Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MAN TGS - Nie zawsze pompuje

26 Mar 2020 17:42 138 6
  • Poziom 14  
    Man TGS 2008r ciągnik siodłowy, auto daleko, ale puki co jedzie, lecz co jakiś czas przestaje pompować podczas jazdy. Obie wskazówki równo spadają, po zatrzymaniu się, zgaszeniu i odpaleniu zaczyna pompować i jedzie dalej.
    Kiedy układ jest pusty, np rano, pierwszy obwód zazwyczaj pompuje na początku do 6 bar, potem wstaje drugi i dalej rosną oba.
    Po odkręceniu bańki czysto, brak mazi.

Stawiam na to że co jakiś czas nie zamyka zawór w podstawie po odpuszczeniu i powietrze przelatuje na zewnątrz.
    Czy słusznie?
    Macie jakieś inne pomysły?
  • Poziom 19  
    iWaM napisał:
    Stawiam na to że co jakiś czas nie zamyka zawór w podstawie po odpuszczeniu i powietrze przelatuje na zewnątrz.
    Czy słusznie?
    Macie jakieś inne pomysły?

Myślę że właśnie sam już sobie odpowiedziałeś na pytanie. :)
  • Poziom 21  
    Faktycznie może przycinać się podstawa osuszacza ale również może jakieś inny zawór się przycina stąd też ubytki powietrza.
    Również może być przyczyna w sterowaniu sprężarką jeśli jest podłączone.
    Co do pompowania układu kiedy jest pusty, pierwszy obwód zazwyczaj pompuje na początku do 6 bar, potem wstaje drugi i dalej rosną oba tutaj już zawór zabezpieczający jest winny , albo się skleja lub źle wyregulowany.
  • Poziom 14  
    Zawór zabezpieczający, czyli czterodrożny przy osuszaczu?
    Też początkowo obstawiałem. Tylko że to się zaczęło dziać w jednym czasie, że czasem nie pompuje i to nierówne pompowanie, i trochę mnie to zbiło z tropu, chyba że usterki są dwie: podstawa i czterodrożny, który mógł wcześniej już się zacinać tylko nikt nie zauważył.

A jak w Manach jest rozwiązane sterowanie kompresora, bo ja znam tylko z Renówek sterowanie powietrzem na bypass w kompresorze. (pytam żeby się przygotować na szybką naprawę)
  • Poziom 21  
    Zazwyczaj w MANach pneumatyczne sterowanie sprężarką nie jest podłączone ale bywają wersje z podłączonym sterowaniem.

Dlaczego pytam o sterowanie.... ano dlatego bo miałem jakiś czas temu przypadek ,że sprężarka sterowana jest elektronicznie czujnikiem ciśnienia który wkręcony jest w pneumatyczne sterowanie w podstawę osuszacza. Czujnik czasami świrował i rozłączał sprężarkę. (nie pamiętam w jakim manie to było)

Co do zaworu zabezpieczającego to chodziło mi o czteroobwodowy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    iWaM napisał:
    Man TGS 2008
    maxetm napisał:
    sprężarka sterowana jest elektronicznie czujnikiem ciśnienia
    Ten rocznik nie ma tego systemu.
  • Poziom 14  
    Podpowiem dla potomnych, może nie jest to fachowe podejście ale trzeba czasem improwizować, zwłaszcza daleko od bazy.
    Znowu po 2 godzinach jazdy przestał pompować, ale kierowca obserwował i zdążył zjechać, akurat na autohof. Wysłałem go po zimowy płyn do spryskiwaczy bo nic innego nie było. Odkręcił bańkę, wlał trochę ile weszło oczywiście od strony wylotowej, nie przed osuszacz, zakręcił bańkę i już drugi tydzień jeździ. Wiadomo że do regeneracji ale doraźnie pomogło.