Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] DCP-j4120dw - Nie drukuje czarnego.

temysz 27 Mar 2020 18:05 2160 19
    temysz
    Level 3  
    1. Nie kopiuje w czerni ale kopiuje w kolorze tzn. powiedzmy, że mam do skopiowania kartkę na którym są kolory CMY oraz BLK. Jak nacisnę kopiuj w czerni to nic nie wydrukuje, ale jak nacisnę kopiuj w kolorze to wydrukuje kartkę z wszystkimi kolorami łącznie z czarnym.

2. Nie drukuje w czerni ale drukuje kolory (przy ustawieniu papier standardowy)

3. Drukuje i w czerni i w kolorze jak ustawię (inny papier fotograficzny) to jest ok.

Próbowałem już czyszczeń z panelu i wychodzą mi wszystkie ładne kreseczki z koloru ale nie czarny tzn. nie tak do końca: bo stronę testową wydrukuje bez kreseczek czarnych ale nr seryjny drukarki wydrukowuje czarny.

Nie wiem co mam myśleć, co może być problemem. Co mi Pan radzi? Tusze mam nieoryginalne.
    staś pytalski
    Level 38  
    Ile razy czyściłeś czarny? Czyść kilka razy. Można wejść w menu serwisowe i wyczyścić z jego poziomu.
    MaRciNoOs
    Level 26  
    Zrób zdjęcie wydruku testowego, wg mnie nie drukuje Tobie czarnego w ogóle. Numer seryjny w tym urządzeniu jest drukowany "ze zmieszania wszystkich kolorów". Jak nie chodzi czarny całkowicie to numer seryjny będzie widoczny i tak. Poniżej masz przykładowy wydruk jak powinien wyglądać poprawny dla Twojego modelu.

DCP-j4120dw - Nie drukuje czarnego.
    temysz
    Level 3  
    drukuje dokładnie tak jak na Twoim zdjęciu tylko bez czarnego tekstu i tych czarnych kreseczek. czyściłem dużo razy. Resetowałem pampers ale po jakimś czasie znowu pojawia się błąd "pojemnik tuszu pełny"
    Czyściłem i z panelu drukarki i komputera. serwisowy nie wiem jak.
    lisster
    Level 14  
    Sprawdź na youtube film "Jak wyczyścić głowice drukarki brother DCPJ105 J100 I wiele innych".
    temysz
    Level 3  
    zamówię zestaw do czyszczenia i spróbuję. Dzięki.
    MaRciNoOs
    Level 26  
    Odsyłam do tematu tutaj. - opisane jak czyścić. Nie będę się powtarzał ;)

Absorber do tego modelu dostaniesz tutaj: Link

Absorber jest z czujnikiem, a więc samo skasowanie błędu nie pomoże, należy go wymienić.

Dodam jeszcze, że w tych seriach drukarek na tusze LC123 i LC223 miałem sporo przypadków, w których na "sitku głowicy" zostawało sporo osadu z czarnego tuszu. Było trzeba wszystko dokładnie rozebrać, zdjąć węzyki i kanaliki z głowicy (nie mylić z postami o odrywaniu aluminiowej blachy z głowicy, która NIEODWRACALNIE USZKADZA GŁOWICĘ!). Dopiero tam widać było osad.

Mimo wszystko zanim się za to zabierzesz, włóż nowy komplet tuszy w zamienniku. Wejdź w maintenance mode - wpisz 7 - 6 - 4 i naciśnij start mono. Napełnij głowicę serwisowo i dopiero wtedy zabieraj się za udrażnianie podane wyżej. Ważne! Tusze muszą być pełne, ponieważ ta procedura zużywa sporo tuszu, a przeprowadzenie jej na niepełnych pojemnikach, może kolejny raz zapowietrzyć głowicę.
    temysz
    Level 3  
    w drukarce jest też taka tacka na tusz może wymienić to za 1 razem, czy nie ma sensu?. Ten absorber jest na górze i nie powinno z nim być problemu, ale ta tacka? chyba będzie trzeba więcej rozkręcać. Masz może jakiś filmik albo instruktaż do wymiany tej tacki na tusz?
    MaRciNoOs
    Level 26  
    Jeżeli mówisz o tej "tacce" po lewej stronie to się nią nie przejmuj ;)

DCP-j4120dw - Nie drukuje czarnego.

Nie jest istotna aż tak bardzo. A w sumie to w ogóle. Żeby to wymienić w tym modelu trzeba rozebrać pół drukarki, przy czym można uszkodzić enkodery i głowicę. Przy braku doświadczenia, nie polecam.
    temysz
    Level 3  
    zamówię absorber, tacki się nie chwytam. chciałem kupić ten płyn cleanser (zielone napisy) bo boję się tego strong. chyba, że możesz mi jeszcze podesłać link do aukcji żeby był cały zestaw łącznie z płynem. Na All..o są zestawy ale nie z tym płynem co chcę.
    MaRciNoOs
    Level 26  
    Kup cleanser strong plus. On nie jest tak agresywny jakby się wydawało. Na ten zwykły szkoda pieniędzy, bo Ci nie przegryzie czarnego, no może kolory, ale to też bez szału. Ja na tym strong plus niekiedy pozostawię na cały miesiąc i się nic złego nie dzieje z tymi głowicami.
    temysz
    Level 3  
    ok. zrobię tak jak mówisz. Jak się uporam z problemem to powiadomię. Pozdrawiam i dzięki za wszystko.
    temysz
    Level 3  
    Jestem po czyszczeniu głowicy i wymianie absorbera oraz nowe tusze. Czyszczenie głowic intensywne może z 8x a na wydruku nie pojawia się nawet 1 kreseczka z czarnego. kolory są ok. Czarnego brak. co ma zrobić bo już nie mam pomysłu.
    temysz
    Level 3  
    to są te dwa wężyki, które dochodzą do absorbera? Jeden szary a drugi przeźroczysty, widzę że w absorberze pojawiły się ślady tuszu więc chyba dochodzi. Jak zdemontować głowicę aby ją namoczyć. może trzeba długo to namaczać.
    MaRciNoOs
    Level 26  
    Masz pełne wężyki? Po piersze sprawdź na tuszach, czy wszędzie masz zerwaną folię z odpowietrznika. Miałem parę razy, że została jedna warstwa i to powielało problem. Proponuję póki co założyć stary absorber i wypiąć z niego czujnik, tak żeby nie dotykał do mokrej części wkładu. Jeżeli da się wymienić część absorbera, to zrób to na starym np. chusteczkami (prowizorka), żeby ten się nie przelał(raz tak miałem- ostrzegam, ledwo doczyściłem wszystko bo polało się sporo...).

Jeżeli widać, że węzyki są pełne, należy zdjąc pokrywkę głowicy, odpiąć taśmę, podnieść elektronikę, sprawdzić, czy tusz dochodzi do samych kanalików nad głowicą. Jeżeli nie, prawdopodobnie masz problem z pompką.
    Jeżeli wężyki są pełne i kanaliki na głowicy też:

Masz dwie opcje:
    Możesz podnieść pokrywę skanera. Przytrzymać " X " na panelu aż głowica wyjedzie. Odłącz z prądu. Podłóż ręcznik papierowy pod głowicę i możesz wziąć do strzykawki płyn do udrażniania + wężyk np od kroplówki i delikatnie, ale to bardzo delikatnie pchnąć czarny tusz w stronę wężyków, poprzez miejsce po kasecie z tuszem. Jeżeli na ręczniku nic a nic nie podawi się czarnedo tuszu, głowica stoi...

Wtedy przymierzyłbym się do zdjęcia głowicy. Wpierw należy delikatnie zdjąć enkoder paskowy (ten który jest napięty sprężynką z lewej strony). Drugi do guard film który chroni właściwy enkoder przed zabrudzeniami pochodzącymi z paska napędowego - ten Ciebie nie interesuje. Należy pokręcić głównym wałkiem (ten z enkoderem kołowym) chyba w lewo, aby zwolnić mechanizm głowicy, aby mogła wyjechać, pod głowicą masz biały plastik, który trzeba dodatkowo zwolnić. Głowicę można wyjąć z szyn na skraju z lewej strony. Odłącz wężyki od głowicy (rób to z włożonymi najlepiej pustymi tuszami, żeby tusz z węży cofnął się do pojemników, a nie w drukarkę (ten może być zanieczyszczony).
    Następnie weź śrubokręt PH00 i odkręć kanaliki. Jest tam też malutka uszczelka, której nie możesz zgubić ;)
    Dlaczego Ci o tym piszę, bo często w tych modelach miewam w tym miejscu sporo osadu, który należy delikatnie zdjąć patyczkiem higienicznym. Jeżeli przebijesz "sitko" w głowicy, raczej już jej nie odratujesz.
    Składamy, dajemy płyn do udrażniana w kolor czarny, napełniamy w Maintenance 76 4 i na stację czysczącą nalewamy płyn do udrażniania, po czym ręcznie przesuwamy głowicę we właściwe miejsce. Zostawiamy na 3-4 dni i czekamy na efekt ;)

powodzenia ;)
    temysz
    Level 3  
    widzę wężyki, plomby zerwane, ale w tych wężykach są bąble powietrza. Na górze jest chyba czarny, na początku jet tusz a potem widzę, że jest powietrze. czy można się skontaktować telefonicznie? (pierwszy raz robię takie coś)

Dodano po 9 [minuty]:

Na jednym ze zdjęć widać wężyki, na drugim są dalej i w tym z góry nie ma tuszu jest powietrze. co mam robić. DCP-j4120dw - Nie drukuje czarnego. DCP-j4120dw - Nie drukuje czarnego.
    temysz
    Level 3  
    ale jak czyściłem płynem to z głowicy wylatywał czarny tusz. Przeczyściłem wszystkie kolory i na początku nie było nic na wydrukach ale z czasem kolory się pojawiły a czarny nie.

Dodano po 46 [minuty]:

Podałem ze strzykawki bezpośrednio do dyszy tusz, tak aż wypełniła cały wężyk i wylewało się przez głowicę. Zrobiłem wydruk i super wtdruk prawie ok. zrobiłem czyszczenie głowicy i KLOPS prawie całkowity brak czarnego. Co może być grane? Chyba nie podaje kartridż tuszu? Albo coś innego? Jestem kompletnym amatorem i nie wiem co robić.
    MaRciNoOs
    Level 26  
    Miałem podobny przypadek wczoraj, profilaktycznie wymieniłem wężyki i stację czyszczącą i u mnie po temacie. Ale nie robiłem sekcji podzespołów, żeby znaleść dokładną usterkę, więc Ci jednoznacznie nie odpowiem. Są dwie opcje, albo nieszczelność na wężykach, albo problem z pomką/stacją czyszczącą tzw. maintenance Unit. Więcej nie jestem w stanie podpowiedzieć na odległość. Żeby wymienić pomkę/stację czyszczącą trzeba rozebrać 70% drukarki...

Zrób mi zdjęcie tuszy, których używasz. Na pewno oderwałeś starannie folię od odpowietrznika :?:
    temysz
    Level 3  
    Wspaniali ludzie dziękuję za pomoc. Udało się. Okazało się, że do odpowietrznika tuszu wpadła ta folia, była ledwo widoczna bo przeźroczysta, wydłubałem ją igłą i podciśnienowo wyssałem ją strzykawką. Wszystko chodzi jak należy. Dziękuję za wszystko. Pozdrawiam.