Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jakiej średnicy mam zastosować złącze/typ F nakręcane do kabla koncentrycznego

28 Mar 2020 07:28 495 15
  • Poziom 11  
    Dzień dobry
    Mam nie typowe pytanie w jakiej średnicy mam zastosować złącze/typ F nakręcane do kabla koncentrycznego 75 Om do odbioru DVB-T/T2/C/C2/S/S2

przewody:
    1 -- Przewód koncentryczny 75 Om TRISET PROFI 120dB klasa A++ 1,13/4,80/6,90
    2 -- Przewód koncentryczny TRISET-113 1,13/4,8/6,8 klasa A 75 Om

3 -- Przewód koncentryczny TRISET-113 PE żelowany klasa A 75 Om [1m]
    4 -- Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-11 PE + żel 1,65/7,2/10 klasa A

Złącze F nakręcane są średnicy (takie znalazłem):
    a -- Złącze F nakręcane 7,2 mm
    b -- Złącze F nakręcane 6,8mm
    c -- Złącze F nakręcane, stalowe 5,5
    d -- Złącze F zaciskane 10 mm na RG-11
    e -- Złącze F zaciskane 6,5 mm

Jeżeli są jakieś inne kable koncentryczne oraz złącza/typ F to też proszę podać nazwę kabla koncentrycznego oraz rozmiar zamontowania średnicy złącza F.

Pytanie 2.
    Jaki wtyk zamontować do łączenia kabla koncentrycznego z anteną oraz jaki wtyk zamontować do łączenia kabla koncentrycznego z
    a1 -- rozgałęźnikiem,
    a2 -- od-gałęźnikiem
    a3 -- telewizor,
    a4 -- dekoder,
    a5 -- inne urządzenia, części

Dziękuje za odpowiedz
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 43  
    O co Ci chodzi? Pracę dyplomową piszesz? Chyba nie zamierzasz zdobyć tych wiadomości do podłączenia sobie TV z anteną?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 37  
    Na temat dopasowania złącza do przewodu masz sporo tematów na forum,np.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18311377#18311377
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18281039#18281039
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18498256#18498256 (RG-11)
    O ile dobrze pamiętam jesteś z Częstochowy. Zatem jeżeli masz wątpliwości, to podejdź do Dipola na Niepodległości 8. Tam zapewne dobiorą Ci złącze do każdego przewodu.
    A tak na marginesie mam pytanie - zrobiłeś już cała instalację (Link) i dopiero teraz pytasz o złącza do przewodów?
  • Poziom 43  
    _kli_ napisał:
    ...
    A tak na marginesie mam pytanie - zrobiłeś już cała instalację ... i dopiero teraz pytasz o złącza do przewodów?

Pyta również o przewody i złącza łącznie z katalogowymi oznaczeniami. Raczej mu to potrzebne do pracy teoretycznej.
    Jcom2013 napisał:
    ...
    Jeżeli są jakieś inne kable koncentryczne oraz złącza/typ F to też proszę podać nazwę kabla koncentrycznego oraz rozmiar zamontowania średnicy złącza F.
    ...
  • Poziom 11  
    Dzień dobry
    Dziękuje za odpowiedz
    Przepraszam, że nie odpisywałem na innym moim poście, ale nie robiłem żadnych postępów z powodu wiedzy jak zrobić oraz z powodu braku części, wczoraj zdalnie zamówiłem w sklepie dipol.com.pl i kupiłem części do mojej instalacji antenowej, ale dopiero teraz i te części będę miał w tym tygodniu między dniem wtorek 31.03.2020r., a dniem piątkiem 06.04.2020r.

Kupiłem antenę Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 - Kod towaru: A2810, którą połączę z anteną Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 15/5-12/21-60 DVB-T/T2, ale UHF Zwrotnica antenowa ZA-112Ms FM+VHFIII/UHF/UHF/75 Kod towaru: C0372, dalej będę kombinował z rozgałęźnikami oraz od-gałęźnikami, które kupiłem wszystkie rodzaje jakie są w sprzedaży. Dwie anteny są mi potrzebne do odbioru z dwóch nadajników DVB-T z których z jednej anteny nie odbieram z dwóch nadajników, między innymi nie odbieram MUX-L3, MUX-4.

Czytam kilka książek oraz szukałem w internecie o tym co zadaje na forum, między innymi elektroda, posiadam, też książkę "Technik antenowych instalacji telewizji cyfrowej DVB. Poradnik praktyczny (okładka miękka), Autor: Brzęcki Mariusz". Przeczytałem ją cała, ale niby to proste, ale dla mnie bardzo skomplikowane. Na forum elektroda doradzili mi fachowca. Myślałem nad zadzwonieniem do fachowca, który doradzili mi z forum elektroda .pl, ale nie zadzwoniłem, ponieważ nie miałem wszystkich części, w którym mógłby mi pomóc w trakcje projektowania instalacji antenowej DVB-T/T2. Myślałem na zakupem miernika DVB-T/T2 porządnego, ale cały czas odkładam, jakbym miał miernik, wtedy wiedział bym co i jak.

I w tym tygodniu co będzie, zacznę projektować instalację antenową.
    Co do złączy/typ F to prawda potrzebna jest mi do mojej instalacji antenowej, którą będę już na 99,99 % projektował w następnym tygodniu. Czemu się pytam, ponieważ, raz zakupiłem złącze/typ F i zamontowałem w antenie to po włożeniu ledwo do kabla koncentrycznego, złącze/typ F wyrwało/ucięło mi wszystkie druciki - ekran w kablu koncentrycznym i podejrzewam, że dlatego miałem słaby sygnał, miałem drugi kabel koncentryczny, w którym włożyłem złącze/typ F do kabla koncentrycznego, gdy po pociągnięciu ręką kabla koncentrycznego, kable koncentryczny wyleciał ze złącza/typ F, zostawiając bez kabla koncentrycznego złącze/typ F w urządzeniu.

Druga sprawa zrobiłem eksperyment do anteny "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak". Zamontowałem symetryzator antenowy Badmor na kanał od 6-60 i podłączyłem wewnątrz pokoju, a dokładnie odległego pokoju, gdzie mam słaby sygnał DB-T do odległego telewizora, który opisywałem na forum okazało się, że odbieram wewnątrz odległego pokoju na bardzo dobrym odbiorem siła sygnału, ale w zależności, gdzie antena "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak" jest umieszczona, w nie każdym miejscu odległego pokoju w mieszkaniu antena "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak" odbiera DVB-T, tylko od anteny "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak" zgubiłem w trakcje porządku dwa ostatnie pionowe elementy i dlatego tylko odbieram w odległym pokoju z anteny "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak" z symetryzatorem antenowym Badmor na kanał od 6-60 w danym miejscu w pokoju wewnętrznym "MUX--1, MUX--2, MUX--3, MUX--4, MUX--L3", ale nie odbieram MUX-8 na kanale 9. Dwóch ostatnich elementów anteny "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak" nie mogę znaleźć w mieszkaniu, nie wiem czy się da je dokupić, ale jak ktoś wie, gdzie można części do anten barczak dokupić było by mi miło jak by dał namiar na dokupienie części do anteny "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak".

Podsumowując, do tematu forum elektroda .pl chce na stałem dopasować złącze/typ F do kabli koncentryczny oraz wiedzieć na przyszłość jak co zamontować.

Mam nadzieje, że wyjaśniłem sprawę dla tych co nie rozumieją.
    Myślałem nad pójściem na kurs instalatora antenowego.
    Miałem iść do sklepu dipol .com .pl, ale sklep jest zamknięty z powodu konowirusa, tak to bym się nie pytał na forum elektroda .pl.
    Mam nadzieje, że dobry zakup zrobiłem kupując kilkadziesiąt sztuk złaczy/wtyk F 7,2 mm do kabla koncentrycznego
    1 -- Przewód koncentryczny 75 Om TRISET PROFI 120dB klasa A++ 1,13/4,80/6,90
    2 -- Przewód koncentryczny TRISET-113 1,13/4,8/6,8 klasa A 75 Om

3 -- Przewód koncentryczny TRISET-113 PE żelowany klasa A 75 Om [1m]
    4 -- Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-11 PE + żel 1,65/7,2/10 klasa A

Dziękuje za odpowiedz

W jakiej średnicy mam zastosować złącze/typ F nakręcane do kabla koncentrycznego
  • Poziom 43  
    Jednak jak wcześniej napisałem powstanie z tego praca naukowa. Może przy okazji konkretna instalacja. :shocked!:
  • Poziom 37  
    Jcom2013 napisał:
    Druga sprawa zrobiłem eksperyment do anteny "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak". Zamontowałem symetryzator antenowy Badmor na kanał od 6-60 i podłączyłem wewnątrz pokoju, a dokładnie odległego pokoju, gdzie mam słaby sygnał DB-T do odległego telewizora, który opisywałem na forum okazało się, że odbieram wewnątrz odległego pokoju na bardzo dobrym odbiorem siła sygnału, ale w zależności, gdzie antena "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak" jest umieszczona, w nie każdym miejscu odległego pokoju w mieszkaniu antena "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak" odbiera DVB-T, tylko od anteny "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak" zgubiłem w trakcje porządku dwa ostatnie pionowe elementy i dlatego tylko odbieram w odległym pokoju z anteny "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak" z symetryzatorem antenowym Badmor na kanał od 6-60 w danym miejscu w pokoju wewnętrznym "MUX--1, MUX--2, MUX--3, MUX--4, MUX--L3", ale nie odbieram MUX-8 na kanale 9. Dwóch ostatnich elementów anteny "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak" nie mogę znaleźć w mieszkaniu, nie wiem czy się da je dokupić, ale jak ktoś wie, gdzie można części do anten barczak dokupić było by mi miło jak by dał namiar na dokupienie części do anteny "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak".

Chłopie - weź zedytuj ten tekst, bo nic z niego nie można zrozumieć. Po co ciągle używasz nazwy i kodu towarów?
    Jcom2013 napisał:
    zrobiłem eksperyment do anteny "Antena zewnętrzna - DVBT 6LOG HV - 12 elementów. Kod produktu: 6hv. Zysk: 11 [dBi] (wzmacniacz +15 dB) Barczak". Zamontowałem symetryzator antenowy Badmor na kanał od 6-60

Jak zamontowałeś ten symetryzator w LOG-u Barczaka :?: :!:
    Jcom2013 napisał:
    Myślałem na zakupem miernika DVB-T/T2 porządnego, ale cały czas odkładam, jakbym miał miernik, wtedy wiedział bym co i jak.

Obawiam się, że nie za bardzo. Trzeba umieć interpretować wskazania miernika.
    Jcom2013 napisał:
    Myślałem nad pójściem na kurs instalatora antenowego.

Tam niestety nie uczą jak dopasować i założyć F-kę na przewód.
    https://www.dipol.com.pl/szkolenia_dla_instalatorow_i_projektantow_kursy.htm#896
  • Poziom 43  
    _kli_ napisał:
    ...
    Chłopie - weź zedytuj ten tekst, bo nic z niego nie można zrozumieć. Po co ciągle używasz nazwy i kodu towarów?
    ...

Do wykonania instalacji posługiwanie się naukowymi określeniami jak to robi autor nie jest potrzebne. Do pracy naukowej już tak. :shii:
    _kli_ napisał:
    ...Tam niestety nie uczą jak dopasować i założyć F-kę na przewód.
    https://www.dipol.com.pl/szkolenia_dla_instalatorow_i_projektantow_kursy.htm#896

Przydałoby się mu zaliczenie wszystkich kursów. Niestety nie jest to obecnie możliwe. Na jesieni może tak ale czy na pewno???
  • Poziom 37  
    DiZMar napisał:
    Przydałoby się mu zaliczenie wszystkich kursów.

Tam nikt nie uczy podstaw. Aby coś z nich wynieść, trzeba (niestety) już mieć spory zasób wiedzy i praktyki instalatorskiej.

SatNet - program do projektowania zbiorczej instalacji tv naziemnej i satelitarnej (Terra)
    https://www.dipol.com.pl/projektowanie_zbiorc...sat_w_programie_satnet_firmy_terra_bib209.htm
    TelSat - program do projektowania instalacji antenowych (Telmor)
    https://www.telmor.pl/O-nas/Wydarzenia/TelSat...jektowania-instalacji-antenowych-juz-dostepny
  • Poziom 11  
    Dzień dobry
    Dziękuje za odpowiedz
    Tak zamontowałem symetryzator do anteny Barczak
  • Poziom 37  
    Pytanie o montaż symetryzatora zadałem z czystej ciekawości. :wink: Jak wiadomo antena logarytmiczna nie wymaga stosowania symetryzatora, bo jej impedancja wyjściowa to 75 Ω. Sposób montażu przewodu na antenie pasywnej Barczaka:
  • Poziom 11  
    Dzień dobry
    Dziękuje za odpowiedz
    Załączyłem antenę barczak bez symetryzatora, ale obraz się cały czas ciął oraz przecinał wraz z dźwiękiem oraz nie wszystkie MUX-y łapałem, a także nie w każdym miejscu łapałem sygnał, a szczególności musiałem tak ustawić antenę, a żeby złapał kilka MUX, ale tylko w jednym miejscu. Gdy zamontowałem w antenie barczak symetryzator to łapię wszystkie dostępne MUX, tylko bez MUX-8 podejrzewam z braku części na antenie barczak oraz w 95% pokoju łapię wszystkię MUX-y, ale bez MUX-8
  • Poziom 37  
    Jcom2013 napisał:
    Załączyłem antenę barczak bez symetryzatora, ale obraz się cały czas ciął oraz przecinał wraz z dźwiękiem oraz nie wszystkie MUX-y łapałem

Masz pewność, że przewód zamontowałeś poprawnie?
  • Poziom 21  
    Do kabla Triset-113 (innych też) polecam wtyki F samokompresyjne Cabelcon F56 5.1:
    Cabelcon F56 5.1

Do tego klucz do złączy antenowych ze stripperem:
    Klucz do złączy antenowych + stripper do kabli Triset-113/RG6/RG59 Cabelcon

Klucz do dokręcania wtyków F:
    Klucz montażowy do złączy F

I klucz T pomocny do mocowania wtyków F samokompresyjnych na kablu koncentrycznym:
    Klucz krzyżowy do wtyku F

Po zarobieniu kabla stripperem wywijam oplot na zewnątrz i nasadzam wtyk F do oporu. Kluczem do dokręcania wtyków przytrzymuję wtyk F, po czym klucz T wkręcam w ten wtyk do oporu. Tak zamocowana F-ka jest praktycznie nie do zdjęcia z kabla.
  • Poziom 11  
    Dzień dobry
    Dziękuję wszystkim za odpowiedz

Zrobiłem w końcu instalację antenową.
    Zamontowałem dwie anteny, ale muszę zmienić jedną antenę.
    Kupiłem
    Antenę Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T/T2
    oraz zamontowałem zwrotnicę Zwrotnica antenowa ZA-112Ms FM+VHFIII/UHF/UHF/75 na dwie anteny.
    Wszystko pięknie gra, ale w moim pokoju co mam długość kabla powyżej 10 metrów nadal nie odbiera MUX-L3 oraz MUX-4, nawet gdy mam dwie anteny. Ale nad tym cały czas pracuję.
    Dziękuje za odpowiedz
  • Poziom 43  
    Jcom2013 napisał:
    ...
    Wszystko pięknie gra, ale w moim pokoju co mam długość kabla powyżej 10 metrów nadal nie odbiera MUX-L3 oraz MUX-4, nawet gdy mam dwie anteny. ...

To wszystko pięknie gra? Czy raczej profesjonalny osprzęt nie sprawdził się? Przecież 10 m to nie jest jakaś odległość zbyt duża zwłaszcza jeżeli instalacja wykonana jest profesjonalnie a nie amatorsko. :shii: