Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Unitra CONTESSA przestrojenie

27 Mar 2020 00:19 132 3
  • Poziom 2  
    Witam:
    Dawno nie było odświeżanego tematu przestrojenia Radia CONTESSA, oczywiście wszystko według sztuki czyli tak jak pisali forumowicze lata temu.
    Wymiana kondensatorów ... wymienione UKF działa wszystko OK :D Ale...
    Maryia ustawiona od 89 bajka :D górę mam RMF FM 105,9 bajka. Niestety reszta stacji kumuluje się mega zagęszczona gdzieś w w przedziale od 96 do 103 ? mega blisko siebie wręcz nakładając się na siebie, natomiast od 89 czyli radia Rydzyka do 96 cisza strzelanie bardzo niewyraźny zakres??? I jeszcze przebijanie w kilku zakresach Radio Złote przeboje ( chyba w 4).
    Panowie jak to rozwiązać ? oczywiście operowałem cewkami ( z wyczuciem ) L2 i L4 obydwie u mnie jako trymery.
    Stacje jakie złapałem to RMF, ZET, RMF MAX, POLSKA STACJA, JURA, ZŁ.PRZEBOJE, FIAT, JASNA GÓRA, TOK FM, POLSKIE RADIO, RADIO MARYIA. oczywiście patrząc od najwyższej częstotliwości.
    Dajcie jakąś odpowiedź
    Pozdrawiam
  • flexghzflexghz
  • Poziom 38  
    Idealne przestrojenie głowicy UKF wymaga doświadczenia i cierpliwości. Nie wspomnę już o mierniku częstotliwości i generatorze FM z regulowanym poziomem sygnału, które bardzo pomagają. Dobrze też mieć oscyloskop (aby sinusoida heterodyny była możliwa do obejrzenia czy nie jest zniekształcona?). Przestrajanie "na oko" (a raczej "na ucho") szczególnie przez niedoświadczonego radiowca to loteria. Może się czasem udać ale niekoniecznie. W tym przypadku podejrzewam, że może heterodyna jest zestrojona na "lustrzanym" mieszaniu? Bez dokładniejszych pomiarów i analizy, trudno coś wyrokować. Sprawdź jeszcze czy wszystkie stacje poukładane są w kolejności (czy nie są odwrócone?) na skali. To znaczy czy te z niższych częstotliwości są na skali na dole (gdy kondensator jest zamknięty) i po kolei czy idą w górę aż kondensator się otworzy?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 2  
    Niestety nie posiadam owego sprzętu do pomiarów, i jestem człowiekiem któremu niestety doświadczenia brak totalnie ponieważ do tej pory nie miałem o tym zielonego pojęcia. Radio znalazłem w piwnicy a że jestem 4 miesiące na chorobowym postanowiłem się pobawić. Piszesz o lustrzanych odbiciach i chyba coś w tym jest ponieważ niektóre stacje przebija mi w kilku miejscach na skali i to mocne ściśnięcie stacji blisko siebie jest bardzo denerwujące :cry:
    Jeśli chodzi o kolejność stacji to idą idealnie po kolei. Nie są przestawione idą od prawej najwyższej częstotliwości tj. Radio RMF 105,9 ZET 103,4 MAX 102,6 POLSKA STACJA 101,9 JURA ale już radio JURA ma u nas częstotliwość 93,8 a wskoczyło gdzieś około 99 ??? :cry:
    Tak jak pisałem od Radio Maryja które mam prawidłowo na 89 Mhz aż do mnie więcej 96 MHz nie nie mogę nic odszukać...
    Radio odbiera stacje bardzo dobrze i bez anteny
    Panowie przepraszam ale niestety będę się bawił na przekór sztuce radiowca ponieważ nie posiadam sprzętu do pomiarów :cry: :cry: :cry: czyli na wyczucie.
    Pytanie czy dalej próbować ustawiać zakres trymerem L4? jeśli tak to mam wyregulować górę i dół? czy środkowy zakres?
    Pozdrawiam