Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Brother DCP T500W - Błąd 48

27 Mar 2020 09:01 465 2
  • Poziom 30  
    Drukarka jak w temacie. Pod koniec zeszłego roku tuż po gwarancji ( a jakże) przestała drukować kolor. Zakupiłem płyn do udrażniania i postępując zgodnie z opisami w sieci udrożniłem głowice. Po jakichś trzech miesiącach stanął kolor żółty.
    Zachęcony poprzednim sukcesem zabrałem się za udrażnianie, niestety moczenie nie pomogło. Ostatecznie zdjąłem wężyk ze zbiornika tuszu i strzykawką z igłą, delikatnie tłocząc i zasysając udrożniłem głowicę.
    Po zmontowaniu, drukarka normalnie ruszyła zalałem magistrale tuszem za pomocą kodów serwisowych. Przy próbie druku testowego wywaliła błąd 48. Objaw jest taki, że po podłączeniu kabla sieciowego karetka jedzie powoli w lewo i wywala błąd.
    Podczas bojów karetka z głowicą zdejmowana była z "pierdylion" razy, a co za tym idzie także pasek enkodera, zdejmowałem również płytkę z elektroniką z karetki.
    Wczoraj wyprułem z karetki wszystko aż do samej głowicy. Po ponownym zmontowaniu zapomniałem założyć pasek enkodera i po włączeni do sieci karetka gwałtownie pojechała w prawo (nie jak wcześniej w lewo powoli) uderzając w koniec prowadnicy. Oczywiście błąd 48. Założyłem pasek enkodera, po podłączeniu karetka powoli pojechała w lewo i błąd 48.

Ma ktoś jakiś pomysł? Pasek enkodera, czujniki, taśmy łączące karetkę z płytą główną, a może ubiłem głowicę?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Drukarka nie widzi położenia głowicy z enkodera.
    Są dwie opcje - albo jest zabrudzony enkoder strip - paskowy (należy go zdemontować, wziąć płyn do szyb na ręcznik papierowy i do przetrzeć. Ostrzegam przed używaniem alkoholu do tej operacji, bo możesz zetrzeć kratki z enkodera.
    Kolejna sprawa - poprawny montaż enkodera - strzałka musi być z prawej strony i skierowana ku górze.
    Jeżeli ta operacja nie pomoże, należy zdjąć elektronikę głowicy, teraz dopiero wziąć izopropanol albo inny alkohol i wacikiem wyczyścić czujnik od enkodera.
    Jeżeli ta operacja nie pomoże, wg mnie wymiana elektroniki na głowicy. Na allegro znajdziesz części do podobnych modeli, pisz po sprzedawcach.
    Co do żółtego w modelach z tankiem... Znalazłem w nich wg mnie wadę fabryczną. Jak się przyjrzysz całemu assy tank po zdjęciu obudowy, zobaczysz, że część wężyków od tuszu jest spiętych taśmą bezbarwną, która jest przyklejona w miejscu odpowietrznika - zazwyczaj jest to na kolorze żółtym. Wystarczy to przebić solidnie igłą w tym miejscu.
    Głowicę da się napełnić serwisowo z poziomu maintenance mode. Wybierasz -> 7 - 6 - 4 - start mono (takie porządne czyszczenie, które zjada bardzo dużo tuszu, ale odpowietrza układ.
    powodzenia
    w razie pytań, wątpliwości bądź problemu z doborem części zapraszam na pw.
  • Poziom 30  
    Ufff... a już straciłem nadzieję że ktoś odpisze.

Dzięki za zainteresowanie!

MaRciNoOs napisał:
    Drukarka nie widzi położenia głowicy z enkodera.

Do tego samego wniosku doszedłem.

MaRciNoOs napisał:
    Są dwie opcje - albo jest zabrudzony enkoder strip - paskowy (należy go zdemontować, wziąć płyn do szyb na ręcznik papierowy i do przetrzeć. Ostrzegam przed używaniem alkoholu do tej operacji, bo możesz zetrzeć kratki z enkodera.

Myłem go kilka razy no niestety alkoholem, ale dziś rano oglądałem go pod dużym powiększeniem i nie zauważyłem ic niepokojącego.
    MaRciNoOs napisał:
    Kolejna sprawa - poprawny montaż enkodera - strzałka musi być z prawej strony i skierowana ku górze.

Tak tez jest zamontowany.
    MaRciNoOs napisał:
    należy zdjąć elektronikę głowicy, teraz dopiero wziąć izopropanol albo inny alkohol i wacikiem wyczyścić czujnik od enkodera.

Tego jeszcze nie robiłem, oglądałem ten czujnik i wyglądał dobrze.
    MaRciNoOs napisał:
    która jest przyklejona w miejscu odpowietrznika

W mojej taśma niema kontaktu z odpowietrznikiem.
    MaRciNoOs napisał:
    Głowicę da się napełnić serwisowo z poziomu maintenance mode.

płetwa napisał:
    zalałem magistrale tuszem za pomocą kodów serwisowych

Dokładnie to zrobiłem.
    MaRciNoOs napisał:
    Wybierasz -> 7 - 6 - 4 - start mono

Sprawdzę jeszcze raz czujnik i pasek enkodera.
    Dogadałem się ze znajomym i może będę miał dawcę (model 105).

MaRciNoOs napisał:
    w razie pytań, wątpliwości bądź problemu z doborem części zapraszam na pw.

Oczywiście nie omieszkam.

Na razie dzięki, o postępach (lub nie) będę informował.

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Drukarka ruszyła!

Kluczem do rozwiązania było ustawienie koła zębatego odpowiedzialnego za podnoszenie stacji dokującej/czyszczącej.

Przypomniałem sobie że kręciłem nim żeby ręcznie odblokować głowicę.

Błąd powrócił.

Doszedłem chyba co go powoduje, na stronie BOTHER jak i na forach błąd 48 jest opisany jako błąd głowicy- ogólnie.
    Jako przyczyny wymieniane są:

Brudny/uszkodzony pasek enkodera
    Brudny/uszkodzony czujnik enkodera
    Taśma łącząca elektronikę głowicy z płytą główna

Natomiast w moim przypadku wpływ na wystąpienie błędu miała prawdopodobnie temperatura.

Walczyłem z drukarką w pomieszczeniu o temp. 11-13*C, błąd pojawił się na drugi dzień po tym jak postawiłem ją w tym pomieszczeniu. Przeniosłem ją z powrotem do domu temp. 21-23*C, błąd zniknął na drugi dzień. Kiedy wyniosłem ją do pomieszczenia z niską temperaturą, aby ją poskładać (stała tam około 8 godzin zanim się za nią zabrałem) znów pojawił się błąd. Wczoraj znów przeniosłem ją do domu i dziś rano jak ręką odjął błąd zniknął.

Drukarka w tej chwili działa, w prawdzie koloru nie udało mi się całkiem udrożnić, ale czarny drukuje. Mama nadzieję że niebawem dotrze dawca i uda się uruchomić kolor w 100%.

Jeżeli ktoś chce coś w temacie dopisać lub skomentować powyższy przypadek, proszę zwrócić się do moderatora o odblokowanie.

Ja w tej chwili temat uważam za wyczerpany.

Ja na ta chwilę temat uważam za wyczerpany