Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak ustawić piec gazowy żeby w domu nie było zimno?

Taggin 19 Oct 2020 20:24 6417 218
  • Helpful post
    Erbit
    Level 39  
    BUCKS wrote:
    ...
    Moc minimalna 9,5kW powoduje, że niemal wszystkie grzejniki równocześnie muszą przyjmować ciepło, aby kocioł mógł grzać.
    ...

To jest marnotrawstwo energii. Po co mają grzać grzejniki, które tego ciepła nie potrzebują? W moim przekonaniu powinny grzać tylko te, które tego ciepła potrzebują nawet gdyby to miał być tylko jeden grzejnik. To o czym Ty napisałeś miało prawo bytu w instalacjach gdzie był obieg grawitacyjny i ilość wody powodowała, że "końcowe grzejniki" późno dostawały ciepło lub wcale.

Dziś są pompy obiegowe, które przepychają wodę nawet do najdalszych krańców układu CO, na dokładkę mam wiele termostatów ściennych i to one decydują czy załączać kocioł czy nie. Wiele a nie jeden, centralny. Dzięki temu można dogrzać pomieszczenie na końcu układu wtedy gdy to ono tego potrzebuje a nie wtedy gdy ogólny termostat ścienny umieszczony w centralnej części budynku uznał, że trzeba grzać.

Dodano po 11 [minuty]:

BUCKS wrote:
    ...
    Kończę rozmowę, bo nie ma to sensu.
    ...

Trudno, nie namawiam.
  • HelukabelHelukabel
    BUCKS
    Level 38  
    Erbit wrote:
    To jest marnotrawstwo energii. Po co mają grzać grzejniki, które tego ciepła nie potrzebują?

Przewymiarowany kocioł zawsze oznacza marnotrawstwo energii.
    W takim wypadku jak mój tylko bufor ciepła może pomóc.

W moim wypadku mając atmosferyka to bufor ciepła choćby 100 l + termostatyczny zawór mieszający zrobiłby dużą różnicę.
    Bo choć kocioł nadal by taktował to zyskałbym znaczną poprawę komfortu cieplnego, bo na zasilaniu miałbym stale ciepłą wodę o stałej temperaturze i wówczas regulowanie temperatury pomieszczeń za pomocą głowic termostatycznych miałoby sens.

Pamiętaj o jednym, że kocioł produkuje określoną ilość energii w danej jednostce czasu.
    U mnie obecnie pojedynczy cykl pracy kotła to 10-20 minut, 10 minut gdy przerwa trwa 34 minuty (tyle obecnie wynosi u mnie blokada palnika), a 20 minut, gdy przerwa trwa np. 1-1,5h spowodowana wyłączeniem grzania przez regulator pokojowy.

Załóżmy, że kocioł ma minimalnie 9kW i pracuje 1/3 godziny, czyli w teorii bez liczenia strat i innych zależności wyprodukuje 3kWh energii cieplnej.
    Teraz w mojej instalacji odpowiednie kryzowanie ma za zadanie rozprowadzić owe 3kWh energii cieplnej w miarę równomiernie po całym mieszkaniu.

Zupełnie inaczej będzie z kotłem kondensacyjnym o mocy np. 3,4kW. Wówczas wyprodukowanie tych samych 3kWh energii zajmie nie 20 minut lecz np. 50 minut.
    Grzejniki będą miały inną kulturę pracy nagrzewając się stopniowo przez 50 minut do niższej temperatury np. 40 stopni, zamiast nagrzewać się gwałtownie przez 20 minut do wyższej temperatury obecnie 50 stopni. Wówczas kryzowanie nie będzie u mnie tak istotne jak obecnie.

Erbit wrote:
    Dziś są pompy obiegowe, które przepychają wodę nawet do najdalszych krańców układu CO

ja nie narzekam na wydajność pompy, mam ją większą niż potrzebuję ale co z tego jak moc mojego obecnego kotła jest za duża, aby ogrzewanie było na prawdę efektywne. Sama pompa to za mało, bo całe ogrzewanie to zespół naczyń połączonych.
    Dlatego na forum pojawiają się od czasu do czasu posty, gdy ktoś założył nowe ogrzewanie, z nowym kotłem ale mimo to nie jest zadowolony z efektów.
    Wcześniej miałem mniejsze średnice rur i woda płynęła w większym oporem, z większymi szumami i było zauważalnie gorzej.
    Po modernizacji wg mojego projektu i montażu rury 22 mm jest zauważalnie lepiej ale nadal daleko do komfortu termicznego jaki mi się marzy.
    Podłogówki u siebie nie mogę mieć ale taki 100 l bufor ciepła byłby chyba najbardziej optymalnym rozwiązaniem na chwilę obecną, które mogłoby zaspokoić moje potrzeby termiczne.

Dodano po 14 [minuty]:

Erbit wrote:
    na dokładkę mam wiele termostatów ściennych i to one decydują czy załączać kocioł czy nie. Wiele a nie jeden, centralny. Dzięki temu można dogrzać pomieszczenie na końcu układu wtedy gdy to ono tego potrzebuje a nie wtedy gdy ogólny termostat ścienny umieszczony w centralnej części budynku uznał, że trzeba grzać.

ale taki wariant ma sens tylko wtedy kiedy mamy moc minimalną kotła na odpowiednim poziomie albo mamy bufor, który może dozować energię wedle realnych potrzeb.

Dla wody kotłowej 40/30 moc wszystkich moich grzejników wynosi 2,5kW pod warunkiem, że wszystkie byłyby rozkręcone na maksa.
    A ja mam kocioł o mocy minimalnej 9,5kW to wytłumacz jaki byłby sens posiadania przeze mnie osobnych regulatorów w każdym pokoju?
    U mnie bez bufora ciepła z obecnym kotłem i możliwości dozowania energii według realnych potrzeb to tak rozbudowane sterowanie jest zbędne i całkowicie bez sensu.
  • HelukabelHelukabel
  • Helpful post
    Erbit
    Level 39  
    BUCKS wrote:
    ...
    W takim wypadku jak mój tylko bufor ciepła może pomóc...

Nie tylko w takim jak Twój. Bufor przyda się każdemu, komu źródło ciepła (dowolny kocioł) nie potrafi grzać płynnie z mocą zaczynając od 0kW (to oczywiście skrajny przykład). Być może pompa ciepła to potrafi ale żaden kocioł gazowy nie. Mnie też się marzy bufor.

BUCKS wrote:
    ... Po modernizacji wg mojego projektu i montażu rury 22 mm jest zauważalnie lepiej ...

To oczywiste przy takim zapasie mocy. Zafundowałeś sobie "bufor" poprzez zwiększenie ilości wody w układzie.

BUCKS wrote:
    ... Podłogówki u siebie nie mogę mieć ...

Widzisz... a ja nie chcę. Wszyscy się zachwycają a ja nie - wręcz jestem przeciwnikiem. "Podłogówkę" przy remoncie zrobię jedynie w łazience ale to już chyba elektryczną. Mocno zaznaczam chyba zrobię i chyba elektryczną. Na pewno nie będę miał podłogówki poza łazienką.

Dodano po 9 [minuty]:

BUCKS wrote:
    ... Dla wody kotłowej 40/30 moc wszystkich moich grzejników wynosi 2,5kW pod warunkiem, że wszystkie byłyby rozkręcone na maksa.
    A ja mam kocioł o mocy minimalnej 9,5kW to wytłumacz jaki byłby sens posiadania przeze mnie osobnych regulatorów w każdym pokoju?

Jak by włączenie u Ciebie tylko jednego grzejnika skutkowało na pracę kotła wiemy. Pozostało jedynie ustalić jaki to byłby skutek ekonomiczny. Na ten moment nie wiem - być może okazałoby się, że rozważamy koszt na poziomie 1 zł dziennie, być może nie. "Drzeć koty" o 1 zł nie ma sensu.

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest co innego - mianowicie komfort i to też ten psychiczny w poczuciu dobrze wykonanej pracy ;)
    BUCKS
    Level 38  
    Erbit wrote:
    Jak by włączenie u Ciebie tylko jednego grzejnika skutkowało na pracę kotła wiemy. Pozostało jedynie ustalić jaki to byłby skutek ekonomiczny. Na ten moment nie wiem - być może okazałoby się, że rozważamy koszt na poziomie 1 zł dziennie, być może nie. "Drzeć koty" o 1 zł nie ma sensu.

W międzyczasie zrobiłem na szybko test.
    Zamknąłem głowicami wszystkie grzejniki i zostawiłem tylko jeden, ten najdalej od kotła i największy o długości 2m.
    Kocioł odpalił się po dłuższej przerwie. Nie wiem ile trwała ale to ta z 1-1,5h.
    W ciągu pierwszych 30 sekund pracy palnika na mocy minimalnej na kotle miałem 45 stopni.
    Maksymalnie podskoczyło do 46 stopni. Gdy woda z zimnego grzejnika wróciła do kotła do temperatura zaczęła spadać i spadła do 42 stopni, potem zaczęła rosnąć.
    Kocioł osiągnał na kotle zadane 50 stopni w ciągu 5:10 min i wyłączył palnik.
    Pompa ma ustawiony wybieg 7 minut, co oznacza, żę może pracować w zakresie 6-7 minut, tym razem rzeczywisty czas pracy pompy wyniósł 6:15min.
    Po wyłączeniu pompy na kotle było 38 stopni.
    Warto nadmienić, że grzejnik jest bez wkładki zaworowej a mimo szum wody był tak duży, że ja bym nie mógł spać przy tak szumiącym grzejniku.

Po 15 minutach przerwy uruchomiłem kocioł z otwartym tylko jednym grzejnikiem o długości 1,4m, który jest przedostatni jeśli chodzi o odległość od kotła.
    Palnik pracował 20 sekund nim osiągnął 50 stopni i kocioł wyłączył się..

Także cały misterny plan z grzaniem jednego grzejnika upadł ;)
    Jak mam otwarte wszystkie grzejniki to grzejniki w pokojach są one niemal bezgłośne i mogę spać.

A teraz wyobraź sobie co ja tu miałem jak miałem instalację zmodernizowaną przez zawodowców, serwisantów Vaillant bez rury 22 mm i z mniejszymi grzejnikami.
    Na kotle ustawione 70 stopni, kocioł włączał palnik na czas liczony w sekundach i w pokoju szczytowym zimno. Trzeba było czekać, aż woda ostygnie ale jak woda ostygła to zarazem wyziębił się pokój i nowa porcja ciepła nie pokrywała strat, bo grzejnik może by się sprawdził, gdyby był stale zasilany w ciepłą wodę ale nie w przypadku cyklicznych pików ciepła i zimna.
    Obserwując instalację, zdobywając stopniowo wiedzę uczyłem się co powinienem zrobić, aby poprawić działanie ogrzewania.

Erbit wrote:
    Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest co innego - mianowicie komfort i to też ten psychiczny w poczuciu dobrze wykonanej pracy

dla mnie zgłębianie tajników ogrzewania na przykładzie mojej instalacji i mojego kotła to pewnego rodzaju hobby, które sprawia mi radochę :)
    W sumie gdyby nie moja spieprzona instalacja to nie miałbym motywacji, by spróbować zgłębić ten temat i dzisiaj byłbym nadal zielony jak laik, a tak to jestem teraz bardziej świadomym laikiem ;)
    Taggin
    Level 9  
    ja już głupi jestem, a mam jeszcze problem z wysoką wodą gruntową.

Tak więc.. proszę jeszcze o radę, co oznacza tryb PI na Tyboxie. Wróciłem na niego bo zapewnia mi dużo większy komfort cieplny.

Mam ustawione na 30 minut. Czy to oznacza, że co 30 minut po prostu piec się dogrzewa? Bo jeszcze niektórzy piszą, że tryb PI sam się uczy grzania?

Na tym trybie palnik się wyłączył np. dzisiaj mimo, że było dopiero 21,8 stopnia na sterowniku a osiągnął 46 stopni na piecu (51 może max).

Kolejna sprawa, czy mam skręcić głowicę w tej łazience jesli kryzowanie nie pomogło?
    BUCKS
    Level 38  
    Taggin wrote:
    Tak więc.. proszę jeszcze o radę, co oznacza tryb PI na Tyboxie. Wróciłem na niego bo zapewnia mi dużo większy komfort cieplny.

nie wiem co oznacza, trzeba by wczytać się w instrukcję jaki jest jego schemat działania.
    To trochę jakby "sztuczna inteligencja" dlatego regulator będzie częściej załączał kocioł.
    Skoro daje Ci to większy komfort cieplny to go zostaw.
    U mnie inteligentne sterowaniem kotła nie sprawdza się, bo w mojej instalacji lepiej jak kocioł ma powtarzalne i przewidywalne cykle pracy dlatego wolę histerezę.

Taggin wrote:
    Kolejna sprawa, czy mam skręcić głowicę w tej łazience jesli kryzowanie nie pomogło?

ustaw tak byś był zadowolony.
    Każdy ma inne oczekiwania to też każdy może ustawiać instalację po swojemu.
    Skręcając głowicę ograniczysz ilość ciepła wpływającą do grzejnika.
    DiZMar
    Level 43  
    BUCKS wrote:
    ...
    Skoro daje Ci to większy komfort cieplny to go zostaw.
    ...

O to jemu wcale nie chodzi o komfort cieplny w mieszkaniu? Jemu chodzi dlaczego są takie a nie inne cyferki. Zanudzi Was na śmierć dopytując o kolejne cyferki (znaki) na wyświetlaczu. Zaraz zacznie pytać co zmieni się gdy przyciśnie ten przycisk a co gdy inny? I tak do us...j śmierci. A w zapasie jakby coś ma wodę gruntową.
    Taggin wrote:
    ... a mam jeszcze problem z wysoką wodą gruntową.
    ...
    Szczecin62
    Level 20  
    Witam i bardzo przepraszam za pytanie!
    Czy Ty kolego robisz sobie jaja czy naprawdę widzisz problem? Czy to jakaś forma "ukrytej kamery" gdzie ktoś rzuca idiotyczny problem a nikt przez grzeczność mu tego wprost nie mówi tylko zaczyna się dyskusja o niczym ale na poziomie doktoratów...
    ELEKTRODA na status portalu który naprawdę pomaga ludziom rozwiązać w prosty i tani sposób RZECZYWISTE PROBLEMY!
    Swoim pytaniem (regulamin portalu nie pozwala go nazwać GŁUPIM) zawracasz głowę ludziom kompetentnym ale za grzecznym by cię olać więc tracą czas na bicie piany o niczym!
    Pozdro
    Taggin
    Level 9  
    Przecież nikt nie musi odpowiadać, nie mam już więcej pytań bo wątek wyczerpany po otrzymaniu odpowiedzi co to jest te PI. :)
    Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuję 😊