Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik indukcyjny 1.5kW 400V i 230V

pyskaty 27 Mar 2020 06:06 573 7
    pyskaty
    Level 12  
    Witam czy jest możliwość podpięcia silnika 400V tak aby mógł pracować na 400V lub na 230V?

Myślałem zrobić to tak dokupić włącznik jednofazowy i kondensator 100uF(silnik 1.5 kW). Wyprowadziłbym z silnika 4 przewody do drugiego włącznika tam spiąłbym je w trójkąt razem z kondensatorem.

Ogólnie rzecz biorąc włączniki byłyby spięte równolegle.

Czy to zadziała? Czy nie będzie ładowało kondensatora gdy włączę silnik z włącznika i kabla siłowego?
    Pan.Kropa
    Level 29  
    Pokaż tabliczke znamionową silnika. I rozrysuj schemat nawet odręczny. Bo nie wiadomo co chcesz uzyskać.
    GK
    Level 24  
    pyskaty wrote:
    Myślałem zrobić to tak dokupić włącznik jednofazowy i kondensator 100uF(silnik 1.5 kw). Wyprowadziłbym z silnika 4 przewody do drugiego włącznika tam spialbym je w trójkąt razem z kondensatorem.

Nie bardzo jestem w stanie wyobrazić sobie to połączenie.
    Istnieje możliwość zasilenia silnika 3X400V z sieci 230V (z użyciem kondensatora), ale uzyskujesz ok. 70% mocy silnika i ok. 30% momentu rozruchowego. Nie wiem czy o coś takiego Ci chodzi.
    Jedyne sensowne rozwiązanie to falownik jednofazowy 3x230V, (przy założeniu, ze silnik ma możliwość skojarzenia w trójkąt).
    pyskaty
    Level 12  
    Z silnika wychodzą 4 przewody. Obecnie przez kostkę są połączone z włącznikiem trójfazowym. Ja w miejscu połączenia przewodów silnika z włącznikiem chce podpiąć wyprowadzenia do włącznika jednofazowego i tam zrobić obwód z kondensatorem. Dwa niezależne zasilania Tego silnika. Nie mam dostępu teraz do tabliczki. Jest do silnik z betoniarki defro 200l 1.5 kW 400V
    750kV
    Level 32  
    Kolego. Bez tabliczki nic nie zdziałamy. Nie wiadomo czy silnik ma możliwość przełączania uzwojeń na układ Δ i Y, czyli czy ma wyprowadzone początki i końce uzwojeń na tabliczkę zaciskową. Dla Twojej koncepcji musi mieć 230VΔ/400V Y.
    pyskaty
    Level 12  
    Niestety tabliczka nie do końca czytelna
    GK
    Level 24  
    Generalnie zasilanie silnika 400V z sieci 230V jest mało efektywne. Ale jak chcesz się w to bawić, to proszę schemat.

pyskaty
    Level 12  
    Dzięki temat niestety porzucam, jest to silnik od betoniarki. Chciałem go zasilić z 230V, ponieważ na działce nie mam prądu, tańszy i lepszy byłby agregat 1F.