to było te X lat temu.

Gryzie mi się to z informacją z tematu Beep Codes gdzie jest napisane "Każda płyta główna w razie problemów sygnalizuje go sygnałem dźwiękowym."

Stąd moje dopytywanie o głośniczek :) Skąd on zwykle wychodzi? Z zasilacza?
  • Poziom 39  
    Finczi napisał:
    Stąd moje dopytywanie o głośniczek Skąd on zwykle wychodzi? Z zasilacza?

Z płyty głównej. Tam jest zwykle grupa pinów do podpięcia diodek LED (Power, HDD, kiedyś TURBO), przełączników POWER, RESET (kiedyś TURBO) oraz właśnie głośniczka.
  • Poziom 43  
    Finczi napisał:

Spóźniona odpowiedź brzmi :TAK.
    Głośniczek: