Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wyprowadzenie gniazdka z domowej rozdzielnicy elektrycznej

26 Mar 2020 23:10 276 12
  • Poziom 7  
    Witam!

Potrzebuję wyprowadzić z rozdzielnic elektrycznej zasilanie do Routera ( albo gniazdko natynkowe, albo inny pomysł )
    Router w przedpokoju potrzebuje zasilania, niestety najbliższe gniazdko jest 2 metry dalej a licząc po ścianie to jeszcze więcej.
    Stąd mój pomysł żeby wyprowadzić zasilanie z rozdzielnicy.

Czy to dobry pomysł? Rozdzielnica nie będzie zakłócała routera w swojej okolicy? ( fot rozdzielni )

Wyprowadzenie gniazdka z domowej rozdzielnicy elektrycznej
    Przewód 3-żyłowy na drucie ( nie linka) ?

Przyszedł mi do głowy też pomysł poprowadzenia prądu z dzwonka ma to sens?
    Jeśli macie pomysły, chętnie je rozważę, proszę was o ewentualne pomysły jak rozwiązać problem.

( fot ściany z rozdzielnią i możliwymi drogami okablowania)
    Wyprowadzenie gniazdka z domowej rozdzielnicy elektrycznej

Proszę o pomoc
  • Poziom 39  
    Jeżeli miejsce na to pozwala to możesz zastosować gniazdo na szynę TH35 tylko czy wystająca wtyczka pozwoli na to aby to później zamknąć skrzynkę, pomysł do przemyślenia w połączeniu z routerem, chyba że go umiejscowisz w pobliżu skrzynki z bezpiecznikami.
  • Poziom 7  
    Też myślałem o szynie, lecz niestety nie zamknę już skrzynki i nie będzie to już wyglądało.. Gniazdo oczywiście tuż obok skrzynki, żeby nie ciągnąć niepotrzebnie kabla.
    Proszę dbać o poprawną pisownię. [T.M.]
  • Poziom 39  
    Szczerze to Ci powiem że te skrzynki elektryczne to pasują jak pięść do nosa nad tymi drzwiami, gdzie w tym wszystkim jest estetyka, wiem że nikt z nas nie ma na to wpływu bo takie są chore przepisy budowlane tylko czy jeden z drugim który wymyśla takowy zapis zastanowił czy to aby nie wiochą totalną trąca, bez obrazy dla ludzi mieszkających tam.
  • Poziom 7  
    Dokładnie tak jak mówisz, ale muszę to ogarnąć.
  • Poziom 39  
    1. Musisz namierzyć bezpiecznik od obwodu gniazd np. w przedpokoju.
    2. Następnie wyłączyć zasilanie najlepiej przedlicznikowe ale wątpię czy będziesz miał tam dostęp, ale kto wie.
    3. Podłączyć zamontowane gniazdo do ww i zlokalizowanego bezpiecznika zgodnie ze sztuką.
    4. Włączyć zasilanie i sprawdzić.
  • Poziom 33  
    niewolno2 napisał:
    ...tylko czy wystająca wtyczka pozwoli na to aby to później zamknąć skrzynkę
    Da się, są dostępne wtyczki kątowe, a także całkowicie płaskie. Zresztą przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy można z rozdzielnicy wyprowadzić kabel i zamocować normalne gniazdo, na przykład po lewej stronie drzwi.

Jest też rozwiązanie bez ingerencji w rozdzielnicę, czyli przeprowadzenie kabla od najbliższego gniazda sieciowego z wykorzystaniem listew przypodlogowych. Wykorzystując gniazdo natynkowe obejdzie się bez kucia otworu pod puszkę instalacyjną - gniazdo wystarczy zamocować wkrętami lub klejem montażowym.
  • Poziom 39  
    gesiowy napisał:
    Stąd mój pomysł żeby wyprowadzić zasilanie z rozdzielnicy.
    Czy to dobry pomysł? Rozdzielnica nie będzie zakłócała routera w swojej okolicy?
    Dobry pomysł, rozdzielnica nie będzie zakłócała.
    gesiowy napisał:
    Przyszedł mi do głowy też pomysł poprowadzenia prądu z dzwonka ma to sens ?
    Nie ma sensu, bo tam nie ma napięcia.
    Jest tylko wtedy jak dzwonek dzwoni.

Montując gniazdo, uważaj.
    Możesz przewiercić inne przewody zasilające które są pod tynkiem.
  • Poziom 26  
    Spróbuj upchnąć zasilacz od routera w rozdzielnicy. Na wtyczkę załóż kostkę zaciskową.
  • Poziom 17  
    Mobali napisał:
    Jest też rozwiązanie bez ingerencji w rozdzielnicę, czyli przeprowadzenie kabla od najbliższego gniazda sieciowego z wykorzystaniem listew przypodlogowych. Wykorzystując gniazdo natynkowe obejdzie się bez kucia otworu pod puszkę instalacyjną - gniazdo wystarczy zamocować wkrętami lub klejem montażowym.

Przypomnę, chociaż dla wielu to pewnie oczywista oczywistość, że od rozdzielnicy odchodzi jakieś 11 przewodów (patrząc po liczbie aparatów S) - czyli prawdopodobnie na lewo i prawo od rozdzielnicy idzie pas o szerokości 10-15 cm, gdzie są przewody.

Ogólnie ja bym się bał wiercić cokolwiek na lewo i prawo od rozdzielnicy.

Pytanie też jak potem przewody idą - np. do kuchni - gdzie idzie pewnie 4 albo 5 z tych 11 przewodów. Czy idą pod sufitem czy może schodzą na dół zaraz na lewo/prawo od drzwi?
  • Poziom 39  
    lukiiiii napisał:
    Spróbuj upchnąć zasilacz od routera w rozdzielnicy. Na wtyczkę załóż kostkę zaciskową.

Pomysł nie trafiony.
  • Poziom 33  
    CYRUS2 napisał:
    Montując gniazdo, uważaj.
    Możesz przewiercić inne przewody zasilające które są pod tynkiem.
    takijasiu napisał:
    Ogólnie ja bym się bał wiercić cokolwiek na lewo i prawo od rozdzielnicy.

Cenne uwagi! Uważać trzeba. Są jednak proste i bardzo skuteczne urządzenia, którymi można sprawdzić gdzie są prowadzone wszelkie rury czy przewody, a także sprawdzić każde inne żelastwo w ścianie (na przykład pręty zbrojeniowe w żelbetonie). Taki detektor można pożyczyć, albo kupić sobie. Polecam zakup, bo na pewno przyda się przy każdym mniejszym i większym remoncie. Najtańsze przyzwoite detektory dostaniesz poniżej 50zł, na przykład taki jak ten:
  • Poziom 7  
    Podłączono do szyn - niebieskiej i żółtej, a brązowy do esa 16A.