Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Beko D5240-HC SN: 1118085810 raz działa raz nie

mickry 28 Mar 2020 14:36 1257 7
 • #1
  mickry
  Level 10  
  Witam, mam problem z lodówką Beko D5240-HC, w czwartek wieczorem przestała działać, tj. kompresor coś tam chodził albo sam wiatraczek w nim ale przestała chodzić, był wczoraj fachowiec który stwierdził że uciekł gaz. Dziś rano otwieram ją a ona chodzi normalnie, zamrażalnik zamarznięty, w lodówce zimno. Ktoś coś podpowie co to może być że się tak dzieje?? Dodam, że gdy ustawiłem ją na maxa tj. 5tkę to chłodziła aż za bardzo, po czym skręciłem ją na 3.5 tak jak zawsze chodziła, zgasła całkiem i tak z 3h znów nie chodziła, termometr wsadzony do środka pokazywał wzrost temperatury. Odwróciłem ją, zdjąłem zabezpieczenie ze skrzyneczki żeby zobaczyć co się tam w środku dzieje i jeden element wygląda jak lekko przypalony. Dodatkowo po tym jak przestała działać starą sprawdzoną metodą po otwarciu jej 3 razy szurnąłem ją w to pokrętło(potencjometr) od temperatury i tu nagle bach zaczęła działać. Domniemam że to może być termostat umieszczony za tym potencjometrem. Ktoś pomoże? Piszę tu ze względu na to że wszystko pozamykane a gdzieś jedzenie trzeba trzymać ;)
  Lodówka Beko D5240-HC SN: 1118085810 raz działa raz nie Lodówka Beko D5240-HC SN: 1118085810 raz działa raz nie  Dodano po 6 [godziny] 26 [minuty]:

  podpowie ktoś coś, dodam że sprawdzałem miernikiem termostat bo znów się wyłączyła i nie działała, jak sprawdziłem termostat to okazało się że działa jak go podpiąłem to lodówka nagle zaczeła chodzic;) coś ją wyłącza tylko co? jakiś czujnik przy sprężarce inny?
 • #2
  zhudomel
  Home appliances specialist
  mickry wrote:
  coś ją wyłącza tylko co?
  Najprawdopodobniej termostat.
  mickry wrote:
  jak sprawdziłem termostat to okazało się że działa
  Bo przy demontażu się załączył.
 • #3
  mickry
  Level 10  
  zhudomel wrote:
  mickry wrote:
  coś ją wyłącza tylko co?
  Najprawdopodobniej termostat.
  mickry wrote:
  jak sprawdziłem termostat to okazało się, że działa
  Bo przy demontażu się załączył.
  Również tak myślę, tylko czekam az znów przestanie działać zeby go złapać miernikiem na gorącym uczynku ;)
 • #4
  mickry
  Level 10  
  Powiedzcie mi, czy jak zewrę piny 4 i 6 na termostacie to czy wystartuje sprężarka omijając termostat? Dodatkowo mam pytanie, czy tak prosta lodówka jak ta, ma jakiś dodatkowy czujnik przed kompresorem, który pomimo termostatu może wyłączać cały układ?
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #5
  mickry
  Level 10  
  Wymieniłem właśnie termostat na taki sam, po czym po próbie regulacji temperatury znów lodówka przestała pracować, jak go wyjąłem i kapilara się nagrzała było słychać takie pyknięcie w termostacie i znów zaczął pracować... ktoś coś podpowie?
 • #6
  mickry
  Level 10  
  Jednak z nowym termostatem pochodziła 2 tyg. i znów cały dzień nie działała, dopiero jak w postała w kuchni z otwartym oknem zaskoczyła. Wygląda na to, że coś się przegrzewa w niej. Zasugerowano mi klixon/starter sprężarki. Gdzie to znajde w tej lodowce?
 • #7
  stanislaw1954
  Level 43  
  mickry wrote:
  dopiero jak w postała w kuchni z otwartym oknem zaskoczyła
  To gdzie ją poprzednio trzymałeś? Może tam jest za zimno i dla tego nie chce się włączać?
 • #8
  mickry
  Level 10  
  Jak ma być za zimno? Dopiero jak się zrobiło zimno w kuchni to się załączyła, a stoi w kuchni w bloku.