Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] 4200M - Wymiana CPU na inny

26 Mar 2020 17:22 264 24
  • Poziom 9  
    Witam.

Chciały bym wymienić mój CPU (w Lenovo G710) 4200m na inny mocniejszy, np 4700MQ lub 4702MQ i według wszystkich dostępnych źródeł jakie znalazłem (np TU są one wszystkie ze sobą wzajemnie wymienne.

Mój chipset to HM86 więc rzeczywiście powinno działać.
    Jednak rozmiary tych CPU według Intela znacznie się od siebie różnią, jak więc ma to działać? Jak założyć oryginalne chłodzenie na niższy procesor?

Pomijam na razie kwestię różnicy TDP, bo np 4702MQ ma takie samo, a w sumie jak już o tym wspomniałem to czy te 10W zrobi różnicę, jakie będą konsekwencje?
  • Poziom 43  
    tbik napisał:
    rozmiary tych CPU

Gdzie tak? Rozmiary czego?
    Ma się socket zgadzać.
  • Poziom 43  
    Co ty tam chcesz założyć? Procesor jest lutowany do płyty?
  • Poziom 9  
    Rozmiar obudowy 4200M - Wymiana CPU na inny

Nie jest lutowany 4200M - Wymiana CPU na inny
  • Poziom 43  
    To zmienia postać rzeczy ale rozmiar ci nie pasuje.
  • Poziom 9  
    Właśnie stąd to pytanie, jak w takim razie ma to działać.

Chyba że dla Intela "Rozmiar obudowy" odnosi się do jakiejś wewnętrznej struktury zbioru tranzystorów w procesorze, a nie rozmiarów całego procesora (całej płytki) z którym my użytkownicy mamy do czynienia. Albo może chodzi im o tą część wystającą ponad płytkę, tą która styka się z radiatorem.
  • Poziom 43  
    Proponuje Intel® Core™ i7-4600M 4M Cache, up to 3.60 GHz te same rozmiary i ta sama podstawka.

• Spec od komputerów
    Socket jest ten sam, z tymi wymiarami to pewnie pomyłka.
    Problemem może być różnica DTP - płyta może mieć problem z zapewnieniem zasilania - co może doprowadzić do uszkodzenia płyty (np. wypalenia laminatu) - płyty przystosowane do procesorów z większym DTP mają inne przetwornice procesora - np. dodatkowy kanał przetwornicy CPU.
  • Poziom 9  
    4600m jest 2 rdzeniowy, chciał bym 4, dlatego wybór padł na 4700MQ i 4702MQ

• Spec od komputerów
    i7-4702MQ Powinien działać. Pewności nie ma - trzeba sprawdzić - BIOS może nie obsługiwać. Przed wymianą standardowo aktualizacja BIOSu do najnowszego.
    i7-4700MQ ma większe TDP - odpada - na zdjęciu widać że ta płyta nie jest przeznaczona pod większe TDP.
  • Poziom 9  
    Zadając pytanie liczyłem że ktoś wyjaśni kwestie nie pasujących rozmiarów zanim kupię procesor i okaże się że nie da się go nawet zamontować (nie mówiąc już o działaniu), tym bardziej że również jego wysokość jest różna i to aż o 34%

A może ktoś dysponuje takim procesorem i mógłby go po prostu zmierzyć, potwierdzając lub zaprzeczając danym na stronie Intela, wyjaśniło by się chociaż czy to pomyłka jak sugerujesz czy faktycznie ma takie wymiary.

• Spec od komputerów
    Socket jest ten sam, węższy procesor wejdzie w socket - tu problemu nie ma. Wysokość może być inaczej mierzona - np. z nóżkami i bez - i to wtedy miałoby sens - z nóżkami ok 5mm i niecałe 2 bez nóżek.
  • Poziom 9  
    Myślisz że w ramach jednej firmy (Intel) różnie podchodzili by do mierzenia i podawania tych danych, nie było by żadnej procedury, żadnego jednego standardu zasad jakimi będą się kierować upubliczniając te dane, że kto akurat usiadł do tego zadania i jaką miał fantazję tak zmierzył i napisał? Chyba nie możliwe.

• Spec od komputerów
    Miałem w ręce te procesory i są prawie identyczne rozmiarami. To jedyne logiczne wytłumaczenie.
  • Poziom 9  
    Te "prawie" to może właśnie te 5,5mm na jednym z boków i 3,1mm na wysokości - zauważył byś takie różnice gołym okiem, nie szukając w ogóle różnic w rozmiarze?

• Spec od komputerów
    Trzykrotna różnica w grubości CPU to przepaść.
    Poza tym wyobraź sobie: procesor w grubości 1,6mm z nóżkami - same nóżki są dłuższe... Albo 4,7mm grubości bez nóżek - to byłby kolos. Poza tym zwykły procesor na FCPGA946 ma właśnie jakieś niecałe 5mm z nóżkami i pewnie niecałe ok. 2mm bez nóżek.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Ponizej lista produkowanych modeli serii 710 ,zależnie od cpu
    - najwyższy to i7 4702MQ TDP=37W 2.2/3.2GHz(Turbo)

4200M - Wymiana CPU na inny

Zazwyczaj bywał platforma od Pegatron DUMBO2 rev. ? (róznych) 2.0/2.1/ ?
    SM masz na Link

Dobierz swój model i podaj nazwę płyty.

p.s
    całą płyta dla Lenovo G710 Pegatron Dumbo2 Rev 2.1 UMA
    - pokazano na Link

Dodano po 12 [minuty]:

Zasilanie CPU (CORE i wbudowanej.GPU w procesor ) to RT8812A (0z=) obudowa WQFN20
    4200M - Wymiana CPU na inny

* szału nie ma
    -opis z foto. tego na i7 4702 Link
  • Poziom 9  
    Właśnie przymierzałem się do 4702MQ ze względu na to że TDP 4700MQ jest o 27% większe od oryginalnie montowanego CPU i coś mogło by pójść nie tak.

Z wszelkich programów jakich użyłem w celu identyfikacji płyty, wynika że moja to Ginko 7A1 - czy lepsza czy gorsza od wspomnianej Pegatron Dumbo2 nie mam pojęcia.
  • Pomocny post

Spec od komputerów
    W laptopach programy do identyfikacji płyty zazwyczaj pokazują bzdury. W Lenovo G710 występowały wyłącznie płyty Dumbo 2 (w różnych wersjach). Nie ma to jednak większego praktycznego znaczenia przy wymianie procesora.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Kol. żebyś od razu napisał nazwę pełną modelu nie było by problemu
    G710 Type 80AH, LENOVO 20252
    * to była seria modeli 17.3" na tej płycie (zle przepisałeś nazwę )
    Lenovo G710 (MB: Ginkgo 7A1) z cpu Haswell,
    - CPU Intel(R) Pentium(R) CPU 3550M (2.30GHz), 2xCore
    - chipset HM86
    - DDR3 max.16 GB
    Spoiler:
    DDR3-1600 DDR3 SDRAM (11-11-11-28 @ 800 MHz) (10-10-10-27 @ 761 MHz) (9-9-9-24 @ 685 MHz) (8-8-8-22 @ 609 MHz)

- plus dodatk. gpu od NVidia zazwyczaj GF 820M
    * lub NVIDIA chip GF117M czyli [GeForce 610M/710M/810M/820M / GT 620M/625M/630M/720M]
    * HDMI, VGA (D-Sub)
    * matryca CMN N173FGE-L23 lub jej odpowiedniki
    - na płycie bywał wentylator 35mmm : dwa ukł. chłodzxenia (cpu i grafika)
    :idea: - oraz lepsze wer. na

Cytat:
    Intel® Core™ i7-4702MQ
    i5-4200M
    i5-4210M 2.6/ Turbo 3.2 GHz (2 Cores/ 4 wątki (therads)) TDP=37W
    i3-4000M

One wszystkie chodziły (fabrycznie ) na jakiejs dystrybucji Linux : Ubuntu, Fedora,.... lub Windows 8.1 (Win NT) i FreeDos

4200M - Wymiana CPU na inny 4200M - Wymiana CPU na inny 4200M - Wymiana CPU na inny

Filmik z czyszczenia ... Link

Dodano po 24 [minuty]:

Była też seria Lenovo g700, (MB: ginkgo 7a) na HM76
    - cpu i3-310M
    - i tam 4x core ( i7-3612QM / i7-3632QM ) dawały 1.5-do 2x wzrost wydajnośći zależy od systemu i uzywanych programów (Word,Excel, ...)
  • Poziom 9  
    Zgadza się, mam model G710 w wersji 20252 z CPU 4200M i dod GPU GF620M.

Czyli można przypuszczać że skoro w tej serii wychodziły laptopy z CPU 4702MQ, to w moim prawdopodobnie też będzie bez problemów działał, na tym samym chłodzeniu.

Mam rację?
  • Pomocny post

Spec od komputerów
    Jeszcze raz:
    sk1977 napisał:
    i7-4702MQ Powinien działać.

tbik napisał:
    na tym samym chłodzeniu
    - tak.
  • Poziom 9  
    Świetnie, dzięki wszystkim za wszelką pomoc.

A ma ktoś może na zbyciu sprawny 4702MQ za rozsądne pieniądze (najlepiej mniejsze niż na allegro), albo może polecić inne miejsce w którym można takie znaleźć?
  • Poziom 9  
    Dzięki w takim razie wszystkim za pomoc, zamykam temat.