Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc w zawieszaniu się Windows 10/PC

26 Mar 2020 23:30 378 24
  • Poziom 4  
    Witam. Zacznę od tego, że swój komputer złożyłam w grudniu tamtego roku, jednak problem pojawił się niemal kilka dni po pierwszym użytkowaniu.
    Mianowicie - system/komputer zawiesza się w losowych momentach, chociaż wydaje mi się, że częściej ma to miejsce przy pracy na pulpicie lub w przeglądarce, aniżeli podczas grania. Nagle cały obraz się zawiesza, mysz, klawiatura oraz przycisk power/reset nie reagują, jestem zmuszona odłączać komputer od zasilania, aby nastąpiła jakakolwiek reakcja.
    Kilka dni temu pojawił się nowy problem - podczas korzystania z komputera, co kilka godzin, obraz zawiesza się na kilka sekund, po czym nagle monitor gaśnie i wyskakuje komunikat "brak sygnału". Podczas tego incydentu wentylatory w komputerze zaczynają szybciej pracować, aż po chwili wszystko wraca do normy.
    W styczniu BIOS został zaktualizowany do najnowszej wersji, ale w kwestii "freezów" nic się nie zmieniło.

CPU: AMD Ryzen 5 3600
    Grafika: Sapphire Radeon RX 5700 Pulse
    RAM: G.Skill Ripjawis V 2x8GB
    Dysk systemowy M.2: Plextor M9PeGN 256GB
    Dysk SSD: Curcial BX500 960GB
    Płyta główna: Gigabyte B450 AORUS ELITE
    Zasilacz: SilentiumPC Supremo L2 V2 550W
    Chłodzenie CPU: na tą chwilę BOXowy, ponieważ SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 w tym miesiącu został oddany na reklamację
  • Poziom 4  
    Tak, mam dokładnie takie ramy. Memtest robiłam dokładnie 4 lutego dla obu dysków z osobna, wyniki nie wykazały żadnych błędów (zdjęcia poniżej). Myślisz, że powinnam go wykonać jeszcze raz?
    Jakie dokładnie ustawienia BIOS powinnam pokazać? Wybacz za te pytania, ale niezbyt się znam :/ Proszę o pomoc w zawieszaniu się Windows 10/PC Proszę o pomoc w zawieszaniu się Windows 10/PC
  • Poziom 43  
    psychedeliC napisał:
    Jakie dokładnie ustawienia BIOS powinnam pokazać?

Wszystkie. Zwłaszcza te dot. taktowania i napięć.
    psychedeliC napisał:
    Memtest robiłam dokładnie 4 lutego dla obu dysków z osobna, wyniki nie wykazały żadnych błędów (zdjęcia poniżej). Myślisz, że powinnam go wykonać jeszcze raz?

To nie dyski. Jak objaw pojawił się po 4 lutym to TAK. Jeszcze raz memtest.
    psychedeliC napisał:
    Dysk systemowy M.2: Plextor M9PeGN 256GB

Z tymi dyskami wciąż są problemy. W nim bym szukał problemu przede wszystkim:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3673680&highlight=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3673193&highlight=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3674011&highlight=

W kółko reinstalacje systemu...

Dodano po 7 [minuty]:

Jakie sterowniki ze strony producenta płyty zainstalowałaś?:
    psychedeliC napisał:
    Gigabyte B450 AORUS ELITE

Podaj jaki dokładnie obecnie masz sterownik AHCI w OS.
  • Poziom 4  
    Poniżej załączam zapakowane w WinRAR zdjęcia praktycznie wszystkich ustawień w BIOSie.

Pomyłka, miałam oczywiście na myśli kości pamięci, nie dyski. Zacinanie się, które opisałam jako pierwsze, pojawiało się praktycznie od początku. Z kolei to drugie zacinanie się (przy którym monitor na moment gaśnie) pierwszy raz odezwało się jakieś dwa tygodnie temu, czyli po 4 lutym. Ale dla pewności zrobię memtest jeszcze raz.

Sterowniki, które zainstalowałam ze strony producenta płyty:
    Proszę o pomoc w zawieszaniu się Windows 10/PC Proszę o pomoc w zawieszaniu się Windows 10/PC Proszę o pomoc w zawieszaniu się Windows 10/PC

Sterownik dla AHCI:
  • Poziom 43  
    Mhm. Zamieść jeszcze jaki masz build windowsa.
    Zamieść wykres zrobiony na zakładce benchmark HDtune z tego Plextora.
  • Poziom 4  
    Nie jestem pewna, ale to chyba build Windowsa:

Korzystałam już kiedyś z HDTune, również sprawdzałam Plextora. Teraz niestety nie jestem w stanie, bo przy próbie włączenia programu wyskakuje informacja, że upłynął okres niezarejestrowanej wersji próbnej. Czy jest jakiś inny program, który mogłabym wykorzystać? Poniżej dam stare screeny, również z 4 lutego:
    Proszę o pomoc w zawieszaniu się Windows 10/PC Proszę o pomoc w zawieszaniu się Windows 10/PC

Dodano po 3 [minuty]:

Wspomnę jeszcze, że jakąś godzinę temu obraz znów się zamroził. W tym czasie rozmawiałam ze znajomymi na Discordzie i dźwięk działał poprawnie, tzn. wszystko słyszałam.
  • Poziom 43  
    psychedeliC napisał:
    Korzystałam już kiedyś z HDTune

Nieprawda. Z HDtune Pro korzystałaś i masz efekty.
    Masz build 1909, a widać, że MSI jest jeszcze w "epoce kamienia".
    To nie wiem jak będzie ze sterownikami. Jak masz możliwość to zalecam install niższego builda windows.
    Po wykresie nic nie zobaczę, poza tym, że są skoki. Potrzebny wykres sterylny z poza tego windowsa.
    Może być z ubuntu. Zamieść.
  • Poziom 11  
    safbot1st napisał:
    widać, że MSI jest jeszcze w "epoce kamienia".

Ja mam płytę MSI i oba systemy działają rewelacyjnie, Win 10 (build 1903) i Mint 19.2. Systemy na osobnych dyskach NVMe Plextora.
    Do autorki tematu mam pytanie trochę offtopowe, co się stało z Fortisem, że musiałaś oddać na naprawę gwarancyjną? Tam przecież prócz wentylatora nie ma się co zepsuć.
  • Poziom 4  
    MSI? Mam płytę z Gigabyte.
    Czyli mam rozumieć, że powinnam sklonować system i oczyścić dysk, aby móc wrzucić Ubuntu? Pierwszy raz słyszę o tym systemie, dlatego pytam.

Dodano po 4 [minuty]:

M.R-V4 napisał:
    Do autorki tematu mam pytanie trochę offtopowe, co się stało z Fortisem, że musiałaś oddać na naprawę gwarancyjną? Tam przecież prócz wentylatora nie ma się co zepsuć.

Właśnie problem był z wentylatorem, łopatki były krzywe i ciągle ocierały się o radiator.
  • Poziom 11  
    Ubuntu możesz uruchomić w trybie live, bez konieczności instalacji na dysku.
    Dzięki za informację z Fortisem bo sam mam takiego.
  • Poziom 4  
    M.R-V4 napisał:
    Ubuntu możesz uruchomić w trybie live, bez konieczności instalacji na dysku.

Super, dziękuję za podpowiedź :D

Dodano po 2 [godziny] 58 [minuty]:

safbot1st napisał:
    Potrzebny wykres sterylny z poza tego windowsa.
    Może być z ubuntu. Zamieść.

Jakiś dobry odpowiednik HDTune dla Ubuntu?

Dodano po 23 [minuty]:

Sprawa wygląda tak: po uruchomieniu Ubuntu z pendrive, wybrałam opcję "Wypróbuj Ubuntu", choć nie wiem do końca, czy nie powinnam wybrać opcji "Zainstaluj Ubuntu". Zauważyłam, że tak znajdował się już program na zasadzie HDTune, więc za pomocą niego sprawdziłam Plextor. Zdziwiło mnie to, że cały proces trwał max 5 sec.

• Poziom 4  
    Myślisz, że to może być winą zacinania się systemu? Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Reklamacja?
  • Poziom 43  
    Freezy pod linuxem są?
    Crucial ma płaskie wykresy?
  • Poziom 11  
    psychedeliC napisał:
    Zdziwiło mnie to, że cały proces trwał max 5 sec.

Zwiększ "Sample size" do 500 MB i powtórz test.

Dodano po 7 [minuty]:

To mój benchmark dysku z Windowsem
  • Poziom 4  
    safbot1st napisał:
    Freezy pod linuxem są?
    Crucial ma płaskie wykresy?

Curcial nie ma problemu, a co do Linuxa, nie jestem w stanie stwierdzić, z tego względu, że freezy występują raczej co godzinę/kilka. Jak dotąd, nie było żadnego problemu przy Linuxie.

Dodano po 15 [minuty]:

M.R-V4 napisał:
    Zwiększ "Sample size" do 500 MB i powtórz test.

Benchmark przy Sample Size 500MB:

• Poziom 11  
    psychedeliC napisał:
    co do Linuxa, nie jestem w stanie stwierdzić, z tego względu, że freezy występują raczej co godzinę/kilka. Jak dotąd, nie było żadnego problemu przy Linuxie.

Pamiętaj, że w trybie live Linux nie korzysta z dysku, ładuje się do RAM-u i stamtąd operuje. Ja bym na twoim miejscu spróbował wykroić kawałek miejsca na dysku za pomocą np GParted i zainstalować tam Linuxa na testy.
    UWAGA! Moja sugestia z instalacją innego systemu może być szkodliwa!
  • Poziom 4  
    M.R-V4 napisał:
    psychedeliC napisał:
    co do Linuxa, nie jestem w stanie stwierdzić, z tego względu, że freezy występują raczej co godzinę/kilka. Jak dotąd, nie było żadnego problemu przy Linuxie.

Pamiętaj, że w trybie live Linux nie korzysta z dysku, ładuje się do RAM-u i stamtąd operuje. Ja bym na twoim miejscu spróbował wykroić kawałek miejsca na dysku za pomocą np GParted i zainstalować tam Linuxa na testy.

Czyli po prostu po zainstalowaniu Linuxa zacząć z niego przez jakiś czas korzystać, żeby zobaczyć czy freezy nadal występują?
    Widziałam, że GParted jest na Ubuntu, jednak niezbyt wiem, jak to wszystko zrobić. I jak później tego Linuxa usunąć :/
  • Poziom 43  
    psychedeliC napisał:
    I jak później tego Linuxa usunąć :/

Oto jest pytanie. A instalować nie polecam, bo może windows ucierpieć.
    psychedeliC napisał:
    Czyli po prostu po zainstalowaniu Linuxa zacząć z niego przez jakiś czas korzystać, żeby zobaczyć czy freezy nadal występują?

Bez instalacji używać, z pena USB. Orientacyjnie, czy będą problemy.
    Ba, można nawet na "problemowy" dysk wejść przez niego i dane odczytywać. Jak się wtedy zawiesi to...
  • Poziom 4  
    W takim razie dziś pośmigam na tym Linuxie z USB i zobaczymy, czy coś się będzie działo
  • Poziom 11  
    safbot1st napisał:
    psychedeliC napisał:
    I jak później tego Linuxa usunąć :/

Oto jest pytanie. A instalować nie polecam, bo może windows ucierpieć.

Bez przesady, jak mawia mój znajomy: "to nie jest lot na księżyc" ;)
    Pewnie, że lepiej mieć systemy na osobnych dyskach choć paradoksalnie łatwiej jest zainstalować je na jednym dysku.
    Dobre przygotowanie partycji to podstawa sukcesu a i potem powrót do czystego Windowsa jest bezbolesny.
    I mówię to jako mocno przeciętny użyszkodnik obu tych systemów, jest całe mnóstwo tak znakomitych poradników w sieci, że ciężko coś zepsuć. Oczywiście mówię o ludziach myślących i rozumiejących to, co czytają. :)
  • Poziom 43  
    @M.R-V4 Proszę bardzo. Na NORMALNYM PC z BIOS mogę wszystko. Na UEFI nie mogę nic:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3404462.html
    Napisz mi jak przywrócić działanie bcdedit.exe :D :D :D
    @M.R-V4 I błagam nie pisz mi, że to nie "lot na księżyc".
    To lot na słońce, bo UEFI jest dziwne? chore? skomplikowane?
    Z ostatniej chwili:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3675129.html
    (nie czytałem nawet).
  • Poziom 11  
    No i szybciutko zweryfikowałeś moją przeciętność. :D
    Ja cały czas jestem myślami w poprzedniej epoce czyli wspomniany przez Ciebie BIOS i MBR, teraz mamy już GPT i UEFI. Nie tak dawno, może miesiąc temu przesiadałem się z AM3 na AM4 i usilnie broniłem się przed W10, próbowałem zainstalować stary, dobry W7. Niestety, mimo (chyba jednak nieskutecznej) integracji sterowników USB 3.0 nie udało mi się zainstalować 7 na nowej platformie. Ale na pewno za pomocą Rufusa zrobiłem dwie instalki w stylu albo schemacie (nie pamiętam już) MBR i po zmianie w BIOS-ie, zainstalowałem oba systemy (W10 i Mint 19.2) bez problemu na osobnych dyskach SSD. Teraz, po zakupie dysków NVMe systemy są zainstalowane na GPT i jak na razie nie mam potrzeby przy nich grzebać.
  • Poziom 4  
    Powiem tak - wczoraj posiedziałam na Ubuntu 3h z minutami, pomęczyłam trochę "system" i nie było żadnego problemu. Wykaz z benchmarka oczywiście się nie zmienił. Dziś zrobiłam to samo, lecz nieco dłużej - dla odmiany z Linuxem. Również nie było problemu, a benchmark wyglądał tak samo. Nie chcę za bardzo brać tego faktu pod uwagę ze względu na to, że w przeciągu tych dwóch dni nawet Windows się nie zawieszał (to kolejny przykład na to, że freez łapie w kompletnie randomowych sytuacjach, chociaż dużo rzadziej podczas grania).
    Wydaje mi się, że to raczej nie wina Windowsa, choć mogę się mylić.