Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny JBL L6 - jaki amplituner

ironhide90 26 Mar 2020 14:15 531 9
    ironhide90
    Level 8  
    Witam

Poprzedni mój post dotyczył naprawy zawieszenia głośników na którą się zdecydowałem więc idziemy dalej z tematem.

Potrzebuje jakiś amplituner który ogarnie kolumny JBL L6 ale nie wykluczam w przyszłości dokupienia suba i jakiś satelit więc zależy mi na 5.1.
    Nie zależy mi na górnej półce ale chciałbym by miał wystarczającą moc do zasilenia najpopularniejszych kolumn. W przyszłości może Tonsil Maestro III ? Zobaczymy ale dobrze by ogarniał też takie kolumny.
    Bluetooth wifi i DAB mile widziane ale nie jest konieczne jak jest jakiś model który podoła moim wymaganiom i w zamian nie będę musiał oddać całego zgromadzonego papieru ryżu makaronu i mąki uznam to za dobry deal :)
    Z góry dzięki za podpowiedzi i rady.
    Pozdrawiam i miłego dnia.
    ironhide90
    Level 8  
    Ok tak jakoś wyszło że w szafie znalazłem sprawny wzmacniacz Pioneer SA-508 ale z tego co czytam ma trochę za małą moc na kanał jeśli dobrze to rozumiem...
    Proszę o pomoc jak to ze sobą podłączyć i czy jest możliwość podłączenia za pomocą 2 przewodów, odseparować wysokie-średnie od niskich pomimo tego że nie widzę takiej funkcji na wzmacniaczu ?
    Na logikę wykorzystałbym wszystkie miejsca do wpięcia przewodów głośnikowych na wzmacniaczu.
    Z góry dzięki za instrukcje jak to wszystko podłączyć żeby nie uszkodzić sprzętu.
    Ps. Ciekaw jestem jak to wgl zagra...
    Kolumny JBL L6 - jaki amplituner Kolumny JBL L6 - jaki amplituner
  • Helpful post
    CodeBoy
    Level 28  
    ironhide90 wrote:

Proszę o pomoc jak to ze sobą podłączyć i czy jest możliwość podłączenia za pomocą 2 przewodów, odseparować wysokie-średnie od niskich pomimo tego że nie widzę takiej funkcji na wzmacniaczu ?
    ]

Piękny klasyk, ten wzmacniacz, co do Twojego pytania, to na zdjęciu pokazujesz kolumnę głośnikową, która z definicji ma w środku zwrotnice, która dba o podział pasma. Więc twoją rolą jest podpiąć tylko te kolumny do wzmacniacza, parą przewodów do wyjść A lub B
    Chyba że to co pokazujesz to nie jest kolumna a pojedyncze głośniki ?
    ironhide90
    Level 8  
    Faktycznie na froncie wzmacniacza jest pokrętło gdzie mogę wybrać A lub B , nie da się używać ich jednocześnie przeznaczając A do wysokie-średnie a B do niskich.
    Faktycznie jest urokliwy lecz zastanawiam się jak sobie poradzi z takimi kolumnami 6Ω i 100 W RMS,
    Z danych które znalazłem w internecie wynika że ogarnia : moc wyjściowa 4Ω:48 W 8Ω:25 W więc nie wiem ile ma przy 6Ω - 30W ? 35W?
    Puki co nie mam jak tego sprawdzić bo głośniki z kolumny pojechały na wymianę zawieszenia, ale jak byś mógł mnie uspokoić co do tego wzmacniacza że przeżyję to współpracę to było by fajnie :)
  • Helpful post
    CodeBoy
    Level 28  
    Ogólnie zasada jest taka że kolumny powinny być 1,5x razy mocniejsze niż wzmacniacz. Więc tutaj masz ten parametr spełniony w 100%. O głośności, tak naprawdę znaczenie ma skuteczność kolumn.
    Teraz pytanie jak w dużym pomieszczeniu ma to grać ?, Ogólnie parametr mocy wzmacniacza ma znaczenie tylko w w przypadku dużych powierzchni. z Ciekawostek, ja mam wzmacniacz lampowy zbudowany samodzielnie i ma on moc ok 4 - 5W i jeszcze nigdy, poza testami, nie grałem nim na maxa,( pokój 20 mkw). Bo nie ma takiej potrzeby, spokojnie przy 1/4 pokrętła już jest głośno.
    ironhide90
    Level 8  
    Ok także o moc już się nie boje. Dzięki za wyjaśnienie.
    Mam ostatnie pytanie bo dalej nie daje mi to spokoju. A konkretnie czy mogę podłączyć te głośniki to tego wzmacniacza w tzw. bi wire ?
    Dokładniej mi chodzi o ten sposób o którym jest mowa w tym filmiku https://youtu.be/NbjMg5y_iOQ?t=147.
    Tylko z tego co widzę na wzmacniaczu jest A , B lub Auto i pytanie czy Auto obsłuży na raz te dwie sekcje ?

Kolumny JBL L6 - jaki amplituner

Tak wyglądają gniazda w moich kolumnach.

Dodano po 6 [minuty]:

A,B - 4Ω
    A + B - 8Ω - to jest kolejny wątek który mnie zastanawia bo faktycznie nie podłącze dwóch par głośników tylko dwie kolumny pod różne sekcje. Ktoś już próbował takiego rozwiązania ? Z góry dzięki za odpowiedź.
  • Helpful post
    CodeBoy
    Level 28  
    To co pytasz robi się przez dwa wzmacniacze osobne, to co widzisz z tyłu wzmacniacza co posiadasz, to wyprowadzenia tej samej końcówki mocy na 2 rożne komplety kolum. Czasami się tak robiło tzw drugą strefę, np w sypialni.
    Dlatego też rozpięcie głośników nic nie zmieni, bo i tak jest to połączone we wzmacniaczu.
    ironhide90
    Level 8  
    Dzięki za odpowiedź !
    Miałem kupować nowy ampli pod te kolumny ale puki co wykorzystam wzmacniacz który posiadam, zobaczymy jak to zagra.
    Dziękuje Ci kolego za pomoc :)
    Pozostało czekać na naprawione głośniki montaż podłączyć do wzmaka potem kabel 2x chinch - jack do PC i poruszamy trochę tą budą.
    Miłego dnia wszystkim
    Temat uważam za zamknięty.
    ironhide90
    Level 8  
    Trafna uwaga. Wiem jedno jak wrócę do NL do pracy będę polował na Klipsch RF-83 są teraz za ok 3600 ale z doświadczenia wiem że uda się to kupić ok 2000 lub RF-62 za ok 1300. Wpadł mi kiedyś w ręce sound bar Klipsch R-10B po wcześniejszych doświadczeniach z samsung sony itd opadła mi kopara :) Ale to w przyszłości Dzięki jeszcze raz z fartem