Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny JBL L6 - jaki amplituner

26 Mar 2020 14:15 156 9
  • Poziom 8  
    Witam

Poprzedni mój post dotyczył naprawy zawieszenia głośników na którą się zdecydowałem więc idziemy dalej z tematem.

Potrzebuje jakiś amplituner który ogarnie kolumny JBL L6 ale nie wykluczam w przyszłości dokupienia suba i jakiś satelit więc zależy mi na 5.1.
    Nie zależy mi na górnej półce ale chciałbym by miał wystarczającą moc do zasilenia najpopularniejszych kolumn. W przyszłości może Tonsil Maestro III ? Zobaczymy ale dobrze by ogarniał też takie kolumny.
    Bluetooth wifi i DAB mile widziane ale nie jest konieczne jak jest jakiś model który podoła moim wymaganiom i w zamian nie będę musiał oddać całego zgromadzonego papieru ryżu makaronu i mąki uznam to za dobry deal :)
    Z góry dzięki za podpowiedzi i rady.
    Pozdrawiam i miłego dnia.
  • Poziom 8  
    Ok tak jakoś wyszło że w szafie znalazłem sprawny wzmacniacz Pioneer SA-508 ale z tego co czytam ma trochę za małą moc na kanał jeśli dobrze to rozumiem...
    Proszę o pomoc jak to ze sobą podłączyć i czy jest możliwość podłączenia za pomocą 2 przewodów, odseparować wysokie-średnie od niskich pomimo tego że nie widzę takiej funkcji na wzmacniaczu ?
    Na logikę wykorzystałbym wszystkie miejsca do wpięcia przewodów głośnikowych na wzmacniaczu.
    Z góry dzięki za instrukcje jak to wszystko podłączyć żeby nie uszkodzić sprzętu.
    Ps. Ciekaw jestem jak to wgl zagra...
    Kolumny JBL L6 - jaki amplituner Kolumny JBL L6 - jaki amplituner
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    ironhide90 napisał:

Proszę o pomoc jak to ze sobą podłączyć i czy jest możliwość podłączenia za pomocą 2 przewodów, odseparować wysokie-średnie od niskich pomimo tego że nie widzę takiej funkcji na wzmacniaczu ?
    ]

Piękny klasyk, ten wzmacniacz, co do Twojego pytania, to na zdjęciu pokazujesz kolumnę głośnikową, która z definicji ma w środku zwrotnice, która dba o podział pasma. Więc twoją rolą jest podpiąć tylko te kolumny do wzmacniacza, parą przewodów do wyjść A lub B
    Chyba że to co pokazujesz to nie jest kolumna a pojedyncze głośniki ?
  • Poziom 8  
    Faktycznie na froncie wzmacniacza jest pokrętło gdzie mogę wybrać A lub B , nie da się używać ich jednocześnie przeznaczając A do wysokie-średnie a B do niskich.
    Faktycznie jest urokliwy lecz zastanawiam się jak sobie poradzi z takimi kolumnami 6Ω i 100 W RMS,
    Z danych które znalazłem w internecie wynika że ogarnia : moc wyjściowa 4Ω:48 W 8Ω:25 W więc nie wiem ile ma przy 6Ω - 30W ? 35W?
    Puki co nie mam jak tego sprawdzić bo głośniki z kolumny pojechały na wymianę zawieszenia, ale jak byś mógł mnie uspokoić co do tego wzmacniacza że przeżyję to współpracę to było by fajnie :)
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Ogólnie zasada jest taka że kolumny powinny być 1,5x razy mocniejsze niż wzmacniacz. Więc tutaj masz ten parametr spełniony w 100%. O głośności, tak naprawdę znaczenie ma skuteczność kolumn.
    Teraz pytanie jak w dużym pomieszczeniu ma to grać ?, Ogólnie parametr mocy wzmacniacza ma znaczenie tylko w w przypadku dużych powierzchni. z Ciekawostek, ja mam wzmacniacz lampowy zbudowany samodzielnie i ma on moc ok 4 - 5W i jeszcze nigdy, poza testami, nie grałem nim na maxa,( pokój 20 mkw). Bo nie ma takiej potrzeby, spokojnie przy 1/4 pokrętła już jest głośno.
  • Poziom 8  
    Ok także o moc już się nie boje. Dzięki za wyjaśnienie.
    Mam ostatnie pytanie bo dalej nie daje mi to spokoju. A konkretnie czy mogę podłączyć te głośniki to tego wzmacniacza w tzw. bi wire ?
    Dokładniej mi chodzi o ten sposób o którym jest mowa w tym filmiku https://youtu.be/NbjMg5y_iOQ?t=147.
    Tylko z tego co widzę na wzmacniaczu jest A , B lub Auto i pytanie czy Auto obsłuży na raz te dwie sekcje ?

Kolumny JBL L6 - jaki amplituner

Tak wyglądają gniazda w moich kolumnach.

Dodano po 6 [minuty]:

A,B - 4Ω
    A + B - 8Ω - to jest kolejny wątek który mnie zastanawia bo faktycznie nie podłącze dwóch par głośników tylko dwie kolumny pod różne sekcje. Ktoś już próbował takiego rozwiązania ? Z góry dzięki za odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    To co pytasz robi się przez dwa wzmacniacze osobne, to co widzisz z tyłu wzmacniacza co posiadasz, to wyprowadzenia tej samej końcówki mocy na 2 rożne komplety kolum. Czasami się tak robiło tzw drugą strefę, np w sypialni.
    Dlatego też rozpięcie głośników nic nie zmieni, bo i tak jest to połączone we wzmacniaczu.
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedź !
    Miałem kupować nowy ampli pod te kolumny ale puki co wykorzystam wzmacniacz który posiadam, zobaczymy jak to zagra.
    Dziękuje Ci kolego za pomoc :)
    Pozostało czekać na naprawione głośniki montaż podłączyć do wzmaka potem kabel 2x chinch - jack do PC i poruszamy trochę tą budą.
    Miłego dnia wszystkim
    Temat uważam za zamknięty.
  • Poziom 24  
    Nowy wzmacniacz zawsze zdążysz kupić :), a może się okazać że ten będzie tak grał że Ci się spodoba :)
  • Poziom 8  
    Trafna uwaga. Wiem jedno jak wrócę do NL do pracy będę polował na Klipsch RF-83 są teraz za ok 3600 ale z doświadczenia wiem że uda się to kupić ok 2000 lub RF-62 za ok 1300. Wpadł mi kiedyś w ręce sound bar Klipsch R-10B po wcześniejszych doświadczeniach z samsung sony itd opadła mi kopara :) Ale to w przyszłości Dzięki jeszcze raz z fartem