Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda XML-T6...a sterownik...

25 Mar 2020 21:42 126 5
  • Poziom 12  
    Moich bojów ciąg dalszy, próbowałem na allegro znaleźć, latarke z dioda XML-T6, przyszło do mnie kilka "takich samych" modeli róznych firm z zapewnieniem, że maja diody T6...wszystkie okazały się jakimis dziadostwami z chin... dzisiaj przyszła kolejna..koles wysłał real foto dioda T6...po uruchomieniu coś nie tak...bo nie świeci tak mocno jakby miała.. a w samym środku diody jestczarna plamka, lecz to juz pomijam..niech mi ktoś wytłumaczy co to za combo? dioda wygląda ok..lecz podstawa? tu chyba powinien być kawał grubej miedzi i jakiś konkretny sterownik? rozumie, że ktoś wstawił dobra diode do bardzo słabego sterownika? i ona chyba świeci półmocą bo inaczej to na czym jest osadzona poszło by z dymem, czy źle rozumuje?
    Dioda XML-T6...a sterownik... Dioda XML-T6...a sterownik...
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 24  
    borg18 napisał:
    przyszło do mnie kilka "takich samych" modeli róznych firm

A wystarczyło za te pieniądze kupić jedną albo dwie porządne latarki, zamiast kombinować ciągle z wyrobami latarkopodobnymi.
    borg18 napisał:
    zapewnieniem, że maja diody T6...wszystkie okazały się jakimis dziadostwami z chin...

Przecież każdy sprzedawca najtańszego badziewia będzie wciskał Ci to, co chcesz usłyszeć. Poza tym "T6" nie jest oznaczeniem diody, a jedynie oznaczeniem grupy do której została "wrzucona" przy sortowaniu (w zależności od parametrów) po produkcji.
    To sprzedawcy stworzyli dla laików jakąś mityczną wręcz diodę T6...
    borg18 napisał:
    a w samym środku diody jestczarna plamka, lecz to juz pomijam.

Nie ma co tego pomijać, bo może to świadczyć o jej uszkodzeniu. Daj jakieś foto z bliska. Być może to uszkodzenie powierzchni półprzewodnika, albo zwyczajny odprysk topnika na soczewce.
    borg18 napisał:
    dioda wygląda ok..lecz podstawa? tu chyba powinien być kawał grubej miedzi i jakiś konkretny sterownik? rozumie, że ktoś wstawił dobra diode do bardzo słabego sterownika? i ona chyba świeci półmocą bo inaczej to na czym jest osadzona poszło by z dymem, czy źle rozumuje?

Dioda jest na jakimś podłożu którego pewnie pierwotne przeznaczenie było zupełnie inne, a że akurat było, to chińczyk wykorzystał je w tej konstrukcji. Gruby kawałek miedzi nic nie da jeżeli będzie wisiał w powietrzu, bo dioda i tak się ugotuje. MCPCB diody nie musi być wcale wielkie i grube, byleby było dobrze osadzone na porządnym radiatorze (w tym przypadku obudowie latarki). Dobrze gdyby było z miedzi i miało bezpośredni pad termiczny. Gdzieś wewnątrz latarki pewnie znajduje się jakiś prosty sterownik (a może od strony diody są jakieś elementy?).

Moja propozycja jest taka, aby złożyć to badziewie do kupy i oddać tam gdzie je kupiłeś, a napisać jakie masz wymagania co do latarki, to dobierzemy Ci coś pewnego i sprawdzonego.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    Istnieje nieograniczona liczba fuszerek które mogą zrobić producenci taniego badziewia żeby zaoszczędzić ułamek centa ta sztuce. Nawet jakbyś dostał dobrą diodę to spartaczą wszystko inne.

Widać że diody podobne do XM-L(2) się spotyka, czy to podróbki nie dowiesz sie zanim nie porównasz z prawdziwą, najlepiej miernikiem przy takim samym prądzie, nie na oko.

Sterownik? ja tam widzę płytkę bez elementów. I to chyba nawet nie jest MCPCB.

Najlepsze chińskie latarkowe oszustwo jakie widziałem to latarka z (wieloma) diodami podłączonymi wprost do baterii, sąsiad takie gówno kupił. Na oryginalnych bateriach, które były równie gówniane, latarka świeciła normalnie, bo baterie ograniczały wydajność prądową, po wstawieniu nowych baterii ze sklepu zaświeciła jasno i zgasła.

Zrobienie przyzwoitej latarki nie wymaga jakichś super technologii i drogich materiałów, tylko odrobiny przyzwoitości przy konstruowaniu. U chińczyka-oszusta nie możesz na to liczyć.

Oglądanie latarek od środka nie da ci wiedzy na temat poprawnych sposobów odprowadzania ciepła trzeba trochę not aplikacyjnych poczytać, czasem coś policzyć, pomierzyć, pomyśleć nad tym co się zaobserwowało.

Jak już zrobisz "doktorat" błędów konstrukcyjnych z tanich latarek dojdziesz do wniosku że nie było warto :)
  • Poziom 43  
    borg18 napisał:
    przyszło do mnie kilka "takich samych" modeli róznych firm z zapewnieniem, że maja diody T6
    Ciekaw jestem ile zapłaciłeś :)

W dzisiejszym czasie można kupić latarki WF-502B ze starej pewnej produkcji za około 40 - 80zł.
  • Poziom 12  
    zapłaciłem 50 zł..ale juz oddałem na szczęście :) wpadłem w faze kupowania i oddawania to już 4..latarka hehehe, ale robie to dla małego testu... jedyna dobra w miarę dobra dioda okazała się firmy bailong..miała taką jak opisano i na dobrym podłożu..tylko akurat to była ta z zoomem..i chyba jak narazie jest to jedyna sensowane latarka z tych większych szperaczy szczerze.. :)

Piotrek G dzięki za szczegółowy opis :) ogólnie mam swojego convoya s2 tylko wiesz chciałem coś większego kupić tacie.. hehe..została ostatnia latarka..bailong ale taka mysliwska..jak bedzię na tej diodzie co ma być i będzie dobrze osadzona to może ladnie świecic.. :)
  • Poziom 24  
    Ale w czym problem? To kup coś większego, ale polecanego i pewnego. Tyle. Co z tego, że dioda będzie ok, jak sterownik będzie lipny, albo go nie będzie, albo dioda będzie wisiała w powietrzu jak we wszystkich tego typu tanich wyrobach latarkopodobnych.
    Jeżeli ma być większa i mocniejsza niż S2, to niestety musisz się przygotować na wydatek powyżej 100zł. Inaczej się nie da, zawsze będzie coś nie tak.