Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inwerter "obcina" górę wykresu (pole pracy)

pawel123123123 08 Aug 2020 12:51 10872 66
Helukabel
  • Helukabel
    wladok
    Level 11  
    Dzięki,to jest tak jak mi powiedziano w servisie i z tym są związane dużo wyższe napięcia ustawione opcionalnie-wysokie nap. 458.1,niskie nap. 338.6

Fabrycznie było na 1 ON, wg, instr. wygląda na niemcy- wysokie nap 438,2, niskie nap.320.4.
    Które ustawienie jest lepsze?
    fazik
    Level 16  
    Zgodnie z prawem wg norm polskich EN50438, czyli napięcie nie może być wyższe niż 253V.
    wladok
    Level 11  
    Tzn. jeżeli to jest polska norma a obowiązuje w Irlandii? - tak jest w instrukcji EN50438-Ireland,ale inne ustawienia ON 1,4

Dodano po 10 [minuty]:

tom.pk wrote:
    wladok wrote:
    Ja mam falownik Growatt 4000TL3-s i chyba jest problem bo mam 11 paneli po 330 W exe solar, a moc max ok 2900-3000 i to w słoneczny dzień w samo południe.

Jest wszystko ok .Moc uzyskiwaną z paneli zbliżoną do mocy instalacji uzyskasz jak temperatura na zewnątrz będzie okolicach zera stopni.Obecnie temperatura paneli pewnie oscyluje ok 50 st. a moc podawana jest dla temperatury panela 25st.Ze wzrostem temperatury o 1 stopień sprawność spada od 0,3do 0,5 %.

Pewnie tak jest ,ale żeby traciły powyżej 20% ?
    theo33
    Level 27  
    Zmiana zakresu napięć po stronie AC sprawności nie poprawi, 80% to całkiem dobrze, sprawdź np. na pvmonitor w Twojej okolicy ile podobnie usytuowane instalacje wyciągają
    wladok
    Level 11  
    Faktycznie masz rację,podobne efekty są w mojej okolicy.
  • Helukabel
    wladok
    Level 11  
    fazik wrote:
    Czyli nie co kombinować z mostkowaniem stringów?
    Falownik Growatt 4000TL3-S

Ja mam ten falownik, a moc paneli 3600W, max pokazuje mi 2800-2900W w bezchmurne dni ,ustawienie paneli ok 40 stop,kierunek południowy-nie wiem czy u mnie nie jest ten problem?
    bryko
    Level 21  
    Teraz jest tak ciepło, że sprawność paneli znacząco spada. Zobacz sobie jak wygląda krzywa mocy produkowana przez falownik, masz ładną parabolę?
    BikeBarian
    Level 23  
    @wladok W dzień jak dzisiaj gdy mam 28st w cieniu a w słońcu popcorn mogę prażyć albo jaja smażyć to mam max 75% wydajności paneli (SolarEdge wiec widzę ile każdy panel produkuje). Na wykresie parabole mi wypłaszacza (nie obcina) i panele nie są w stanie przekroczyć 250W ze swoich 330. Od 13.30 do 15 mam stalą moc produkcji gdzie normalnie powinno być jedne maximum.
    bryko
    Level 21  
    Dziwnie napisałeś. Jeśli masz od 13:30 do 15 - tej stałą moc produkcji to znaczy, że panele dają ponad moc znamionową falownika. Ale to chyba nie dziś :)
    Akurat też mam SolarEdge.
    Wykres z dziś, dla jednego panela 330 W
    Ten sam panel z 21 maja
    spadek wydajności ok 20%.
    mazutmazut
    Level 11  
    wladok wrote:
    fazik wrote:
    Czyli nie co kombinować z mostkowaniem stringów?
    Falownik Growatt 4000TL3-S

Ja mam ten falownik, a moc paneli 3600W, max pokazuje mi 2800-2900W w bezchmurne dni ,ustawienie paneli ok 40 stop,kierunek południowy-nie wiem czy u mnie nie jest ten problem?

Spadek sprawnosci zwiazany z temp., qmpel ma 4000TL3-S i 3960W na jednym stringu, w okresach nie upalnych wyciaga max na dachu poludnie.
    BikeBarian
    Level 23  
    @bryko No własnie panele nie dają ponad moc znamionowa (SE10K + 9,9KW panele a produkcja tylko 7KW max) tylko 25% mniej i więcej nie chcą dać bo pracują w NOCT i już nie wycisną więcej. Przykład z dzisiaj:

Sprawdzę jeszcze czy to aby na pewno nie jest ograniczenie mocy falownika ze względu na jego temperature.

PS
    Czego używasz do rysowania wykresów mocy każdego z paneli z osobna ??
    bryko
    Level 21  
    @BikeBarian,
    pełen podgląd na parametry każdego panela i wykresy dla nich masz przecież tu https://monitoring.solaredge.com/
    Tam szukaj.
    To co pokazujesz z PVMonitora jest jakieś dziwne. Na osiach masz moc bieżącą i energię narastającą a wykres pokazuje moc chwilową produkcji i poboru (?)
    W jakim kierunku masz te panele? wygląda jakbyś miał S i W.
    wladok
    Level 11  
    [quote="bryko"]Teraz jest tak ciepło, że sprawność paneli znacząco spada. Zobacz sobie jak wygląda krzywa mocy produkowana przez falownik, masz ładną parabolę?[/quot
    Wygląda że tak
    BikeBarian
    Level 23  
    @bryko u mnie ten pełen podgląd nie działa (n ie mogę rysować wykresów mocy dla poszczególnych paneli ale mam statystyki dot. ich produkcji). Czy ty masz konto admina/instalatora ?? Ja samemu instalacji nie robiłem i chłopaki dali mi tylko lvl2 dostęp bez dostępu do opcji instalatora.

PV monitor dobrze pokazuje. Po prawej masz energie narastającą ale ja wyłączyłem te wykresy żeby nie zaciemniać widoku. Skala na prawej pionowej osi została. Wykres pokazuje moc bierzącą produkcji PV i poboru i do tego jest skala po lewej stronie osi Y.
    Instalacja jest na PŁD-ZACH. Przypadek jak na wykresie wyżej pojawił się praktycznie tylko wczoraj.
    bryko
    Level 21  
    Nie mam konta Admina/Instalatora. Wszystkie wykresy są w tym samym miejscu, tylko muszę je uruchomić z innego miejsca "drzewka",
    Cytro12
    Level 26  
    Growatt osiąga swój max na każdym stringu nie trzeba nic mostkować powiem więcej możliwe jest przeciążenie falownika o ile pamiętam o 10% więc taki Growatt 4000 tl3-s obetnie na 4400 nie na 4000 o ile prawidłowo skonfigurowany.
    wladok
    Level 11  
    A mógłbys zdradzić jak to prawidłowo skonfigurować?
    Ja dołożyłęm trzy panele po 3300 mam teraz 4600W na jednym stringu,falownik Growatt 4000 tl3-s.Widzę teraz że wypłaszcza przy ok 4000W i więcej nie chce przeskoczyć.
    Cytro12
    Level 26  
    4800 to max na Growatt 4000 tl3-s
    fazik
    Level 16  
    Mam Growatt 4000TL3-S i 3,72 kWp
    Poniżej wykres z 13.08.2020. i max 3134 W Inwerter "obcina" górę wykresu (pole pracy)
    prose
    Level 35  
    fazik wrote:
    Mam Growatt 4000TL3-S i 3,72 kWp

I jest OK przy tej temperaturze.
    Cytro12
    Level 26  
    Oto jak działa temperatura na napięcie w ciągu dnia

rakmo
    Level 12  
    Czy ktoś mi powie dlaczego tak obcina produkcję growatt jednofazowy 3000s.Moc paneli na dachu południe 3200kwp.Dzieje się tak przy ładnej pogodzie,jak są przeblyski potrafi podbić trochę wyżej ale niewiele.Temp na zewnątrz też nie jest wysoka. Inwerter "obcina" górę wykresu (pole pracy)
    3301
    Level 29  
    A masz całą parabolę z takim obcięciem z innego dnia
    Cytro12
    Level 26  
    Dobrze jest, o tej porze roku obcina z STC ze 20% więc ładnie wychodzi 2,5kW tak jak masz na wykresie.
    3301
    Level 29  
    Podajesz 2x9 więc w dwóch stringach i podpięte do oddzielnych mpp, pokaz napięcia dc
    rokbok
    Level 31  
    Dobrze by było wiedzieć jak te panele 2 x 9 są podłączone, każdy osobno pod MPPT, czy dwa stringi podłączone równolegle i podpięte pod jeden MPPT, czy też inaczej.

Mi obcinało przy dwóch stringach połączonych równolegle, dochodziło do 2.5 kW i zonk, inwerter 3.68 kW, jak się okazało prawdopodobną przyczyną był za wysoki prąd, wejściowy inwertera to 11 A, a stringi dawały ponad 18 A.
    Zmostkowałem MPPT i jak ręką odjął, teraz mam dwa osobne stringi każdy podłączony do innego MPPT, tyle że musiałem poprowadzić drugą parę przewodów.