Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wpływ regulatora mocy na BTA16 na temperaturę transformatora

25 Mar 2020 20:23 51 2
  • Poziom 10  
    Witam!

Koledzy, pytanie do bardziej doświadczonych - chciałem sprawdzić wpływ regulatora mocy opartego na triaku BTA16 na temperaturę rdzenia transformatora. Wymyśliłem sobie że dokonam dwóch pomiarów - pierwszy bez regulatora, drugi z regulatorem. W obu przypadkach transformator był obciążony zbliżoną mocą:
    1 - 15,66V x 9,3A = 145,6VA
    2 - 12,92V x 11,5A = 148,3 VA
    Co 30 minut mierzyłem temperaturę rdzenia aż do ustalenia się temperatury - poniżej pomiary.
    Wpływ regulatora mocy na BTA16 na temperaturę transformatora
    Wysunąłem tezę że jednak zmodyfikowana sinusoida ma wpływ na temperaturę rdzenia - jednak pojawiła się wątpliwość - czy aby wzrost temperatury nie był spowodowany przepływającym większym prądem przez uzwojenia transformatora ?

Z góry dziękuje za odpowiedź
  • Poziom 43  
    thudy napisał:
    Wysunąłem tezę że jednak zmodyfikowana sinusoida ma wpływ na temperaturę rdzenia
    Brawo! A nie można było o tym poczytać?
    Hasło na dziś: "Wpływ regulacji fazowej na obciążenia indukcyjne".
  • Poziom 10  
    398216 Usunięty napisał:
    thudy napisał:
    Wysunąłem tezę że jednak zmodyfikowana sinusoida ma wpływ na temperaturę rdzenia
    Brawo! A nie można było o tym poczytać?
    Hasło na dziś: "Wpływ regulacji fazowej na obciążenia indukcyjne".

Wyczytać można wiele - często sprzecznych informacji, natomiast ja jednak należę do tych co wolą osobiście sprawdzić i się przekonać.
    Jednak nadal nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie - też bym to sprawdził dokonując jeszcze jednego pomiaru, ale nie posiadam autotransformatora.