Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fujitsu Li2727 modernizacja CPU, RAM + rozwiązanie: nie można wejść do BIOS F2

27 Mar 2020 20:07 213 2
  • Level 22  
    Temat ten piszę w odniesieniu do https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2293269.html - zakładam nowy a nie dopisuję info na końcu starego, bo niektórzy są na to nadwrażliwi ;P

Robiłem upgrade starego poczciwego Fujitsu-Siemens Li2727 z myślą o dzieciakach i chciałbym podzielić się tym, co udało mi się ustalić: czyli "pozostawiam wiedzę dla potomnych"...

W Li2727 Nie trzeba ograniczać się do T4500 bo ten sprzęt daje radę wyżej ;P Mój egzemplarz chodzi poprawnie w następującej specyfikacji:

- Procesor Intel Core 2 T6600
    - RAM 3GB DDR2 (wsadziłem 6400 czyli 800MHz - wbrew temu co pisano powyżej DZIAŁAJĄ! )
    - Dysk SSD 64GB SATA III (chodzi oczywiście jako SATA II)

Całość chodzi pod Windowsen 7 Pro x86 (nie instalowałem 64-bitowego z uwagi na 3GB RAM'u).

Jeżeli będziecie walczyć ze swoimi Li2727 zapewne traficie na dwa problemy:
    1. Karta WiFi która instaluje się poprawnie, ale sieci bezprzewodowych nie widać
    2. Nie działa większość przycisków funkcyjnych FN + F cośtam - między innymi sterowanie podświetleniem

Rozwiązanie problemu to instalacja Launch Managera - dostępny na stronie FUJITSU dla tego modelu (jest max Vista, nie przejmujcie się tym, działa z Win7, sprawdziłem to). Po jego instalacji i restarcie nagle laptop zaczyna gadać z klawiszami funkcyjnymi i zarówno WiFi jak i jasność dają się sterować ;P

UWAGA: rozwiązanie z Launch Managerem działa w odniesieniu do WiFi na większości AMILO, włącznie z V3525 V3545 itd. PROSZĘ PAMIĘTAĆ, ŻE KARTĘ WIFI NALEŻY TEŻ WŁACZYĆ W BIOS'ie. Jeżeli mimo włączenia karty w biosie, poprawnej instalacji sterowników i instalacji Launch Managera sieci WiFi nie pojawiają się, POZOSTAJE ZAKLEJENIE PINU 20 KARTY WiFi. Wujek google pokaże Wam jak to zrobić ;)

Jeżeli aktualnie walczycie z Li2727 śmiało piszcie w tym poście, mam na czym eksperymentować ;)

Typową usterką tego modelu jest pękająca klapa matrycy. Podpowiem tylko, że klapa, ramka i zawiasy są identyczne (poza kolorem) w Li2727 i w V3525 V3545 i V8210 (i jeszcze kilku modelach - trafice na to szukając) więc jeżeli kwestia kolorystyki nie stanowi problemu, elementów zamiennych można szukać pośród tych modeli.

Kolejna typowa usterka - dotyczy KAŻDEGO AMILO z tego okresu - nie da się wejść do BIOS'u, nie da się wywołać BOOT MENU...
    ROZWIĄZANIA SĄ DWA:
    1. brutalne - demolka laptopa, wyjąć baterię CMOS (oczywiście zasilacz i bateria główna odłączone)
    2. polubowne - UPGRADE BIOS'u (nawet "nałożenie" na tą samą wersję)

Rozwiązanie 1 podaję na podstawie info z Internetu, rozwiązanie 2 sprawdziłem na własnym egzemplarzu Li2727 - działa!
  • SterControlSterControl
  • Level 6  
    ja bym bardziej wybrał pierwszą opcję :p ze względu na to, że i tak po upgradzie biosu nie będzie się dało do niego wejść. druga metoda chyba jest bardziej na krótką metę jeżeli chodzi o to :)
  • Level 22  
    Problem z brakiem możliwości wejścia do biosu rozwiązywałem kilka dni temu. Po nałożeniu tej samej (najnowszej) wersji jak na razie wszystko śmiga - F2 działa za każdym razem. Dobranie się do baterii to w tym modelu gruba demolka, włącznie z wyjęciem płyty z kadłubka. Mając to na względzie wolałem zacząć od wersji "dla leniwych" ;) Jak już odzyskałem nad nim kontrolę po wejściu do biosu zmiana kilku parametrów, zapisanie, restart, ponowne wejście, zmiana na wartości pożądane i restart.