Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobre 2 kolumny

29 Wrz 2005 22:10 1803 19
  • Poziom 10  
    Hej wszystkim! to mój pierwszy temat i nie krzyczcie i banujcie jeśli w złym miejscu to napisałem :P Chciałbym żeby mi ktoś pomógł złożyć dobre 2 kolumny w rozsądnej cenie. Jako że się nie znam zbytnio prosiłbym o pomoc przy doborze pudła, głośników i reszty rzeczy. Chodzi mi o 2 nieduże kolumny (mam mały pokój) o dobrej mocy i czystym dźwięku które będą podłączone pod wzmacniacz do komputera. Preferuje muzyke HipHop i Techno oraz pokrewne gatunki w związku z tym mógłby mi ktoś pomóc w złożeniu dobrych kolumienek? Prosiłbym o podanie nazw głośników wraz z ceną i jakieś gotowe obudowy do głośników które mógłbym zakupić bo samemu nie chce mi się robić? Za pomoc z góry dziękuje chciałbym na to przeznaczyć nie więcej niż 500zł
  • Poziom 30  
    Napisałeś w najlepszym miejscu!

Ale jak tu Ci doradzić skoro sam nie zrobisz obudów?
    Gotowe skrzynie trudno dostać, a nawet jeśli to się uda to wątpię żeby dałoby się do nich dobrać głośniki...

Może po prostu kup gotowe np. takie STX'y po 247 zł.

Albo powiedz: robię kolumny od podstaw, napisz jaki masz wzmacniacz i pokombinujemy.
  • Poziom 43  
    Przeniosłem tutaj. naprawde nie ma u Ciebie w okolicy żadnego człowieka co robi meble, albo sprzedaje płyty? Ciąć można różnymi sposobami, wyżynarką, otwory pod głośniki wiertarką, część pujdzie i wiertłem koronowym. Klej kosztuje 2,3 złote (Wikol, Lakol itp). Zresztą poszukaj czegoś w dziale "Własne konstr. DIY" albo dobierz dwa głośniki Bas (max 20 cm) + Cykacz ARV z tesli na przykład (tani i dobry).

Sprawdź może znajdziesz jakies obudowy na allegro po tonsilach...
  • Poziom 10  
    Tremolo napisał:
    Przeniosłem tutaj. naprawde nie ma u Ciebie w okolicy żadnego człowieka co robi meble, albo sprzedaje płyty? Ciąć można różnymi sposobami, wyżynarką, otwory pod głośniki wiertarką, część pujdzie i wiertłem koronowym. Klej kosztuje 2,3 złote (Wikol, Lakol itp). Zresztą poszukaj czegoś w dziale "Własne konstr. DIY" albo dobierz dwa głośniki Bas (max 20 cm) + Cykacz ARV z tesli na przykład (tani i dobry).

Sprawdź może znajdziesz jakies obudowy na allegro po tonsilach...

Heh pudła mam po Tonsilach starych ZgC-50-8-44 ale chyba trudno do nich dobrać inne głośniki niż były tam seryjnie a chodzi mi o czysty dźwięk i w miare dobry basik :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jakiż to problem - wielkość obudowy... Dobrac strojenie wymiary BassReflexu no i STX (podaj wymiary obudowy, grubość ścianek) wiuelkosć otworu na głośnik i bedize działać.
  • Poziom 10  
    Tremolo napisał:
    Jakiż to problem - wielkość obudowy... Dobrac strojenie wymiary BassReflexu no i STX (podaj wymiary obudowy, grubość ścianek) wiuelkosć otworu na głośnik i bedize działać.

Dobra w sumie to po co mi ten złom w domu :) Po głębszych przemyśleniach doszedłem do wniosku że złoże stopniowo sam kolumny jesli oczywiście pomożecie mi w tym bo ja całkowity amator jestem i trzeba mi wytłumaczyć podstawy i wytłumaczyć co i jak gdzie przylutowac i wywiercić :P :)

Tak więc mam pokój o wymiarach 3,5m x 2,90m, typ muzyki jaki preferuje to głównie Hip-Hop oraz Techno, Trance i House, ale słucham też innych gatunków :) chciałbym uzyskac czysty dźwięk, dobrą moc i dobry basik (żeby sąsiadów podenerwować czasami). kolumny mają być 2 i podłączone pod wzmacniacz do komputera. Cena hmmm jak się zmieszcze w 600zł za obydwie kolumny to cieszyłbym się bardzo :) Tak więc może zacznijmy od tego jakie mi proponujecie głośniki i jakie kolumny proponujecie 2 czy 3 drożne? później proszę o pomoc w wymiarach obudowy i w doborze drewna, które najlepsze daje parametry bo ja w obliczeniach tych wszystkich wymiarów się nie znam co od czego się oblicza jak skończymy rozdział głośników i pudeł to będę pytał dalej :) czekam na rady :)
  • Poziom 43  
    To nie jest złom to lepiej zrobione kolumny niż 90% sprzętu jaki dostaniesz w markecie.

W dodatku za te 600 złoty poszalejesz w tych pakach po tonsilach - mozna je okleić ładna okleiną, otarcia przejechać szpachlą.

Mały pokoik starczy 2-drożne rozwiazanie. Jelsi chcesz ostrzej pograć to 3-drożne.
  • Poziom 10  
    Tremolo napisał:
    To nie jest złom to lepiej zrobione kolumny niż 90% sprzętu jaki dostaniesz w markecie.

W dodatku za te 600 złoty poszalejesz w tych pakach po tonsilach - mozna je okleić ładna okleiną, otarcia przejechać szpachlą.

Mały pokoik starczy 2-drożne rozwiazanie. Jelsi chcesz ostrzej pograć to 3-drożne.

Hehe no interesuje mnie raczej rozwiązanie 3 drożne więc mógłbyś mi pomóc dobrać głośniki i zwrotnice jak skonstruować. Rano Ci podam dokłądne wymiary obudowy bo o 00.20 nie chce mi sie mierzyć :)
  • Poziom 10  
    No więc o to wymiary obudowy:

wysokość - 57cm,
    szerokość - 29cm,
    głębokość - 21cm,
    grubość ścianek - chyba 17mm, przynajmniej przednia ma tyle a boczne nie wiem czy tyle samo bo bym musiał demontować całą obudowę
    A w dziury były włożone takie głośniki seryjnie: 20/40 8 Ohm, GDM 10/60 8 Ohm i GDWK 9/60/1 8 Ohm Tak więc co mógłbym zamontowac w tą obudowe zamiast tych głośników żeby mieć czysty dźwięk i basik :?:

Fotki podobne wzięte z jakiejś aukcji :!: Pozdro :!:
  • Poziom 43  
    Wysokie tony zostaw, jeśli nie działają dam tam nowe cewki (prosta robota) koszt 20 złotych... skuteczność około 90dB (jeśli stare średnie wyrzuci le s kup nowe podobne wysokotonowce z Tonsila.

http://www.e-tonsil.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=84 GDWK 9/80 + tlumik 3 dB

Basowce kup z Tosnila GDN 20/60 : http://www.e-tonsil.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=47

Średni te z GDM z Tonsila (nowe lub testa ARP 150)

Obudowa ma 29 litrów około. Odejmujac ze 2 na komore średniotonową mamy z 27 litrów..

Myśle, że możliwe że wejdzie tam słynny: GDN 20/80/2 ale to już prawie 150 złoty/głosnik. Dobre by łoby strojenie 40 Hz. Wówczas od spodu kolumny można zrobić BR 8cm srednicy dlugi na 28..30cm (na kolcach). Lub z tyłu kolankowy.

Troszkę gorszy GDN 20/80. Idea jest taka z Tonsilami, że są głośne i sprawdzone.

Problem jest taki, że nowe 20-tki z tonsila są trochę węższe.
  • Poziom 10  
    no więc tak wszystkie głośniki seryjnie zostały wyrzucone bo nie nadawały się do niczego :(

Jeśli dobrze zrozumiałem to mam zamówić sobie takie głośniki:

-GDWK 9/80/1 8 Ohm,
    -GDM 10/80/2 8 Ohm :?: ,
    -GDN 20/80/2 8 Ohm

A o co chodzi z tym strojeniemi tłumikiem?? bo ja ciemny jestem i czy koniecznie trzeba robić bass-reflex?, bo jakoś mi się to nie uśmiecha :(
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Tak moze być.

GDWK raczej się nie psuja... wystarczy kupic kopułke z STX

Głosniki jakie wypisałem nadają się. Nie nie trzeba tłumika pomyliłem głosnik z GDWK 9/120

Tak rób Bas reflex. Ten głośnik ma niskie QTS. Nawet jakbyś robił nowa obudowę to musiałbyś go zrobić w 90% nowoczesnych głośników.

Bez bas reflexu przy 20/80/2 o basach zapomnij. Charakterystyka będzie taka jak producenta może 75 Hz będzie słychać... A tak z BR możesz mieć i 40 Hz.
  • Poziom 10  
    Tremolo napisał:
    Tak moze być.

GDWK raczej się nie psuja... wystarczy kupic kopułke z STX

Głosniki jakie wypisałem nadają się. Nie nie trzeba tłumika pomyliłem głosnik z GDWK 9/120

Tak rób Bas reflex. Ten głośnik ma niskie QTS. Nawet jakbyś robił nowa obudowę to musiałbyś go zrobić w 90% nowoczesnych głośników.

Bez bas reflexu przy 20/80/2 o basach zapomnij. Charakterystyka będzie taka jak producenta może 75 Hz będzie słychać... A tak z BR możesz mieć i 40 Hz.

Acha to jeszcze mi powiedz gdzie ma być ten bass-reflex i z czego go zrobić, żeby nie było gwizdów itp. Acha i co ze zwrotnicą ?? Bo ta co była seryjnie Tonsila chyba się nie nada ??
  • Poziom 43  
    Nada się powinna być niezła. Jesli siedza w niej kondensatory elektrolityczne - to wymień je na kondensatory o dielektrykui stałym o takiej samej wielkosci.

BR Zrób na wysokości cykacza. 8,5 cm otwór ma mieć średnicy - Trzeba zdobyć tzw KOlanko - zwykłe hydrauliczne plastikowe i skrecić w dół w kierunku basowca.

Jesli by to było nie do zdobycia to kup rure 8,5 cm średnicy wewnętrznej przytnij tak aby była długa na 30 cm i wbij ja w otwór z podłodze w naroża kolumny daj spore kolce.
  • Poziom 10  
    Tremolo napisał:
    Nada się powinna być niezła. Jesli siedza w niej kondensatory elektrolityczne - to wymień je na kondensatory o dielektrykui stałym o takiej samej wielkosci.

BR Zrób na wysokości cykacza. 8,5 cm otwór ma mieć średnicy - Trzeba zdobyć tzw KOlanko - zwykłe hydrauliczne plastikowe i skrecić w dół w kierunku basowca.

Jesli by to było nie do zdobycia to kup rure 8,5 cm średnicy wewnętrznej przytnij tak aby była długa na 30 cm i wbij ja w otwór z podłodze w naroża kolumny daj spore kolce.

Oki przyjacielu bardzo mi pomagasz :) Jutro skocze do sklepu Tonsila po głośniki, kupie kolanko i inne rzeczy i spróbujemy zrobić co trzeba :) Acha i jeśli stosuje Bass-Reflex to nie trzeba niczym wytłumiać wnętrza??
  • Poziom 43  
    No można delikatnie Tył i góre kolumny. Tak zwane delikatne wytłumienie, do pewnych granic jakby powieksza obudowę.

Mozna w sumie próbowac na słuch i sprawdzac jak bedzie najlepiej.
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze prośbe, czy mógłby mi ktoś powiedzieć jaki wzmacniacz do tego zakupić ? Bo chcę kupić też wzmacniacz ale jakiś tani ale żeby nie był to całkiem szajs, może ma ktoś jakąś oferte z allegro lub coś...
  • Poziom 43  
    Poszukaj na forum coś o Hollywoodach estradowych (Hollywood). Ma to dość duży stosunek CENA/MOC. 350 złoty jakieś 120 Wat/8 Om.

Ewentualnie z allegro jakiś stary Technics, Yamaha, WS (polskie te z tych najnowszysch). Adres do allegro masz, mają tam opcje szukaj.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    barthezz napisał:
    Ostrzegam przed katowaniem głośników hollywodem - nie dość że to jest za drogie w stosunku do tego co oferuje to jeszcze miernej jakości wykonanie, a możesz trafić i sztukę która leży nie używana przez długi okres czasu i po włączeniu zacznie bzyczeć, nie ma nic innego co załatwia kondensatory (głównie) po długim leżeniu, to już lepiej niech sprzęt chodzi 24h/7.

Polecam wzmacniacze Yamahy i starsze modele Technicsa np. SU-A3.

PS: Jeśli zainsteresuje to mam na sprzedaż Yamahę A-520, 2x75W przy 0,01% (8Ω) zniekształceń, wraz z papierami, do tych kolumn uważam że wystarczy w zupełności a zobaczysz co to jest dobrej jakości dźwięk a nie reprezentowane przez polskie wzmacniacze darcie się.

Jeśli możesz kolego to Napisz mi na pw ile cenisz za sprzęcik to się jakoś dogadamy :!: