Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MLX90632 mocno zaszumiony wynik pomiaru

26 Mar 2020 22:41 324 5
 • Poziom 35  
  Walczę z mocno zaszumionym wynikiem pomiaru temperatury obiektu. Moje pytanie brzmi: czy tak ma być?

  MLX90632 mocno zaszumiony wynik pomiaru
  (przecinek jest trzy cyfry od prawej)

  To jest wykres temeratury z zamkniętego pudełka, odizolowanego termicznie od reszty świata. Wyraźnie widać szum na poziomie przekraczającym 100mK.
  Próbkowanie ustawione na 2Hz.

  Dokumentacja na temat szumu twierdzi:
  MLX90632 mocno zaszumiony wynik pomiaru

  Jak widać, rzeczywisty poziom szumu ma się nijak do tego, co deklaruje producent - szum powinien być na poziomie 25mK, nie ponad 100mK.

  Czy ktoś ma doświadczenie z scalakiem i może się wypowiedzieć na ten temat?
  Mam konieczność przeprowadzenia pomiaru z rozdzielczością lepszą niż 50mK, szumy przekraczające 100mK kwalifikują projekt do śmieci ;/

  Zastosowany driver implementuje 1:1 obliczenia według wzorów z datasheeta, na doublach, a temperatura mimo zaszumienia jest wyliczana prawidłowo (zmierzone innym miernikiem), co wskazuje na to, że problem raczej nie jest software'owy.
  Oprócz tego, przetestowałem driver stąd, i jest dokładnie to samo.
 • OptexOptex
 • Poziom 25  
  Ale szum masz na poziomie kilkunastu mK:

  MLX90632 mocno zaszumiony wynik pomiaru
 • OptexOptex
 • Poziom 35  
  Popatrz jeszcze raz. Zakres który narysowałeś, to max= ~22.44 *C, a min= ~22.32 *C. To jest 120mK, a nie kilkanaście mK.
  Ale dobrze że napisałeś, gdyż źle podałem miejsce przecinka - powinno być trzy miejsca od prawej (już poprawiłem)
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  nsvinc napisał:
  Jak widać, rzeczywisty poziom szumu ma się nijak do tego, co deklaruje producent - szum powinien być na poziomie 25mK, nie ponad 100mK.


  Ale ten wykres parametru NETD zupełnie nie odzwierciedla szumów pik-pik, nad którymi bolejesz.
  Popatrz na definicję NETD:
  https://movitherm.com/knowledgebase/netd-thermal-camera/
  https://www.optris.global/noise-equivalent-temperature-difference-netd

  Wpatrywanie się w wykres czasowy nie ma sensu w tej specyfice pomiaru. Jedynie co z tego Twojego wykresu widać, że bazowanie na pojedynczych próbkach przy założonej projektowej rozdzielczości mija się z celem. Ale wcale nie znaczy że przy zastosowaniu odpowiedniej obróbki statystycznej, nie da się tej lub lepszej rozdzielczości uzyskać, bo wartość NETD (jako parametru związanego właśnie z osiągalną rozdzielczością) dla tego elementu wygląda obiecująco.

  Jeśli chcesz jakieś wartościowe wnioski wyciągnąć z Twojej obserwacji, to co najmniej trzeba zrobić histogram albo po prostu zebrać próbki do tablicy i zrobić statystykę wyliczając odchylenie standardowe. I wtedy cokolwiek dyskutować czy element jest lepszy czy gorszy od deklaracji producenta i czy się nadaje do projektu.
 • Poziom 35  
  Rzeczywiście pominąłem kwestię NETD, domniemując że osiągnę poziom szumu p-p taki jak na wykresie producenta - co okazało się błędem. Niestety obróbka danych z tablicy nie jest możliwa, gdyż układ ma pracować w warunkach hard real-time, gdzie ma wykrywać gwałtowne zmiany temperatury rzędu kilkudziesięciu mK. Wychodzi na to, że albo trzeba sygnał filtrować i wymyślić sprytny algorytm detekcji tych zmian, albo nie tędy droga.
  Filtry które wytną szum, z definicji również wytną gwałtowne zmiany, gdyż takowa zmiana będzie w danym momencie pomiaru wyglądać jak szum. Zanim filtr 'przetrawi' fakt, że średnia temperatura się podniosła, może ona wrócić już do poprzedniej wartości. Filtr zmianę połknie, a system się wywróci...
 • Moderator DIY
  Jeżeli chcesz mierzyć średnią temperaturę obiektu i wykrywać szybkie zmiany, to dlaczego nie użyjesz czujnika PIR z filtrem górnoprzepustowym i dużym wzmocnieniem? Proste, precyzyjne, niezawodne i tanie.