Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80%

26 Mar 2020 15:09 303 31
  • Poziom 3  
    Witam,

Ostatnio zauważyłem, że wiatrak chodzi jak pod obciążeniem nawet gdy komputer jest w stanie spoczynku.
    Porobiłem pomiary i sytuacja wygląda następująco tak jak na załączonych screenach - Linux i Windows.

Czy miał ktoś podobny problem ? Wydaje mi się, że temp core powinna być trochę niższa nawet jak nic nie jest robione na sprzęcie?
    Dodatkowo czy obciążenie core 0 powinno być niższe ?

Dzisiaj przeczyściłem cały sprzęt dodatkowo wymieniając pastę na Halnziye Soft-Pack Thermal Grease.

ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80% ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80% ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80%
    FRST.txt Download (113.97 kB)
  • Poziom 43  
    Nie rozumiem:
    tw1sterpl napisał:
    Core 0 all time > 80%

Cały czas 80% użycia CPU 0? Więc poproszę logi z FRST.
    W linuxie przy 0 użycia CPU temp. jak na screenie?
    To montaż chłodzenia do poprawy.
  • Poziom 3  
    Dodaje obraz z linuxa, co do wymiany pasty to robiłem to dwa razy bo za pierwszym przeczyściłem tylko układ ręcznikiem papierowym więc drugim razem przetarłem jeszcze alkoholem izopropylowym. Wydaję tez mi się, że za dużo pasty nie nałożyłem :)

Dodam jeszcze do głównego postu log z FRST.
  • Poziom 43  
    Pomocy. Na ostatnim screenie nastąpił resampling. Niestety w dół. :D
  • Poziom 43  
    Spoczynkowa temperatura za wysoka. Zwłaszcza, że wentylator idzie na max.
    Dużo tej past nałożyłeś? Jak ziarenko grochu? Mniej?
  • Poziom 3  
    safbot1st napisał:
    Spoczynkowa temperatura za wysoka. Zwłaszcza, że wentylator idzie na max.
    Dużo tej past nałożyłeś? Jak ziarenko grochu? Mniej?

Można powiedzieć, że ziarenko grochu i ciut jeszcze trochę. Co do rpm które pokazuje linux to nie wiem czy jest prawdziwe -> postaram się na win to zbadać i przesłać wynik.

Chociaż wentylator na maxa nie chodzi bo w sytuacjach bardziej "stresowych" potrafi chodzić głośniej.
  • Poziom 43  
    tw1sterpl napisał:
    Można powiedzieć, że ziarenko grochu i ciut jeszcze trochę.

Tak się bałem. Wg. mnie to 4 razy za dużo. :D
    Dajesz najcieniej jak się da - ziarko ryżu lub mniej. :)

• Spec od komputerów
    Sprawdź czy chłodzenie poprawnie złożone - odciśnięcie pasty na rdzeniu CPU może wiele powiedzieć na ten temat. Do sprawdzenia też heatpipe (jeśli chłodzenie poprawnie złożone).
  • Poziom 3  
    sk1977 napisał:
    Sprawdź czy chłodzenie poprawnie złożone - odciśnięcie pasty na rdzeniu CPU może wiele powiedzieć na ten temat. Do sprawdzenia też heatpipe (jeśli chłodzenie poprawnie złożone).

Jeżeli teraz bym rozebrał chłodzenie w celu zrobienia zdjęcia jak to wygląda to nic się nie stanie jak później normalnie założę ? Nie trzeba nowej pasty ?

• Spec od komputerów
    Jak rozłożysz to pastę nałóż nową.
  • Poziom 3  
    No to muszę zamówić nową pastę bo u mnie w mieścinie nigdzie nie kupię - jak ogarnę i zrobię zdjęcia jak to wygląda to napiszę ponownie :)
  • Poziom 3  
    W związku że przyszła nową lepszą pasta to wysyłam zdjęcia po rozebraniu

ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80% ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80%

Dodano po 13 [minuty]:

Wyczyściłem i będę nakładał pastę, teraz mniej :)

Wymieniłem pastę na GTXie i procku i chyba nic nie pomogło.
    Ale dziwne bo przy 66 stopniach wentylator minimalnie tylko chodzi.
  • Poziom 43  
    Na początku tematu pisałeś dokładnie odwrotnie! →
    tw1sterpl napisał:
    wiatrak chodzi jak pod obciążeniem nawet gdy komputer jest w stanie spoczynku.

Tym bardziej można zgłupieć jak →
    tw1sterpl napisał:
    chyba nic nie pomogło.

tw1sterpl napisał:
    Ale dziwne bo przy 66 stopniach wentylator minimalnie tylko chodzi.

Skąd to mamy wiedzieć, jak na screenie nie pokazałeś obrotów?
    Zamieść 3-cią zakładkę z wersją BIOS. Stare BIOS mogą wywoływać problemy z wentylatorem.
    Tymczasem trzymam Cię za słowo:
    tw1sterpl napisał:
    Co do rpm które pokazuje linux to nie wiem czy jest prawdziwe -> postaram się na win to zbadać i przesłać wynik.

Zamieść wykresy z AIDA64 Stres Test z zakładki "Unified" z 10-15 minut testu.
  • Poziom 3  
    Co do BIOSu to zapomniałem dodać wcześniej, że udało mi się załatwić baterię i zaktualizowałem do nowszej wersji.
    Co do wentylatora to przepraszam za zamieszanie ale nie doprecyzowałem bo wcześniej przed wymianą na lepszą pastę wentylator chodził na poziomie 3300 - 3500 rpm czyli tak jak pokazywało na Ubuntu - a w stresie potrafił chodzić jak suszarka.
    Teraz po wymianie na lepszą pastę w spoczynku jest 2900 - 3000 czyli wyczuwalnie ciszej ale i tak te temp chyba są za wysokie ? Zastanawia mnie ten core 0 on zawsze musi pracować > 60% nawet jak nic nie jest robione na komputerze ?

Poniżej wstawiam screeny - przed i w trakcie testu.

Przed:
    ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80% ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80% ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80%
    W trakcie testu:
  • Poziom 43  
    tw1sterpl napisał:
    Zastanawia mnie ten core 0 on zawsze musi pracować > 60% nawet jak nic nie jest robione na komputerze ?

Na którym screenie to widać?
    tw1sterpl napisał:
    Poniżej wstawiam screeny - przed i w trakcie testu.

Zaczynam wymiękać. :) Które to są te screeny przed testem?
  • Poziom 3  
    Poprawiłem już screeny.
    Dołączam jeżeli chodzi u użycie:
  • Poziom 43  
    W spoczynku tak? I pod linuxem też? Post #1, screen #1 - HWi, Core 0, kolumna "min." tam jest 0% użycia... to jak to jest?
  • Poziom 3  
    Na linuxie i windowsie podobnie - mi chodzi o bieżące użycie - VALUE - które cały czas przybiera podobne wartości.

Przy układzie zintegrowanych graficznym Intela GPU Clock nie powinien mieć wartości 400Mhz ?

• Poziom 43  
    Odinstaluj:
    Amazon Games
    CCleaner
    Driver Booster 7
    Driver Easy 5.6.14
    Turmoil
    Cały NordVPN również bezużyteczny.

Pobierz i zrób skan - usuń wszystko co znajdą (również z kwarantanny):
    https://pl.malwarebytes.com/adwcleaner/
    https://pl.malwarebytes.com/

Skopiuj i wklej do notatnika:
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Plik notatnika pod nazwą fixlist.txt i umieść obok FRST, w tym samym folderze.
    Uruchom FRST i kliknij w Napraw.

Przeprowadź optymalizację systemu:
    https://www.youtube.com/watch?v=NCIgCxdu3bI - wyłącz niepotrzebne programy auto startu, usługi itp.

Wyczyść dysk C ze śmieci:
    https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4026616/windows-10-disk-cleanup
    "Uruchom funkcję Oczyszczanie dysku i wybierz polecenie Oczyść pliki systemowe.
    Wybierz typy plików, których chcesz się pozbyć. Aby uzyskać opis typu pliku, wybierz go.
    Wybierz przycisk OK."

https://www.asus.com/us/Laptops/X550JK/HelpDesk_Download/
    Zaktualizuj BIOS, wrzucasz plik na czystego, sformatowanego na FAT32 pendrive i z poziomu BIOSu aktualizujesz.:
    Cytat:
    Version 304
    2019/06/062.23 MBytes
    BIOS 304
    Optimize system performance

Możesz pobrać też:
    Cytat:
    Utilities
    Version 3.6.8
    2019/03/1411.25 MBytes
    ASUS Live Update
    Update ASUS Live Update APP to ver3.6.8

Zaktualizuje to sterowniki.
    https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1009776
  • Poziom 43  
    @tw1sterpl Napisz, czy po wykonaniu wszystkich działań zleconych przez @Tomequ123 obciążenie w spoczynku wciąż występuje.
  • Poziom 43  
    Coś jest nie tak ze sprzętem. Sprawdź, przez ProcessExplorer i rozwinięcie procesu "System" jaki podproces obciąża.
    ACPI.sys
    ?
  • Poziom 3  
    safbot1st napisał:
    Coś jest nie tak ze sprzętem. Sprawdź, przez ProcessExplorer i rozwinięcie procesu "System" jaki podproces obciąża.
    ACPI.sys
    ?

o to chodzi ?
  • Poziom 3  
    tak teraz jest ogólnie 32 -35%
    na awaryjnym widać lekka poprawę bo spadło do 25%

ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80% ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80%

Dodano po 27 [minuty]:

Wysyłam nowe raporty odnośnie liczby DPC - czytałem, że w tym też może tkwić klucz do rozwiązania problemu(bo też skaczą mi przerwania systemowe) ale nie potrafię tego odczytać :(

latency_r..rt.txt Download (8.55 kB)
    ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80%sanity.jpg Download (205.29 kB)
    ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80%latency_dr..ers.jpg Download (185.39 kB)
    ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80%DPC_late..y.jpg Download (57.81 kB)
    ASUS R510JK - Po wymianie pasty nadal wysoka temp + Core 0 all time > 80%latency_..u.jpg Download (60.98 kB)