Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny problem.Pole magnetyczne przewodu...

Piottr00 29 Wrz 2005 21:03 2420 23
  • #1 29 Wrz 2005 21:03
    Piottr00
    Poziom 10  

Witam, mam problem z drżeniem obrazu na monitorze a drżenie jest spowodowane prawie na 100% kablem umieszczonym w suficie jakies 2 metry nad monitorem przez ktory jest puszczona jedna faza.Teraz pytanie jak sie pozbyc promieniowania z tego kabla, odpada przestawienie biurka lub monitora gdyz promieniowanie wpływa na obraz nawet w odległosci 3,5 metra.Kabel moge wymienic lub przeciagnac go inna droga bo lezy on luzem na strychu, narysowałem jak to wyglada, rysunek jest tu:

http://img304.imageshack.us/my.php?image=rysunek9pu.png

Jak sobie z tym poradzic POMOCY :!:[/url]

0 23
  • Zasilacze Ups
  • #2 30 Wrz 2005 08:20
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Dziwna sprawa z tym przewodem - tak silne pole magnetyczne ??? do czego "idzie" ten przewód??? jakie jest jego obciązenie?

Pzdr

0
  • #3 30 Wrz 2005 08:41
    ivorpl
    Poziom 21  

Wiesz zawsze można założyć Pierścienie ferrytowe – tłumik (pracujące w zakresie 30 MHz
    do 1Ghzi tłumieniu >= 10dB) ale tak jak napisałem działa dobrze na zakłócenia promieniowane przez przewody ale o częst. powyżej 30MHz. Dziwna sprawa żeby aż tak silne pole generował ten przewód...

0
  • #4 30 Wrz 2005 09:03
    krzysio_f
    Poziom 10  

Witam
    Zastanawia mnie jak i porzednio pisącego kolegę że aż tak mocne pole elektromagnetyczne z kabla, który odalony jest od monitora pewnie z 2 m.
    Jeśli jest to rzeczywiście zakócenie powodowane przez tematyczny kabel to aby zakócenia się nie rozprzestrzeniały nalezy go zaekranować (jak w przypadku zasilania silników z falowników). Ekran można wykonać np przez owinięcie kabla folią aluminiową i z jednej strony ekran należy uziemić. Wtedy pole elektromagnetyczne zamyka się do ekranu i już się nie rozprzestrzenia.
    Może być też sprawa sprawnej instalacji elektrycznej zasilającej Twój monitor, komputer. Ważny jest przewód PE (ochronny) podłączony do trzeciego bolca. To z nim podąłczone są wysztkie elementy ekranujące i sprawiające że urządzenia tego typu posiadają tzw kompatybilność elektromagnetyczną.

0
  • Zasilacze Ups
  • #5 30 Wrz 2005 10:48
    b.krzysiek
    Poziom 11  

Problem bardzo dziwny, gdyż z takiej odległości to wręcz niemożliwe. Jeżeli jednak jesteś tego pewien to wymień ten kabelek na ekranowany, nie jest to zbyt duży koszt; pod warunkiem że ten kabelek jest niezbyt długi.
    Pozdrawiam Krzysiek

0
  • #6 30 Wrz 2005 10:54
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Piottr00 napisał:
    drżenie jest spowodowane prawie na 100% kablem umieszczonym w suficie jakies 2 metry nad monitorem przez ktory jest puszczona jedna faza.:!:[/url]

Wg mnie jest to prawie niemożliwe. Skąd ta pewność, jak to wywnioskowałeś.
    Pozdrawiam

Jeżeli to nie jest jedyna faza w Twoim domu, to przewód ten wyłącz (odłącz od napięcia) a migotanie powinno zniknąć.
    Odpisz.

0
  • #7 30 Wrz 2005 21:58
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Podobnie jak Kolegów wyżej tak i mnie wprawia w podziw możliwość powstania takich zakłóceń.
    Skoro widzisz na ekranie drżenie obrazu, to może to być spowodowane zakłóceniem o częstotliwości sieci energetycznej.
    Zatem oddziaływanie pola w/w przewodu odpada i to z 2 powodów.

1. Znikome oddziaływanie przy 50Hz (piszesz o 2 metrach).
    2. Zwykle przewody w ścianie są 2-żyłowe. Zasilany przez nie odbiornik powoduje przepływ identycznego prądu w obu żyłach.
    Pole magnetyczne "widziane" z dowolnej odległości jest sumą geometryczną pól emitowanych przez oba przewody. Pola te się (prawie) znoszą.

Reasumując - zastanawiam się, czy w Twoim monitorze poprawnie działa układ rozmagnesowania kineskopu.

0
  • #8 30 Wrz 2005 22:39
    Piottr00
    Poziom 10  

kasprzyk re:

Cytat:
    Dziwna sprawa z tym przewodem - tak silne pole magnetyczne ??? do czego "idzie" ten przewód??? jakie jest jego obciązenie?

Przewód idzie bezpośrednio ze skrzynki zamontowanej przez energetykę, obciażenie wynosi gdzieś 3KW.

krzysztof_f re:
    Cytat:
    Może być też sprawa sprawnej instalacji elektrycznej zasilającej Twój monitor, komputer
    Gniazdko jest uziemione jeśli oto chodzi.

b.krzysiek re:
    Cytat:
    Problem bardzo dziwny, gdyż z takiej odległości to wręcz niemożliwe. Jeżeli jednak jesteś tego pewien to wymień ten kabelek na ekranowany, nie jest to zbyt duży koszt; pod warunkiem że ten kabelek jest niezbyt długi.

Jestem tego pewien prawie w 100% gdyż jak wyłącze zasilanie płynące przez przewód mryganie obrazu natychmiast ustaje.Co do długości to przewód mierzy jakieś 7 metrów.

Aleksander_01 re:
    Cytat:
    Wg mnie jest to prawie niemożliwe. Skąd ta pewność, jak to wywnioskowałeś.
    Pozdrawiam

Jeżeli to nie jest jedyna faza w Twoim domu, to przewód ten wyłącz (odłącz od napięcia) a migotanie powinno zniknąć.

Jeśli chodzi o pewnośc to robiłem wszystko, wyłanczałem zasilanie w tym kablu, przenosiłem monitor do pokoju obok (w drugim pokoju obraz niedrżał, zasilanie było pobierane z tego samego gniazdka), kombinowałem z przestawianiem monitora w pierwszym pomieszczeniu i obraz drgał.Nie moge odłaczyc przewodu na stałe, moge go tylko wymienic.

Również uważam że promieniowanie nie powinno tak wpływac na monitor i to z takiej odległosci ale jak widac to wina przewodu i tu prośba o konkretne odpowiedzi jak sie z tym uporac? Najchętniej bym kupił jakis dobry ekranowany kabel tylko jaki i gdzie w sieci można taki kupic?
    Dziękuje za odpowiedzi, pozdrawiam.

0
  • #9 30 Wrz 2005 22:47
    danthe
    Poziom 29  

Witam !!

Piszesz że jest to tylko przewód "fazowy"?
    Jak rozumiem "zero" jest podłączone w innym miejscu, podejrzewam że jeżeli przewód byłby dwużyłowy i prowadził od skrzynki zarówno fazę jak i zero do obciążenia to pole obu żył zniosło by się wzajemnie. Moja sugestia - podłączyć urządzenie przewodem YDYp 2*2,5mm² bezpośrednio od skrzynki do urządzenia.

Powodzenia - DANThE

0
  • #10 04 Paź 2005 19:36
    Piottr00
    Poziom 10  

Cytat:
    Witam !!

Piszesz że jest to tylko przewód "fazowy"?
    Jak rozumiem "zero" jest podłączone w innym miejscu, podejrzewam że jeżeli przewód byłby dwużyłowy i prowadził od skrzynki zarówno fazę jak i zero do obciążenia to pole obu żył zniosło by się wzajemnie. Moja sugestia - podłączyć urządzenie przewodem YDYp 2*2,5mm² bezpośrednio od skrzynki do urządzenia.

Niesetey nie mam możliwości przerabiania instalacji i podłączenia zera bo częśc kabla znajdująca się na zewnątrz jest pod ociepleniem, instalacja jest stara i niechciałbym w nią ingerowac bo nie jestem elektrykiem.

Sytuacja przedstawia się następujaco:
    -jest kabel podłączony tylko do fazy.
    -niemoge przerabiac instalacji.
    -przewód próbowałem owijac folią aluminową podłaczoną do masy 0 efektu.
    -monitor jest rozmagnesowany, nie ma w pobliżu magnesów i innych źródeł mocnego promieniowania oprócz kabla podłaczonego do tej fazy.
    -kabel leży luźno na poddaszu, moge go wymienic na inny lub puścic inna drogą tylko czy to cos da?
    -nie ma w obwodzie żadnego urządzenia ktore mogłoby wprowadzac zakłócenia, wystarczy że odłącze urządzenia pobierające prąd a obraz na monitorze przestaje drżec (im bardziej obciążony jest kabel tym większe jest drżenie)

Jednym zdaniem, panowie POMOCY:!: CO Z TYM ZROBIC:?:

0
  • #11 04 Paź 2005 20:13
    pol032
    Poziom 24  

Może to nie wina kabla lecz urządzenia które jest pod ten kabel podpięte robi Tobie zakłucenia nie napisałes co to jest za urządzenie 3kw. możesz coś więcej o tym urządzeniu napisać czy to nie jest czasem mała spawarka lub coś wtym stylu ?

0
  • #12 04 Paź 2005 20:28
    tajwoj
    Poziom 23  

Hej,
    Proponuję Ci owinięcie kabla taśmą stalową. Jeśli nie masz taśmy, chyba bez większych problemów możesz zdobyć kawałki (ścinki) blachy ocynkowanej. Z reguły jest to stal niskowęglowa, więc będzie się nadawała na ekran magnetyczny. Podłóż ją pod kabel. Dla lepszego efektu możesz go również przykryć, połączyć wszystkie kawałki drutem i podłączyć do zera.
    Pozdrowienia.

0
  • #13 04 Paź 2005 20:28
    Piottr00
    Poziom 10  

Nie nie, jest to bojler grzewczy i pompka do podtrzymywania obiegu, żeby to stwierdzic odłączyłem ten bojler i drżenie się zmniejszyło ale nadal jest, czyli jak widac gdy płynie prąd przez kabel zakłócenia występują.
    A co do ekranu to kabel owijałem folią aluminiowa podłączoną do uziemienia.

0
  • #14 04 Paź 2005 21:36
    sieger
    Poziom 24  

Może to dużo nie wnosi do tematu, ale jestem ciekaw czy jak monitor byś przysunął w kierunku sufitu, to czy zniekształcenia się nasilają. Twój monitor ma taką siatkę blaszaną pod obudową?

0
  • #15 05 Paź 2005 15:26
    polz
    Poziom 10  

Ale magiczne sztuczki tutaj się przewijają.Mi się wydaje,że chyba masz poluzowane przewody w puszkach połączeniowych instalacji el. domu,przez co jest gorsza ich przewodność i dlatego się tak dzieje, albo dodatkowo na jednym bezpieczniku pracuje twój komputer z jakimś prądożernym urządzeniem. Sprawdź czy na pewno masz te uziemienie podłączone w gniazdku- jesli masz dwa przewody sprawdz probówką na którym jest faza a przewód bez fazy podłącz kawałkiem drucika do uziemienia.

0
  • #16 05 Paź 2005 20:25
    primumnocere
    Poziom 10  

Jak sam już zauważyłeś problem występuje przy podłączeniu pompki. Jwśli zostanie odłączona problem w monitorze nie powinien wystąpić.
    Jeśli to nie pomoże to wtedy trzeba spróbować wymiany przewodu i będzie można się pokusić o kabelek z oplotem. Jeśli nie chcesz tracić czasu na zabawy z kablem proponuję dołożyć kabel uziemienia do pompki i problem zostanie rozwiązany.

0
  • #17 06 Paź 2005 00:16
    Piottr00
    Poziom 10  

Cytat:
    Może to dużo nie wnosi do tematu, ale jestem ciekaw czy jak monitor byś przysunął w kierunku sufitu, to czy zniekształcenia się nasilają. Twój monitor ma taką siatkę blaszaną pod obudową?

Monitora nieuniose bo ma 21 cali i waży troche, co do siatki to tak posiada on siatke a raczej podziurkowaną aluminiową obudowe.

Cytat:
    Mi się wydaje,że chyba masz poluzowane przewody w puszkach połączeniowych instalacji el. domu,przez co jest gorsza ich przewodność i dlatego się tak dzieje, albo dodatkowo na jednym bezpieczniku pracuje twój komputer z jakimś prądożernym urządzeniem.

Nie to jest bezposrednio związane z przepływem prądu przez ten przewód bo gdy wyłacze na nim obciązenie to jak ręka odioł, pozatym przenosiłem monitor z komputerem do pokoju obok (wszystko było podłaczone do tego samego gniazdka) i tam obraz niedrgał.

Cytat:
    Jak sam już zauważyłeś problem występuje przy podłączeniu pompki. Jwśli zostanie odłączona problem w monitorze nie powinien wystąpić.
    Jeśli to nie pomoże to wtedy trzeba spróbować wymiany przewodu i będzie można się pokusić o kabelek z oplotem. Jeśli nie chcesz tracić czasu na zabawy z kablem proponuję dołożyć kabel uziemienia do pompki i problem zostanie rozwiązany.

Bojlet i pompka są uziemione, a co do kable z oplotem to tu prosze o rade bo byłem w sklepie elektrycznym i tam mi powiedziano ze to nierozwiąze problemu.
    Jesli chodzi o drzenie to zauwazyłem taki fakt ze jak przekręce monitor tyłem do kable obraz zaczyna mrugac bardziej.»

0
  • #19 07 Paź 2005 16:11
    danthe
    Poziom 29  

Witam !!

Podejrzewam że ekranowanie przewodów sygnałowych nic nie pomoże, pole magnetyczne wpływa bezpośrednio na wiązkę elektronów w lampie (kineskopie). Mam podobny efekt jak przysunę wentylator do monitora. I żadne ekranowanie nie pomaga. Na to trzeba by pewnie owinąć kinol pasami blachy transformatorowej.
    Ponawiam propozycję wymiany przewodu lub dodania przynajmniej równolegle do niego drugiego przewodu którym można by puścić zero do obciążenia

Powodzenia - DANThE

0
  • #20 07 Paź 2005 21:00
    polz
    Poziom 10  

Zalecam wyrzucić monitor z okna lub podłączyć go do agregatu prądotwórczego .

0
  • #21 09 Paź 2005 22:23
    zuhjk
    Poziom 21  

Zetknąłem się z podobnym zjawiskiem u kolegi. Miał monitor o nie najlepszych parametrach kupiony tanio w markecie. Jak w kuchni załączał czajnik elektryczny to w pokoju obraz drgał na monitorze co było powodem do śmiechu jaki dupiasty sprzęt kupił. Chyba monitor o lepszych parametrach pomoże, ekranowanie raczej nic nie da, pomyśl o lcd.

0
  • #22 09 Paź 2005 23:24
    Raaf
    Poziom 21  

sprawdź chłopie jescze gniazdko el. tego monitora i tą część instalacji(połączenia) - może się tam gdzieś smażyć, gdy działa komputer + odbiornik na "tym przewodzie"
    spadek napięcia dzięki odbiornikowi a jeszcze na tym monitor i komp....

0
  • #23 10 Paź 2005 08:32
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Raaf napisał:
    sprawdź chłopie jescze gniazdko el. tego monitora i tą część instalacji(połączenia) - może się tam gdzieś smażyć, gdy działa komputer + odbiornik na "tym przewodzie"
    spadek napięcia dzięki odbiornikowi a jeszcze na tym monitor i komp....

Witam

Skłaniam się także do tej wypowiedzi - zmierz napięcie sieciowe jakie masz na monitorze w czasie jego pracy i pracy wszystkich urządzeń podłączonych do tego kabla. Jeżeli masz możliwość - to podstaw UPS tylko pod ten monitor i zobacz jaki efekt.

Powodzenia

0
  • #24 10 Paź 2005 10:17
    spros
    Poziom 17  

problem prosty rozwiazanie trudniejsze. pewnie sie myle ale jest duza szansa ze ten monitor to samsung. druga sprawa jest taka ekran drga nie dlatego ze jest zly monitor. poprostu margines kompatybilnosci elektromagnetycznej tam nie wystepuje. jest on (zwlaszcza samsungi 21') bardzo wrazliwy na wszelkie zaburzenia. od razu dodam ze sieciowe. problem pewnie wynika z uziemienia. nie chce pisac ze zle czy nieprawidlowo wykonanego bo tak wcale byc nie musi (wg. normy). i nie potrzeba wcale przerabiac calej instalacji bo pewnie jest ona dosc dobrze zrobiona. (moze z paroma wyjatkami typu luzny kabel 3kW na podlodze strychu, pewnie jeszcze zeby bylo bezpieczniej na elementach drewnianych). mysle ze sprawdzic trzeba uziemienie bo tu jest problem.
    pozdrawiam.

0