Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów

25 Mar 2020 23:14 228 9
 • Poziom 2  
  Radiomagnetofon RM-121A po przejściach działał ale oderwał się jeden z 2 przewodów biegnących od blaszek w magnetofonie do płytki drukowanej.
  Radio całkowicie głuche, wzmacniacz działa.
  Przed oderwaniem działał znakomicie na wszystkich falach łącznie z UKF CCIR.
  Proszę o wskazanie gdzie ma być wlutowany oderwany przewód.
  Radio posiada układy UL1219, UL1354 i TBA 820.
  Jeden przewód z magnetofonu jest rozdzielony i wlutowany obok kondensatora C44 i na wyłącznik radia drugi rozdzielony i wlutowany obok R121 a drugi koniec się oderwał z płytki ?
  Problem bo nie wiem gdzie go przylutować.
  Pozdrawiam
  Heniek P. Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Witam

  Co prawda nie znalazłem z symbolem "A" , ale chyba jest to samo. Powodzenia.

  ZRK RM-121

  Instrukcja serwisowa, schemat, połączenie przewodów z PCB
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 2  
  Witam
  Dziękuję za szybką reakcję na mój problem, ale nie mogę ściągnąć :
  " Instrukcji serwisowej, schematu, połączenia przewodów z PCB "
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów

  Henryk5303 napisał:
  nie mogę ściągnąć
  Teraz lepiej? :)
 • Poziom 2  
  Niestety to jest inna płytka i rozmieszczenie elementów, poprzednik przewody biegnące od styków magnetofonie (na zdjęciu) rozszył: czarny przewód z silnika przylutowany na ( - ) na płytce jest OK, drugi czerwony z silniczka jest przylutowany do lewego styku tak jak na zdjęciu i stąd odchodzi czerwony przewód
  który się rozdziela jedna część wlutowana jest z R135 i R138 ( wszystkie dane z płytki RM-121A ) a druga wisi oderwana i tu jest napięcie ok. 0,5 V a jak nie jest naciśnięty ZAPIS bo wtedy pojawia się ok. 10V.
  Z drugiego styku biegnie przewód rozszyty i tu jest ok.10V jeden koniec wlutowany jest według druku na (+) diody D105 w mostku prostowniczym a drugi na styk załącznika izostatu H2. Jak pisałem radio całkowita cisza. Mam również RM-121 i przez analogię nie idzie to są inne konstrukcje. Mogę pominąć magnetofon oby radio zagrało tak jak przed paroma dniami.
  Opisałem problem i chcę z Pana pomocą go rozwiązać przez sentyment do starej elektroniki.
  Pozdrawiam
  Henryk P.
 • Poziom 35  
  Henryk5303 napisał:
  Jak pisałem radio całkowita cisza.

  Wygląda, że nie ma zasilania.
  Włącz UKF i sprawdź, czy jest napięcie na tym urwanym przewodzie i na pin 10 UL 1219.
  Henryk5303 napisał:
  poprzednik przewody biegnące od styków magnetofonie (na zdjęciu) rozszył: czarny przewód z silnika przylutowany na ( - ) na płytce jest OK, drugi czerwony z silniczka jest przylutowany do lewego styku tak jak na zdjęciu i stąd odchodzi czerwony przewód
  który się rozdziela jedna część wlutowana jest z R135 i R138 ( wszystkie dane z płytki RM-121A ) a druga wisi oderwana i tu jest napięcie ok. 0,5 V a jak nie jest naciśnięty ZAPIS bo wtedy pojawia się ok. 10V.
  Z drugiego styku biegnie przewód rozszyty i tu jest ok.10V jeden koniec wlutowany jest według druku na (+) diody D105 w mostku prostowniczym a drugi na styk załącznika izostatu H2.

  Lepszy był by rysunek tych połączeń niż opis, jedno zdjęcie całej płyty z obu stron, a nie kilka, na których nie widać co z czym się łączy.
 • Poziom 2  
  Witam. RM 121 a RM121A to są różne radiomagnetofony drugi ma fale Dł. Śr. K. i UKF. Przez porównanie ze schematem RM121 udało mi się znaleźć gdzie ma być podłączony luzny przewód, oderwał się ze izostatu i teraz jest Ok ale dalej nie działa w ogóle radio kompletna cisza. Dokonałem pomiaru i na nóżce 10 scalaka jest 0,397 V również pomierzyłem napięcie na pierwszym tranzystorze BF314 w głowicy ma być 9 V a jest 0,42 V. Głowica jest ta sama co w RM 121 czyli nie dochodzi napięcie do części radiowej ? ale na przełączniku izo nie widać aby coś się oberwało bo przez analogię stamtąd dochodzi. Gdzie szukać błędu ? [img-0] [img-1] .

  Dodano po 2 [godziny] 8 [minuty]:

  Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów Radiomagnetofon ZRK RM-121A - oderwał się jeden z przewodów
 • Poziom 30  
  Po stronie druku nad bezpiecznikiem jest przycisk SEN. Gdy jest wciśnięty radio grało nie będzie.
  U siebie przełączyłem to na stałe na isostacie w położeniu wyciśniętym, bo uważam to rozłączanie zasilania radia za niepotrzebne.
 • Poziom 35  
  Henryk5303 napisał:
  ale na przełączniku izo nie widać aby coś się oberwało bo przez analogię stamtąd dochodzi.

  A sprawny ten przełącznik?
  Henryk5303 napisał:
  Gdzie szukać błędu ?

  Szukaj przerwy w połączeniu zasilania, "idąc" po ścieżce od pin 10 da się ustalić gdzie jest uszkodzenie.