Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik na AC oraz DC - wspólna masa?

26 Mar 2020 12:26 120 5
  • Poziom 7  
    Mam pewien sterownik, który wymaga zasilania 24 V DC. No to stosuję odpowiedni zasilacz. Ale mam też inny sterownik, który wymaga 24 V AC, czyli tutaj potrzebuję transformatora.

Według dokumentacji sterowniki powinienem uziemić, a konkretnie:
    a) "-" na kostce zasilającej sterownika
    b) jedną stronę transformatora w przypadku sterowników AC

Całość według schematu (schemat zagraniczny, dlatego inne oznaczenia):
    Sterownik na AC oraz DC - wspólna masa?
    No i teraz zastanawiam się, czy podłączanie wszystkiego do de facto przewodu PEN, to dobry pomysł. Na schemacie są 3 takie podłączenia.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 7  
    No właśnie chodzi o to, że każde wejście/wyjście ma osobne GND, a te wszystkie GND galwanicznie są tym samym. Czyli GND na kostce zasilającej to to samo, co GND na kotce od wejścia/wyjścia.
  • Poziom 42  
    Co to za sterownik z zasilaniem AC?
    Sprawdź w dokumentacji czy nie jest dopuszczone zasilanie DC.
    Dla takich strowników problemem są tylko wyjścia cyfrowe. Trzeba się dowiedzieć co jest elementem wykonawczym załączającym to wyjście. Stosowane są:
    1. Przekaźniki. Nie stanowią problemu przy zasilaniu AC.
    2. Mostki H. Jw.
    3. Triaki. Tu jest problem, bo dla DC da się włączy, ale nie da się ich wyłączyć.
    Pytanie czy w ogóle będzisz korzystał z wyjść cyfrowych?
    Jak nie to "wsio ryba".
  • Poziom 7  
    Ogólnie są to sterowniki do automatyki budynkowej. Jeden wymaga AC, drugi DC. Wyjścia to nie problem, a takie rzecz jak triak i DC są dla mnie oczywiste.
    Zastanawia mnie po prostu to, czy istnieje tutaj jakieś potencjalne zagrożenie jeżeli chodzi o uszkodzenia sterowników. Załóżmy, że na obudowie innego urządzenia (a ta podłączona jest to PEN) pojawia się napięcie sieciowe. W teorii powinny zadziałać odpowiednie zabezpieczenia, w praktyce istnieje ryzyko, że właśnie na GND również pojawi się właśnie to napięcie sieciowe.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kosmonauta80 napisał:
    Załóżmy, że na obudowie innego urządzenia (a ta podłączona jest to PEN) pojawia się napięcie sieciowe. W teorii powinny zadziałać odpowiednie zabezpieczenia, w praktyce istnieje ryzyko, że właśnie na GND również pojawi się właśnie to napięcie sieciowe.

PEN? Automatyka budynkowa w sieci TN-C? Ile ten budynek ma lat?