Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Używany RAM nie działa, komputer się nie odpala

26 Mar 2020 20:06 165 15
  • Poziom 7  
    Witam, zakupiłem dwie używane kości HyperX 8GB 1600MHz Savage CL9 - HX316C9SR/8. Niestety po podłączeniu komputer nie odpalał, gdy jedną kość wymontowałem komputer uruchamiał się lecz na monitorze wyskakiwał monit o braku sygnału. Stare kości - 2x2gb 1333MHz Patriot PVS34G133LLk normalnie uruchamiają komputer. Dodam tylko, że jedna z nich potrafi komputera nie uruchomić a wg HWinfo pracują w trybie Dual-Channel.
    Odłączenie baterii od BIOSU na 40minut nic nie pomogło.
    Wg HWinfo moja wersja Biosu to 1.50 z 10.1.2013, na stronie producenta płyty widnieje ta sama wersja tylko z dnia 27.12.2013.
    Wg listy na stronie producenta te kości nie są obsługiwane, jednak zarówno płyta jak i procesor obsługują DDR3 1600MHz do 16GB.

Moja specyfikacja:
    Płyta główna: ASRock B75M-GL
    Procesor: Intel i5 3330
    RAM: Patriot PVS34G133LLk 2x2GB
    Karta graficzna: GTX 1070 Windforce OC
    Chłodzenie: CPU LC-Power LC-CC-95
    SSD: GoodRAM CX400 256GB
    HDD: Seagate Barracuda 500 GB 3.5" SATA III (ST500DM002)
    Obudowa: LOGIC A32
    Zasilacz: Seasonic focus gold 450 (SSR-450FM)
  • Poziom 35  
    DEALorKILL napisał:
    Płyta główna: B75M-GL

ASRock ?

Jak to jest ASRock B75M-GL to ta pł. głowna obsługuje RAM DDR3 1600MHz do max. 2x8GB(16GB) 1600MHz info. https://www.asrock.com/mb/Intel/B75M-GL/#Specification

Zaktualizuj BIOS i zobacz.

Mozesz zobaczyć czy banki DIMM są sprawne uruchamiając jedną kosc 8GB w DIMM A i DIMM B
  • Poziom 7  
    Tak dokładnie jest to ASRock.

Dodano po 10 [minuty]:

Formatuję Pendrive, jak skończę to sprawdzę oba banki i dam znać jak wygląda sytuacja.
  • Poziom 35  
    Strona 44 info. https://download.asrock.com/Manual/B75M-GL.pdf

DRAM Timing Configuration
    Load XMP Setting
    >> Use this to load XMP setting. Configuration options: [Auto], [Default], [Profile 1] and [Profile 2]. The default value is [Auto].DRAM FrequencyIf [Auto]is selected, the motherboard will detect the memory module(s) inserted and assign the appropriate frequency automatically.

Cytat:
    Konfiguracja taktowania pamięci DRAM Załaduj ustawienie XMP Użyj tej opcji, aby załadować ustawienie XMP. Opcje konfiguracji: [Auto], [Domyślnie], [Profil 1] i [Profil 2]. Domyślną wartością jest [Auto]. Częstotliwość pamięci Jeśli wybrano [Auto], płyta główna wykryje włożone moduły pamięci i automatycznie przypisze odpowiednią częstotliwość.
  • Poziom 7  
    Próbowałem już dla obu wartości i auto i profile.
  • Poziom 35  
    Masz 2x8GB 1600MHz tak ?

Próbowałes uruchomic na jednej 8GB kosci komputer ?
  • Poziom 7  
    Teraz sytuacja wygląda dopiero dziwnie. Po podłączeniu jednej kości HyperX do DIMM A wszystkie wiatraki chwile się pokręciły i komputer się wyłączył i po chwili włączył ponownie. W DIMM B nie było reakcji. Na drugą kość nie było już reakcji ani w DIMM A ani w DIMM B. Co ciekawe po odłączeniu obu kości też nie było żadnej reakcji. Dopiero podłączenie Patriotów uruchomiło wiatraki a co ważniejsze system.
  • Poziom 35  
    W manulau str.6 "Memory" masz taki wpis :

Cytat:
    Max. capacity of system memory: 16GB (see CAUTION 5)- Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP)1.3/1.2

Dodano po 2 [minuty]:

- czyzby 1.3 i 1.2 to wersje BIOS-u z którym bedzie działał RAM XMP
  • Poziom 7  
    "Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® 7 / VistaTM / XP. For Windows® OS with 64-bit CPU, there is no such limita-tion. You can use ASRock XFast RAM to utilize the memory that Win-dows® cannot use"

Mam system 64bitowy, poza tym to nie tłumaczy czemu agle nawet jedna kość nie odpala systemu.
  • Poziom 35  
    DEALorKILL napisał:
    Mam system 64 bitowy, poza tym to nie tłumaczy czemu agle nawet jedna kość nie odpala systemu.
    Może musisz mieć i7, aby płyta główna widziała jedną max. 8GB kość w dwóch bankach DIMM A i B czyli 2x8GB [16GB RAM] łącznie.
  • Poziom 7  
    Dodam tylko, że nie da się zaktualizować biosu.

Dodano po 10 [minuty]:

W 2018 roku wyszła wersja beta dla mojego Biosu, myślicie, że warto zaryzykować?

Dodano po 12 [minuty]:

Co ciekawe HWinfo pokazuje inny procesor niż bios. W biosie i5 3330 w HWinfo i5 3550s
  • Poziom 7  
    Ktoś ma jakiś pomysł?
  • Poziom 43  
    Możesz betę wgrać.
    DEALorKILL napisał:
    PVS34G133LLk

Coś pokręciłeś - nie ma takiego modelu. Te kości mają chipy z obu stron?
    Zamieść foto naklejki z nich.
  • Poziom 43  
    safbot1st napisał:
    Te kości mają chipy z obu stron?

To są kości 1.7V. Wiedziałeś o tym?
    Porównując te 2 powyższe parametry i fakt że są "low latency" z innymi podobnymi w QVL trzeba zakładać, że nie zadziałają z tą płytą.
  • Poziom 7  
    Nie sądziłem, że niższe napięcie będzie stanowiło problem. Tak czy siak szukam jakiegoś zestawu używanej płyty z procesorem żeby tak nie trzymał za gardło tej 1070.