Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żaluzje fasadowe - co przewidzieć na etapie elektryki żeby później nie żałować

26 Mar 2020 10:42 303 15
  • Poziom 9  
    Witam,
    W nowo budowanym domu planuję żaluzje fasadowe (ochrona przed słońcem + kwestia prywatności). Wybór silników / sterowników / automatyki / konkretnych marek jeszcze przede mną.

Wykończenie domu zacznę pewnie od instalacji elektrycznej. I tu pytanie… Co przewidzieć/zaplanować na tym etapie (może nawet z rozsądnym zapasem) żeby później nie żałować, że nie wydałem 200-300zł więcej jak już będę tzw. świadomym użytkownikiem.

Dodam na marginesie:
    - Jestem po jakichś wstępnych rozmowach, z których wynika, że Somfy to bardzo cudowna rzecz. A niektórzy, że dodatkowo tylko siliniki radiowe IO.
    - Tu mam wątpliwości do radiowej drogi sterowania – zawsze byłem przekonany, że przewód to przewód.
    - Do idei „domu inteligentnego” wydaje mi się, że mam rozsądne podejście. Żadne tam sterowanie żaluzjami „z dowolnego miejsca na świecie”.
    Z drugiej strony już teraz mam pewien scenariusz automatyki, który jest mi niezbędny z jakiegoś przycisku (nie pilota, nie smartfona). Może potrzeby się rozwiną… jak to w życiu.

Wiec powtarzam… co przewidzieć na etapie elektryki a przed tynkami?
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 28  
    Napewno musisz dociągnąć L N PE do silnika jeśli ma wbudowany silnik z odbiornikiem radiowym
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Do rolet prowadzisz, 4x1,5mm^2. Wszystkie do centralnego miejsca. Tam jakaś mała dodatkowa rozdzielnica.
    Jeśli będzie radiowe sterowanie to nic to nie zmienia, ale jeśli zamarzy ci się smart home, albo jakiś alarm, takie rozwiązanie jest bardzo elastyczne w przebudowie.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 9  
    Dzięki za głosy. Przypomnę tylko, że planuję żaluzje fasadowe, NIE rolety.
  • Poziom 17  
    żaluzje fasadowe i rolety są napędzane w taki sam sposób, tylko silniki inaczej wyglądają.
    4 przewody: ochronny, neutralny i dwa fazowe (góra oraz dół)
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Jeżeli doprowadzisz do żaluzji 4x1,5 to w zupełności wystarczy i pozwoli Ci zastosować silniki zarówno radiowe jak i ze sterowaniem przewodowym.Jednak ze względu na stosowane złącza Hirschmanna (i dławik kablowy) przewód powinien być w okrągłej izolacji i najwygodniej linka (wystarczy np. OWY 4x1.0)
    Ostatnio montowałem/konfigurowałem takie ze sterowaniem i silnikiem Elero.
    Silnik z wbudowanym odbiornikiem radiowym JA Comfort 868 i piloty 6 kanałowe z serii COM. Jest możliwość dokładnego sterowania uchyłem lamelek za pomocą touchpada, włączenia automatyki słonecznej, zapamiętania pozycji komfortowej itp itd. Oczywiście komunikacja dwukierunkowa.
    W tym przypadku wystarczy instalacja 3-przewodowa. Trzeba tylko zrobić mostek w złączu Hirschmanna (w takie fabrycznie wyposażony jest silnik).

https://youtu.be/jxPRs4kOQ8A
  • Poziom 9  
    gaspaccio napisał:
    Do rolet prowadzisz, 4x1,5mm^2. Wszystkie do centralnego miejsca. Tam jakaś mała dodatkowa rozdzielnica.

Rozumiem, że alternatywa to ciągnięcie tych przewodów do rozdzielni głównej?

Jaki plus takiego "centralnego miejsca - małej dodatkowej rozdzielnicy"?

Dodano po 2 [minuty]:

Marek J. napisał:
    [...] okrągłej izolacji i najwygodniej linka [...]

Czy chodzi o komfort prac instalacyjnych w puszeczkach?
  • Pomocny post
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Wix napisał:

Jeżeli chcesz mieć każdą żaluzję na osobnym zabezpieczeniu to tak. Wydaje mi się jednak, że wystarczy jedno zabezpieczenie obwodu żaluzji fasadowych.
    Wix napisał:
    Jaki plus takiego "centralnego miejsca - małej dodatkowej rozdzielnicy"?

Jedynie taki, że możesz zamontować układ centralnego sterowania wszystkimi żaluzjami co wydaje się logiczne w przypadku rolet ale niezbyt praktyczne przy fasadówkach (chyba że planujesz zintegrowany w rozdzielnicy system "inteligentny").
    Wix napisał:
    Czy chodzi o komfort prac instalacyjnych w puszeczkach?

Nie. Chodzi o to że złącze Hirschmanna posiada dławiki zabezpieczające przed dostaniem się wilgoci do wewnątrz a na płaskim przewodzie ciężko to zrobić. Ponadto żaluzje fasadowe posiadają specjalnie skonstruowane uchwyty do ułożenia/podwieszenia przewodu w obudowach i te są właśnie dostosowane do przewodu w okrągłej izolacji...
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Marek J. napisał:
    (wystarczy np. OWY 4x1.0)

Tu nie był bym pewny czy wystarczy, z tego co wiem to minimalny przekrój przewodu w instalacjach elektrycznych to 1,5mm2, ale to lepiej niech ktoś kolegów elektryków się wypowie.

Wix napisał:
    Co przewidzieć/zaplanować na tym etapie (może nawet z rozsądnym zapasem) żeby później nie żałować, że nie wydałem 200-300zł więcej jak już będę tzw. świadomym użytkownikiem.

Przycisk przy oknie aby móc lokalnie sterować żaluzją.
  • Poziom 9  
    Marek J. napisał:
    Wix napisał:

Jeżeli chcesz mieć każdą żaluzję na osobnym zabezpieczeniu to tak. Wydaje mi się jednak, że wystarczy jedno zabezpieczenie obwodu żaluzji fasadowych.

Nie do końca rozumiem... Przecież czy przewody idą do rozdzielni głównej czy "małej dodatkowej rozdzielnicy" to i tak w każdym z tych miejsc, mogę założyć osobny bezpiecznik dla każdej żaluzji.

Nie upieram się, że potrzebuję osobne zabezpieczenia dla każdej żaluzji (pewnie nawet nie potrzebuję skoro tak piszesz) ale próbuję uchwycić sens i zrozumieć.
    Nie może być w 100% jednoznacznej odpowiedzi skoro napisałeś:
    Wix napisał:
    Wybór silników / sterowników / automatyki / konkretnych marek jeszcze przede mną.

Są różne silniki i różne wymagania co do zasilania, sterowania itp. W związku z tym instalacje też będą się różniły.
    Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie wg mnie rozwiązanie jak w przypadku rolet:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18550566#18550566
    poza punktem 6 gdzie w tym przypadku wystarczy przewód okrągły 4x1.0
  • Poziom 9  
    kood napisał:

No właśnie też o tym myślałem. Tak, raczej przewiduję, że każdą żaluzją będę chciał sterować lokalnie przyciskiem gdzieś przy niej.

Czyli jak rozumiem dodatkowy przewód od okolicy nadproża do planowanego miejsca przycisku. Czy tak? (jaki przewód).

Dodano po 47 [minuty]:

Wix napisał:
    kood napisał:

No właśnie też o tym myślałem. Tak, raczej przewiduję, że każdą żaluzją będę chciał sterować lokalnie przyciskiem gdzieś przy niej.

Czyli jak rozumiem dodatkowy przewód od okolicy nadproża do planowanego miejsca przycisku. Czy tak? (jaki przewód).

Aha doczytałem...

A z ciekawości. Dlaczego do rolet zalecałeś aby było uniwersalnie 5x a do żaluzji 4x?
    Wix napisał:
    Dlaczego do rolet zalecałeś aby było uniwersalnie 5x a do żaluzji 4x?

Ponieważ w temacie rolet też proszono o rozwiązanie uniwersalne bez wskazania konkretnego modelu.
    A są silniki do rolet które są sterowane i zasilane przez 5 a nawet 6 żył (ta 6 żyła stosowana raczej w markizach do automatyki wiatrowo słonecznej oraz w silnikach radiowych Nice do sterowania włącznikiem żaluzjowym dwuklawiszowym).
    W silnikach żaluzjowych nie spotkałem więcej niż 4 żyły. (3 żyły w silnikach radiowych a 4 żyły w tradycyjnych i radiowych).
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Chcesz mieć uniwersalne okablowanie?
    Zrób wg schematu poniżej.

Napędy sterowane wyłącznie radiowo wymagają doprowadzenia trzech żył (faza, zero, ochronny).
    Napędy bez wbudowanego sterowania radiowego wymagają doprowadzenia czterech żył (zero, faza na otwieranie, faza na zamykanie, ochronny).
    Napędy kombi posiadają wbudowany odbiornik radiowy oraz dodatkowe sterowanie przewodowe do lokalnego włącznika - te wymagają pięciu przewodów od żaluzji do puszki włącznika.

Od puszki włącznika do rozdzielni poprowadzenie pięciożyłowego przewodu zasilającego (OWY 5x1) i skrętki UTP + puszka kieszeniowa (z miejscem na ewentualny moduł sterujący) czyni taką instalację bardzo uniwersalną.

Z reguły napędy żaluzji posiadają wyprowadzony kawałek przewodu ze złączem Hirschmann. Wtyk posiada dławik do okrągłego przewodu.

Bierz pod uwagę, że przy sterowaniu radiowym do zaprogramowania nadajnika (pilota lub ściennego przycisku radiowego) może być konieczne załączanie/wyłączanie zasilania pojedynczej żaluzji, więc osobne bezpieczniki w takim przypadku mogą mieć sens.
  • Poziom 9  
    _ZBYCH_ napisał:
    Zrób wg schematu poniżej.

Już miałem pytać o czujnik wiatru, otwieram wątek a tu odpowiedź:) Dopytam... czujnik wiatru/słońca jakim przewodem łączyć?

P.S. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź...
  • Poziom 9  
    gaspaccio napisał:

Ile pól w rozdzielnicy powinienem zarezerwować na taki zestaw żaluzji?