Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Automat gwiazda trójkąt, podłączenie presostatu

tao022 28 Mar 2020 09:43 1479 16
    kot mirmur
    Level 33  
    Presostat z reguły steruje stycznikiem głównym/ jego uzwojeniami/, potem masz timer sterujący przełączeniem z gwiazdy w trójkąt.
    tao022
    Level 10  
    Gdybym miał schemat z pewnością nie zwracałbym się o pomoc. W styczniu po prawej są 3 piny zmostkowane ze sobą, które mają oznaczenia R S T, czyli tak jak w środkowym styczniku, gdzie podpięte są fazy. Czy możliwe, że należy w to miejsce podpiąć fazę do wysterowania stycznika? Jestem niestety laikiem elektryki i liczę na łud szczęścia, że ktoś przypadkiem posiada podobny układ.

Automat gwiazda trójkąt, podłączenie presostatu
    Automat gwiazda trójkąt, podłączenie presostatu

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

Dobra.Manufaktura, ale na szybko tylko tyle mogę. Jeżeli trzeba będzie coś więcej dodam. w tym układzie (zdjęcie nr.1) brakuje jednego przewodu, który zamyka obwód (był presostat). Czyli brak jednego "mostka".

Automat gwiazda trójkąt, podłączenie presostatu Automat gwiazda trójkąt, podłączenie presostatu
    vcc
    Level 35  
    Presostat musi być wpięty przed czasówką aby każde jego załączenie uruchamiało cykl rozruchu Y/D. Posiłkuj się schematem od wana AW
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    To proszę podać typ kompresora . Może ktoś go zna lub ma schemat.
    tao022 wrote:
    brakuje jednego przewodu, który zamyka obwód (był presostat). Czyli brak jednego "mostka"

Nie, brakuje więcej bo gdzie masz układ załączania .
    tao022
    Level 10  
    Mam tylko tą naklejkę. Kompresora brak. Rozumiem, że to mało, ale tylko takie informacje posiadam. Układ sterowania to ten po samej prawej domniemam, czyli brak zasilania układu sterowania to problem, który próbuje rozwiązać... niestety laików czasem trzeba prowadzić za rękę. Liczę na mądrzejszych od siebie.... 😁
    kot mirmur
    Level 33  
    Gdybym miał schemat/ napisałeś w poście nr.4/, i tak wiele by to nie dało- ty sugerujesz się tylko oznaczeniami wyprowadzeń na konkretnym schemacie. A jakim problemem jest użycie głowy- gotowce masz w sieci, zamiast pisać nie wiadomo co, usiądz i poszukaj. Po za tym- układ > presostat+ czasówka+ 3 styczniki-jest stosunkowo prosty/ schematy można sobie na ramce od wypalonych fajek samemu narysować na kolanie.
    PS. tam jeszcze mógł być w obwodzie> elektrozawór odprężnika:):):)
    tao022
    Level 10  
    Drodzy użytkownicy,

Wszelkie schematy elektryczne są dla mnie zrozumiałe. Źle określiłem sedno problemu. Chodzi mi o naoczne miejsce zasilania sterowaniem cewki. Jeżeli uda się określić za pomocą zdjęć to super, jeżeli nie to dzięki z góry za starania i cierpliwość.
    vcc
    Level 35  
    tao022 wrote:
    Wszelkie schematy elektryczne są dla mnie zrozumiałe.

Więc bez problemu powinieneś znaleźć miejsce gdzie się wpiąć.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    tao022 wrote:
    Jeżeli uda się określić za pomocą zdjęć to super, jeżeli nie to dzięki z góry za starania i cierpliwość.

Nie uda się to zdalnie dla rozgarniętego elektryka na miejscu do ogarnięcia . Możemy stworzyć nowy schemat tu masz podpowiedź jak to wykonać.
    https://obrazki.elektroda.pl/2549723200_1452622803.jpg
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3261588.html
    tao022
    Level 10  
    O... Dziękuję bardzo. Spróbuję i dam znać co z tego wyszło.
    kot mirmur
    Level 33  
    Schemat jest super, tyle że trochę stary. Ale i tak bardzo pomocny pewnie będzie. A tak trochę odskakując od tematu- ten schemat , to z lat 70-tych, czy wcześniejszy? Tak z ciekawości pytam, po grafice widzę że jest to prawie muzeum techniki.
    tao022
    Level 10  
    Zgadza się, dlatego tak ciężko z informacjami na jego temat. Dzięki.
    kot mirmur
    Level 33  
    Ciężko? Dość dziwny cytat. Śmiem twierdzić że - wcale nie ciężko, ale też nie lekko. Czasami należało by użyć wyszukiwarki. Pierwszy kwiecień mamy już za sobą. Napisz kolego jaki kompresor chcesz uruchomić?moc silnika podaj, rodzaj odprężnika- mechaniczny/ razem z presostatem jest wbudowany/, czy elektryczny. I z góry zakładamy że- wszystkie styczniki są sprawne pod względem przewodności styków prądowych, jakie są napięcia pracy cewek styczników? Jest to gdzieś napisane na ich obudowach. I nie pisz więcej bzdur typu- w styczniu po prawej są trzy piny zmostkowane itd..Liczę że schematu podanego przez kolegę K. Reszka / post #11/, wyciągnie kolega odpowiednio konstruktywne wnioski. Niestety , schemat z racji swojego wieku ma pewne "wady".
    tao022
    Level 10  
    Krzysztof Kamieński, dziękuję.
    Kot mirmur, widzisz a jednak można pomóc bez tekstów typu... pryma aprilis....
    O taką formę mi chodziło panie Kszysztofie.
    Już wstępnie widze w jaki sposób połączyć układ.
    Dziękuję wszystkim, którzy chcieli pomoc i pozostałym w sumie również.

Dodano po 2 [minuty]:

Postąpiłem wg. schematu Krzysztofa i działa. Dzięki.